Określenie sposobu i warunków wykonywania kontroli celnej oraz nadawania przeznaczenia celnego okrętom wojennym i wojskowym statkom powietrznym oraz wyposażeniu i sprzętowi jednostek wojskowych i jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i administracji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 września 1997 r.
w sprawie określenia sposobu i warunków wykonywania kontroli celnej oraz nadawania przeznaczenia celnego okrętom wojennym i wojskowym statkom powietrznym oraz wyposażeniu i sprzętowi jednostek wojskowych i jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Na podstawie art. 6 § 5 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407 i Nr 121, poz. 770) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Polskie wojskowe statki powietrzne oraz okręty wojenne wprowadzane na polski obszar celny bądź wyprowadzane z polskiego obszaru celnego w związku z wykonywaniem zadań służbowych nie wymagają przedstawienia organowi celnemu oraz nie podlegają kontroli celnej. Uznaje się jednocześnie, że w chwili wprowadzenia ich na polski obszar celny bądź wyprowadzenia z tego obszaru nadano im przeznaczenie celne.
2.
Jeżeli zgodnie z odrębnymi przepisami na polski obszar celny wprowadzany jest bądź wyprowadzany jest z tego obszaru obcy wojskowy statek powietrzny lub okręt wojenny, odpowiednie organy wojskowe prowadzą ewidencję tych statków, a kontrola celna w takich wypadkach może być prowadzona jedynie na pisemne żądanie tych organów i z udziałem ich przedstawiciela.
§  2.
1.
Dowódca wojskowego statku powietrznego lub okrętu wojennego jest obowiązany, po przybyciu do portu, zawiadomić najbliższy organ celny o przywozie towarów, którym zgodnie z przepisami prawa celnego należy nadać przeznaczenie celne.
2.
Zawiadomienie organu celnego nie jest wymagane, jeżeli od przywożonych towarów nie pobiera się należności celnych lub podatkowych i nie stosuje się do tych towarów środków taryfowych, środków polityki handlowej albo ograniczeń lub zakazów określonych w przepisach odrębnych. W takim wypadku uważa się, że towary otrzymały właściwe dla nich przeznaczenie celne.
§  3.
1.
W wypadku przywozu na polski obszar celny okrętów wojennych, wojskowych statków powietrznych oraz wyposażenia i sprzętu przeznaczonego dla jednostek wojskowych i jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i administracji, za równoznaczne z przedstawieniem tych towarów do kontroli celnej uważa się pisemne poinformowanie organu celnego o miejscu złożenia lub przechowywania tych towarów. Ponadto należy złożyć dokumenty niezbędne do nadania tym towarom przeznaczenia celnego.
2.
Jeżeli towary, o których mowa w ust. 1, złożono lub dostarczono do miejsca pozostającego pod wyłącznym zarządem organów wojskowych lub resortu spraw wewnętrznych i administracji, uważa się, że zostały one dostarczone do miejsca uznanego przez organ celny. W takim wypadku organ celny ograniczy czynności kontroli celnej do kontroli wymaganych dokumentów i ich autentyczności oraz może sprawdzić zamknięcia celne, jeżeli zostały nałożone.
§  4.
W wypadku wprowadzenia na polski obszar celny lub wyprowadzenia z polskiego obszaru celnego wyposażenia i sprzętu przywożonego przez zagranicznych uczestników ćwiczeń wojskowych lub innych podobnych ćwiczeń, organ celny ograniczy kontrolę celną do przyjęcia pisemnego wykazu ilości wyposażenia i sprzętu. Wykaz ten powinien być potwierdzony przez odpowiednie polskie organy wojskowe lub organy resortu spraw wewnętrznych i administracji.
§  5.
Organ celny odstąpi od czynności kontroli celnej, jeżeli przepisy odrębne tak stanowią bądź jeżeli zażądają tego, w formie pisemnej, odpowiednie polskie organy wojskowe lub organy resortu spraw wewnętrznych i administracji albo inne uprawnione organy.
§  6.
1.
Jeżeli organ celny poweźmie uzasadnione podejrzenie, że wprowadzenie towarów na polski obszar celny bądź ich wyprowadzenie z polskiego obszaru celnego następuje z naruszeniem przepisów prawa celnego, niezwłocznie, za pośrednictwem Prezesa Głównego Urzędu Ceł, zawiadomi odpowiednio Ministra Obrony Narodowej lub Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, wnioskując jednocześnie o wyrażenie zgody na przeprowadzenie czynności kontroli celnej w niezbędnym zakresie.
2.
Brak odpowiedzi ze strony organu, o którym mowa w ust. 1, w ciągu 3 dni od dnia wysłania zawiadomienia będzie równoznaczne z odmową wyrażenia zgody na przeprowadzenie czynności kontroli celnej.
3.
W przypadku określonym w ust. 2 Prezes Głównego Urzędu Ceł zawiadamia niezwłocznie Ministra Finansów o zaistniałej sytuacji.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.129.841

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie sposobu i warunków wykonywania kontroli celnej oraz nadawania przeznaczenia celnego okrętom wojennym i wojskowym statkom powietrznym oraz wyposażeniu i sprzętowi jednostek wojskowych i jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i administracji.
Data aktu: 30/09/1997
Data ogłoszenia: 23/10/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998