Wykonywanie przez służbę medycyny pracy profilaktycznej opieki zdrowotnej w stosunku do osób objętych tą opieką na swój wniosek.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 15 września 1997 r.
w sprawie wykonywania przez służbę medycyny pracy profilaktycznej opieki zdrowotnej w stosunku do osób objętych tą opieką na swój wniosek.

Na podstawie art. 6 ust. 6 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. Nr 96, poz. 593) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zakres i tryb wykonywania profilaktycznej opieki zdrowotnej w odniesieniu do:
1)
osób prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek i osób z nimi współpracujących,
2)
osób wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, z wyjątkiem osób wykonujących pracę nakładczą,
3)
rolników indywidualnych i pracujących z nimi domowników oraz członków spółdzielni produkcji rolnej,
4)
byłych pracowników oraz osób, które wykonywały pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, lub osób, które pozostawały w stosunku służbowym.
§  2.
1.
Osoby, o których mowa w § 1, składają w wybranej przez siebie podstawowej jednostce służby medycyny pracy wniosek o objęcie profilaktyczną opieką zdrowotną.
2.
Zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej, spośród zadań realizowanych przez służbę medycyny pracy, ustala osoba składająca wniosek wspólnie z lekarzem wykonującym te zadania.
3.
W ramach ustaleń, o których mowa w ust. 2, lekarz powinien doradzić osobie składającej wniosek wykonanie badań umożliwiających wczesną diagnostykę chorób zawodowych i innych chorób związanych z wykonywaną pracą, a jeżeli wniosek składają osoby, o których mowa w § 1 pkt 1-3, także dokonanie oceny możliwości wykonywania pracy uwzględniającej stan zdrowia i zagrożenia występujące w miejscu pracy.
4.
Profilaktyczna opieka zdrowotna, o której mowa w ust. 2 i 3, może mieć według wyboru osoby wnioskującej charakter świadczenia jednorazowego lub może być sprawowana w określonym czasie.
§  3.
Osoby, o których mowa w § 1, przy składaniu wniosku informują, pisemnie lub ustnie, podstawową jednostkę służby medycyny pracy o znanych sobie narażeniach zawodowych, które występowały lub aktualnie występują w ich miejscu pracy.
§  4.
1.
Badania lekarskie mające na celu określenie możliwości wykonywania pracy ze względu na stan zdrowia przeprowadza się na podstawie oceny narażeń zawodowych, o których mowa w § 3, oraz przy odpowiednim zastosowaniu wskazówek metodycznych w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników, określonych w odrębnych przepisach.
2.
W wyniku badania lekarskiego, o którym mowa w ust. 1, może być wydane stosowne zaświadczenie lekarskie, o czym lekarz informuje osobę badaną.
§  5.
1.
Zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz okres, w jakim ma być ona sprawowana, ustalony w trybie § 2, określa umowa cywilnoprawna zawierana między osobą wnioskującą i podstawową jednostką służby medycyny pracy.
2.
W przypadku gdy profilaktyczna opieka zdrowotna ma charakter świadczenia jednorazowego, umowa, o której mowa w ust. 1, może mieć formę ustną.
§  6.
Wojewódzki lub międzywojewódzki ośrodek medycyny pracy prowadzi działalność informacyjną i udziela wskazówek osobom zainteresowanym profilaktyczną opieką zdrowotną w sprawie wyboru odpowiedniej podstawowej jednostki służby medycyny pracy.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.120.766

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonywanie przez służbę medycyny pracy profilaktycznej opieki zdrowotnej w stosunku do osób objętych tą opieką na swój wniosek.
Data aktu: 15/09/1997
Data ogłoszenia: 06/10/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998