Zakres i wzór ewidencji skupu zwierzyny żywej, tusz zwierzyny i ich części.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 12 lipca 1996 r.
w sprawie zakresu i wzoru ewidencji skupu zwierzyny żywej, tusz zwierzyny i ich części.

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (Dz. U. Nr 147 poz. 713) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ewidencja obejmuje ilościowy i gatunkowy skup zwierzyny żywej, pozyskanej w drodze odłowów, oraz skup tusz zwierzyny i ich części, pozyskanej w drodze odstrzałów lub w inny dozwolony sposób.
2.
Ewidencja skupu prowadzona jest odrębnie dla:
1)
zwierzyny żywej,
2)
tusz zwierzyny i ich części.
§  2.
Ewidencję skupu zwierzyny żywej prowadzi się w formie tabeli zawierającej następujące dane:
1)
liczbę porządkową,
2)
datę zakupu,
3)
nazwę i adres sprzedającego oraz imię i nazwisko przedstawiciela sprzedającego,
4)
nr obwodu łowieckiego oraz nazwę województwa, na którego terenie obwód jest położony, lub nazwę miejscowości i województwa, jeżeli pozyskanie zwierzyny nastąpiło poza obwodem łowieckim,
5)
gatunek i płeć w odniesieniu do łosi, jeleni, jeleni sika, danieli, sarn, muflonów i dzików; gatunek i ilość w odniesieniu do pozostałej zwierzyny,
6)
numer i datę dokumentu stwierdzającego zakup,
7)
cenę zakupu,
8)
uwagi.
§  3.
Ewidencję skupu tusz zwierzyny i ich części prowadzi się w formie tabeli zawierającej następujące dane:
1)
liczbę porządkową,
2)
datę zakupu,
3)
nazwę i adres sprzedającego oraz imię i nazwisko przedstawiciela sprzedającego,
4)
nr obwodu łowieckiego oraz nazwę województwa, na którego terenie obwód jest położony, lub nazwę miejscowości i województwa, jeżeli pozyskanie zwierzyny nastąpiło poza obwodem łowieckim,
5)
gatunek i płeć dostarczonej tuszy zwierzyny lub nazwę części tuszy w odniesieniu do łosi, jeleni, jeleni sika, danieli, sarn, muflonów i dzików,
6)
cechy oznakowania tuszy zwierzyny,
7)
gatunek i ilości tusz w odniesieniu do zwierzyny pozostałej,
8)
wagę w kg,
9)
numer i datę dokumentu stwierdzającego zakup,
10)
cenę zakupu,
11)
uwagi.
§  4.
Każdego łosia, jelenia, jelenia sika, daniela, sarnę, muflona i dzika oraz tuszę takiej zwierzyny albo jej część w ewidencji skupu wpisuje się odrębnie; zwierzyna pozostała jest wykazywana zbiorczo przez podanie ilości każdego gatunku.
§  5.
1.
Ewidencję skupu prowadzi się w zeszytach (księgach) o ponumerowanych i przeszytych stronach, zakończonych stwierdzeniem ich liczby oraz opatrzonych datą otwarcia, z zastrzeżeniem ust. 6.
2.
Pierwszą stronę zeszytu (księgi) należy trwale oznaczyć pełną nazwą lub imieniem i nazwiskiem oraz adresem podmiotu dokonującego skupu, a także datą i numerem koncesji.
3.
Zapisów dokonuje się w sposób trwały, bez pozostawiania miejsc na późniejsze dopiski lub zmiany.
4.
Oznaczenie liczb porządkowych w zeszycie (księdze) prowadzi się dla kolejnych dwunastu miesięcy, rozpoczynając od dnia 1 kwietnia danego roku i kończąc w dniu 31 marca następnego roku kalendarzowego.
5.
Błędy w ewidencji skupu poprawia się przez skreślenie dotychczasowego tekstu i wpisanie tekstu poprawnego, z zachowaniem czytelności skreślonego zapisu, oraz podpisanie poprawki i umieszczenie daty; niedopuszczalne jest dokonywanie wymazywania i przeróbek oraz poprawianie pojedynczych liter lub cyfr.
6.
W razie prowadzenia ewidencji skupu za pomocą komputera, wydruki komputerowe powinny składać się z automatycznie numerowanych stron, z oznaczeniem pierwszej i ostatniej strony, z zachowaniem ciągłości liczb porządkowych, oraz powinny być oznaczone nazwą programu przetwarzania.
§  6.
Zeszyty (księgi), wydruki komputerowe stanowiące ewidencję skupu, o którym mowa w § 1, należy przechowywać przez okres pięciu lat, liczony od początku roku następującego po roku, za który była prowadzona.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024