Ratyfikacja przez Rzeczpospolitą Polską Europejskiego porozumienia w sprawie szkolenia i kształcenia pielęgniarek, sporządzonego w Strasburgu dnia 25 października 1967 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 22 marca 1996 r.
w sprawie ratyfikacji przez Rzeczpospolitą Polską Europejskiego porozumienia w sprawie szkolenia i kształcenia pielęgniarek, sporządzonego w Strasburgu dnia 25 października 1967 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z artykułem 4 ustęp 2 Europejskiego porozumienia w sprawie szkolenia i kształcenia pielęgniarek, sporządzonego w Strasburgu w dniu 25 października 1967 r., został złożony dnia 30 stycznia 1996 r. dokument ratyfikacyjny wyżej wymienionego porozumienia Sekretarzowi Generalnemu Rady Europy jako depozytariuszowi powyższego porozumienia. W trakcie składania dokumentu ratyfikacyjnego zostało złożone następujące zastrzeżenie: "Polska będzie korzystać do 2000 r. z zastrzeżenia, o którym mowa w pkt 3 załącznika II".

Zgodnie z artykułem 5 ustęp 2 wymienionego porozumienia, wchodzi ono w życie w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej dnia 1 maja 1996 r.

Jednocześnie podaje się do wiadomości, co następuje:

1.
Zgodnie z artykułem 5 ustęp 1 niniejszego porozumienia, weszło ono w życie w dniu 7 sierpnia 1969 r.
2.
Następujące państwa stały się jego stronami, składając dokumenty ratyfikacyjne lub przystąpienia w niżej podanych datach:

Austria 9 listopada 1972

Dania 25 października 1967

Francja 3 września 1974

Niemcy 8 lutego 1973

Irlandia 7 grudnia 1971

Włochy 7 czerwca 1974

Malta 6 maja 1969

Szwajcaria 19 sierpnia 1970

Wielka Brytania 21 grudnia 1967

3.
Następujące państwa złożyły poniższe zastrzeżenia i oświadczenia do tego porozumienia:

AUSTRIA

Zastrzeżenie złożone przy podpisywaniu w dniu 19 kwietnia 1972 r. i zawarte w dokumencie ratyfikacyjnym przekazanym w dniu 9 listopada 1972 r. (oryginał w jęz. francuskim.).

Austria oświadcza niniejszym, że korzysta z zastrzeżeń, o których mowa w punktach 1 i 3 załącznika II do Europejskiego porozumienia w sprawie szkolenia i kształcenia pielęgniarek.

Deklaracja zawarta w piśmie Stałego Przedstawiciela Austrii z dnia 1 grudnia 1987 r. zarejestrowanym w Sekretariacie Generalnym w dniu 3 grudnia 1987 r. (oryginał w jęz. angielskim).

Mam zaszczyt poinformować, że austriackim organem, kompetentnym do wydawania świadectw ukończenia szkolenia i kształcenia w zakresie pielęgniarstwa, zgodnie z artykułem 2 porozumienia jest:

Bundeskanzleramt Sektion VI (Volksgesundheit), Radetzkystr. 2, A-1031 Wien.

DANIA

Deklaracja zawarta w piśmie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Danii z października 1967 r., wręczonym Sekretarzowi Generalnemu przy składaniu dokumentu ratyfikacyjnego w dniu 25 października 1967 r. (oryginał w jęz. angielskim).

Stosownie do artykułu 9 ustęp 1 porozumienia zostałem upoważniony do poinformowania, że przyjęcie jego przez Danię dotyczy Królestwa Danii, z wyjątkiem Wysp Owczych.

Deklaracja zawarta w piśmie Stałego Przedstawiciela Danii z dnia 12 listopada 1969 r. (oryginał w jęz. angielskim).

Zgodnie z artykułem 2 Europejskiego porozumienia w sprawie szkolenia i kształcenia pielęgniarek, mam zaszczyt poinformować, że organem uprawnionym ze strony Danii, o którym mowa w tym artykule, jest The National Health Service of Denmark (Sundhedsstyrelsen), St. Kongensgade 1, DK-1264 Copenhagen K.

FRANCJA

Deklaracja zawarta w piśmie Stałego Przedstawiciela Francji z dnia 10 lipca 1986 r., zarejestrowanym w Sekretariacie Generalnym w dniu 16 lipca 1986 r. (oryginał w jęz. francuskim).

Organy upoważnione do wydawania świadectw:

Informacje ogólne: Generalna Dyrekcja Zdrowia (Direction Generale de la Sante, 124, Rue Sadi Carot, F-92170 Vannes)

Jednostki upoważnione do potwierdzania autentyczności wydanych dyplomów oraz udzielające informacji odnośnie do przebiegu odbytych studiów:

Regionalne dyrekcje zdrowia i spraw socjalnych (Regional Directorates of Social and Health Affairs), Służby Ministerstwa Spraw Socjalnych i Zatrudnienia (External Services of the Ministry of Social Affairs and Employment).

(adresy pominięto)

NIEMCY

Zastrzeżenia i deklaracje zawarte w piśmie Stałego Przedstawiciela Republiki Federalnej Niemiec z dnia 8 lutego 1973 r., wręczonym Sekretarzowi Generalnemu w czasie składania dokumentu ratyfikacyjnego w dniu 8 lutego 1973 r. (oryginał w jęz. niemieckim i francuskim).

Stosownie do artykułu 7 wspomnianego porozumienia, Republika Federalna Niemiec korzysta z zastrzeżeń, o których mowa w załączniku II. Europejskie porozumienie w sprawie szkolenia i kształcenia pielęgniarek dotyczy także terenu Berlina i w stosunku do tego terenu wchodzi w życie w tym samym dniu, w którym wchodzi ono w życie w odniesieniu do Federalnej Republiki Niemiec.

Deklaracja zawarta w piśmie Ministra do Spraw Młodzieży, Rodziny i Zdrowia z dnia 30 lipca 1983 r., zarejestrowanym w Sekretariacie Generalnym w dniu 14 sierpnia 1983 r. (oryginał w jęz. francuskim).

Władze, o których mowa w artykule 2 porozumienia, ze strony Federalnej Republiki Niemiec są wymienione w poniższej liście:

(adresy pominięto)

IRLANDIA

Deklaracja zawarta w teleksie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Irlandii z dnia 11 lipca 1985 r. (oryginał w jęz. angielskim).

Adres organu upoważnionego do wydawania świadectw ukończenia szkolenia i kształcenia w zakresie pielęgniarstwa w odniesieniu do Irlandii: An Bord Altranais, 11 Fitzwillam Place, IRL-Dublin 2.

WŁOCHY

Zastrzeżenia1) złożone przy podpisywaniu w dniu 6 listopada 1968 r. (oryginał w jęz. francuskim).

Włochy korzystają z zastrzeżeń, o których mowa w załączniku II.

______

1) zastrzeżenie zostało wycofane w czasie składania dokumentu ratyfikacyjnego w dniu 7 czerwca 1974 r.

MALTA

Zastrzeżenia złożone przy podpisywaniu w dniu 7 maja 1968 r. i potwierdzone w czasie składania dokumentu ratyfikacyjnego w dniu 6 maja 1969 r. (oryginał w jęz. angielskim).

1.
Zgodnie z postanowieniami artykułu 7.1. porozumienia, Rząd Malty korzysta z zastrzeżeń zawartych w punkcie 3 załącznika II do porozumienia i zastrzega sobie prawo niestosowania się do postanowień rozdziału III załącznika I, wprowadzając liczbę godzin nauczania teoretycznego i formalnego inną niż określa to wyżej wymieniony rozdział.
2.
Zgodnie z tymi samymi postanowieniami artykułu 7.1. porozumienia, Rząd Malty korzysta ponadto z zastrzeżenia zawartego w punkcie 4 (i) załącznika II do porozumienia i zastrzega sobie prawo niestosowania się do postanowień rozdziału III załącznika I, zachowując opiekę nad matką i noworodkiem, zdrowie psychiczne i psychiatrię oraz opiekę nad ludźmi starymi i geriatrię jako przedmioty do wyboru w programie studiów i w szkoleniu praktycznym.

Deklaracja złożona w czasie podpisywania w dniu 7 maja 1968 r. (oryginał w jęz. angielskim).

Wykonując postanowienie artykułu 2 porozumienia, organem na Malcie upoważnionym do wydawania świadectw ukończenia szkolenia i kształcenia w zakresie pielęgniarstwa jest Zarząd Doradczy i Wykonawczy powołany zarządzeniem nr 1, wydanym w trybie nadzwyczajnym w 1959 r., zmieniającym zarządzenie dotyczące (struktury) Ministerstwa Nauk Medycznych i Zdrowia.

Deklaracja zawarta w piśmie Ministra Spraw Zagranicznych Malty z dnia 26 stycznia 1988 r., zarejestrowanym w Sekretariacie Generalnym w dniu 1 lutego 1988 r. (oryginał w jęz. angielskim).

Kompetentnym organem na Malcie (...) jest Nursing and Midwifery Board, Ministerstwo Zdrowia, 15 Merchants Street, Valleta, Malta, tel.: 224071, w miejsce Zarządu Doradczego i Wykonawczego, który przestał pełnić tę funkcję.

SZWAJCARIA

Zastrzeżenia zawarte w dokumencie ratyfikacyjnym złożonym w dniu 19 sierpnia 1970 r. (oryginał w jęz. francuskim).

Zgodnie z postanowieniami artykułu 7 Konfederacja Szwajcarska zastrzega sobie prawo niestosowania się do:

a)
postanowień rozdziału II załącznika I, przyjmując, że kandydaci do szkół pielęgniarskich mogą reprezentować poziom kulturalny i intelektualny równy ośmiu latom wykształcenia ogólnego;
b)
postanowień rozdziału II załącznika I, przyjmując, że kandydaci do szkół pielęgniarskich nie muszą posiadać uznawanego świadectwa szkolnego;
c)
postanowień rozdziału III załącznika I, przyjmując inną liczbę godzin nauczania teoretycznego i formalnego niż stanowi to rozdział III.

Deklaracja zawarta w piśmie Federalnego Departamentu Spraw Zagranicznych z dnia 21 sierpnia 1985 r. zarejestrowanym w Sekretariacie Generalnym w dniu 26 sierpnia 1985 r. (oryginał w jęz. francuskim).

Szwajcarski Czerwony Krzyż (Croix-Rouge Suisse), Rainmattstrasse 10, Case Postale 2699, CII-3001 Berne jest jedynym upoważnionym organem do wydawania świadectw, z zastrzeżeniem złożonym przy podpisywaniu, że nauczanie pielęgniarek odpowiada standardom określonym w załączniku I do porozumienia.

ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO WIELKIEJ BRYTANII

Zastrzeżenie złożone w czasie podpisywania w dniu 20 grudnia 1967 r. (oryginał w jęz. angielskim).

Zgodnie z postanowieniami artykułu 7.1. porozumienia, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii korzysta z zastrzeżenia, o którym mowa w punkcie 4 (i) załącznika II do porozumienia i zastrzega sobie prawo niestosowania postanowień rozdziału III załącznika I zachowując: opiekę nad matką i noworodkiem, zdrowie psychiczne i psychiatrię oraz opiekę nad starszymi i geriatrię jako przedmioty do wyboru w programie studiów i w szkoleniu praktycznym.

4.
Informacje o państwach, które w późniejszym terminie przystąpiły do niniejszego porozumienia lub wycofały złożone poprzednio zastrzeżenia i oświadczenia, można uzyskać w Departamencie Prawno-Traktatowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.83.385

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Ratyfikacja przez Rzeczpospolitą Polską Europejskiego porozumienia w sprawie szkolenia i kształcenia pielęgniarek, sporządzonego w Strasburgu dnia 25 października 1967 r.
Data aktu: 22/03/1996
Data ogłoszenia: 17/07/1996
Data wejścia w życie: 01/08/1996