Miejskie strefy usług publicznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 czerwca 1996 r.
w sprawie miejskich stref usług publicznych.

Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 24 listopada 1995 r. o zmianie zakresu działania niektórych miast oraz o miejskich strefach usług publicznych (Dz. U. Nr 141, poz. 692) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady ustanawiania i organizacji miejskich stref usług publicznych, zasady i tryb przekazywania im zadań i kompetencji oraz niezbędnego do ich wykonywania mienia, a także zasady finansowania tych zadań.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ustawie, rozumie się przez to ustawę z dnia 24 listopada 1995 r. o zmianie zakresu działania niektórych miast oraz o miejskich strefach usług publicznych (Dz. U. Nr 141, poz. 692).
§  2.
Gminy, które zamierzają utworzyć miejską strefę usług publicznych, zwaną dalej "strefą", składają wniosek w sprawie jej utworzenia ministrowi właściwemu do spraw administracji, za pośrednictwem wojewody właściwego ze względu na siedzibę strefy.
§  3.
Do wniosku, o którym mowa w § 2, dołącza się:
1)
uchwały rad zainteresowanych gmin o zamiarze utworzenia strefy,
2)
opinię wojewódzkiego sejmiku samorządowego,
3)
opinię wojewody właściwego ze względu na siedzibę strefy,
4)
projekt statutu strefy, zawierającego postanowienie o przejęciu wszystkich zadań i kompetencji, o których mowa w art. 2-9 ustawy,
5)
wykaz proponowanych do przejęcia przez strefę jednostek organizacyjnych oraz dróg niezbędnych do wykonywania zadań przejmowanych przez strefę, stanowiący nieodłączną część statutu strefy.
§  4.
Minister właściwy do spraw administracji, w terminie 60 dni od daty otrzymania od zainteresowanych gmin wniosku, o którym mowa w § 2:
1)
uzgadnia obszar strefy,
2)
po dokonaniu uzgodnień z właściwymi ministrami oraz wojewodą ustala wykaz jednostek organizacyjnych oraz dróg podlegających przejęciu przez strefę,
3)
może zgłosić uwagi do projektu statutu strefy.
§  5.
Po uzgodnieniu obszaru strefy rady zainteresowanych gmin podejmują uchwały w sprawie:
1)
utworzenia strefy,
2)
przyjęcia statutu strefy i wykazu jednostek organizacyjnych oraz dróg podlegających przejęciu przez strefę, o których mowa w § 4 pkt 2.
§  6.
1.
Uchwały rad gmin o utworzeniu strefy, wraz z wyciągami z protokołów z sesji rad gmin, dotyczące trybu ich podejmowania, oraz statut strefy gminy przekazują za pośrednictwem wojewody właściwego ze względu na siedzibę strefy, w terminie 30 dni od daty uzgodnienia obszaru strefy, ministrowi właściwemu do spraw administracji.
2.
Decyzję o ustanowieniu strefy podejmuje minister właściwy do spraw administracji, w drodze zarządzenia.
3.
Minister właściwy do spraw administracji zgłasza wniosek o zarejestrowanie strefy organowi rejestrowemu, którym jest Prezes Rady Ministrów, dołączając:
1)
zarządzenie o ustanowieniu strefy,
2)
uchwały rad gmin o utworzeniu strefy,
3)
statut strefy.
§  7.
1.
Rejestracja strefy jest równoznaczna z przekazaniem jej, z dniem 1 stycznia roku następnego po rejestracji:
1)
wszystkich zadań i kompetencji, o których mowa w art. 2-9 ustawy,
2)
jednostek organizacyjnych i dróg określonych w wykazie, o którym mowa w § 4 pkt 2, niezbędnych do wykonywania przejętych zadań i kompetencji.
2.
Statut strefy podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym.
§  8.
1.
Składniki mienia jednostek, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 2, podlegają przekazaniu strefie do nieodpłatnego użytkowania, w drodze porozumienia zawartego między właściwym wojewodą a zarządem strefy, po uzgodnieniu z właściwymi organami rządowej administracji specjalnej w częściach dotyczących ich właściwości.
2.
Porozumienie powinno zawierać również szczegółowe określenie dróg przejmowanych przez strefę w celu wykonywania zadań, o których mowa w ustawie.
§  9.
1.
W terminie określonym w § 7 strefa przejmuje, określone przepisami szczególnymi, uprawnienia i obowiązki organów prowadzących lub utrzymujących jednostki organizacyjne będące przedmiotem przekazania.
2.
Dotychczas obowiązujące w przejętych przez strefę jednostkach organizacyjnych statuty, regulaminy lub inne przepisy organizacyjne mają zastosowanie do czasu wydania przez organy strefy nowych przepisów, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
§  10.
Dochodami strefy są:
1)
dotacje celowe na realizację zdań zleconych strefie,
2)
dobrowolne świadczenia gmin i innych podmiotów,
3)
inne wpływy należne strefie na podstawie obowiązujących przepisów.
§  11.
1.
Dotacje celowe na finansowanie przejętych zadań ustala się dla każdej strefy, stosując zasady przyjęte do kalkulacji środków finansowych dla tego typu zadań finansowanych z budżetu państwa.
2.
Dotacje celowe kalkulowane są przez właściwych ministrów i wojewodów na podstawie przewidywanego wykonania wydatków przeznaczonych na realizację przekazywanego zadania w roku poprzedzającym rok budżetowy.
3.
Dotacje, o których mowa w ust. 1, ujmowane są w budżecie państwa, odrębnie dla każdej strefy, która przejęła zadania, w budżetach odpowiednich wojewodów.
§  12.
Dochody uzyskiwane w związku z realizacją zadań zleconych strefie stanowią dochód budżetu państwa.
§  13.
Obsługę bankową strefy prowadzi bank wskazany przez zgromadzenie strefy, z wyłączeniem Narodowego Banku Polskiego.
§  14.
Uchwała lub decyzja o rozwiązaniu strefy stanowi dla banku podstawę do zamknięcia rachunku oraz przekazania środków finansowych, pozostałych po dokonaniu ostatecznych rozliczeń, proporcjonalnie do struktury źródeł dochodów strefy, na dochody budżetu państwa i budżetu gmin.
§  15.
Wojewodowie lub inni kierownicy urzędów administracji rządowej podpiszą z zarządami stref porozumienia określające imienne wykazy pracowników tych urzędów, zatrudnionych przy wykonywaniu zadań podlegających przejęciu przez strefę, którzy wyrazili zgodę, aby stać się pracownikami samorządowymi strefy.
§  16.
Indywidualne sprawy z zakresu administracji publicznej, wszczęte i nie zakończone decyzją ostateczną przed dniem przejęcia zadań przez strefę, są załatwiane w toku instancji przez dotychczasowe właściwe organy lub upoważnione podmioty.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.66.326

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Miejskie strefy usług publicznych.
Data aktu: 13/06/1996
Data ogłoszenia: 19/06/1996
Data wejścia w życie: 04/07/1996