Czechy-Polska. Porozumienie między Ministrem Współpracy Gospodarczej z Zagranicą Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Finansów Republiki Czeskiej w sprawie zwolnień od cła towarów przewożonych przez osoby przekraczające granicę między obydwoma państwami w małym ruchu granicznym. Praga.1996.01.12.

POROZUMIENIE
między Ministrem Współpracy Gospodarczej z Zagranicą Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Finansów Republiki Czeskiej w sprawie zwolnień od cła towarów przewożonych przez osoby przekraczające granicę między obydwoma państwami w małym ruchu granicznym,
sporządzone w Pradze 12 stycznia 1996 r.

Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Finansów Republiki Czeskiej w wykonaniu postanowień artykułu 7 Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską o małym ruchu granicznym, sporządzonej w Pradze dnia 17 stycznia 1995 r.,

ustalili, co następuje:

Artykuł  1

Porozumienie dotyczy towarów przewożonych przez osoby przekraczające wspólną granicę państwową w małym ruchu granicznym w trybie postanowień Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską o małym ruchu granicznym, sporządzonej w Pradze dnia 17 stycznia 1995 r.

Artykuł  2

Towary przewożone przez wspólną granicę państwową przez osoby wymienione w artykule 1 niniejszego porozumienia są wolne od pozwoleń na przywóz i wywóz oraz od cła, podatków i innych opłat przypadających z tytułu przywozu lub wywozu, jeśli ich ilość, rodzaj i wartość nie wskazują na charakter handlowy, a w szczególności:

1)
odzież, bielizna, obuwie oraz drobne przedmioty osobistego użytku, potrzebne na czas podróży i pobytu,
2)
artykuły spożywcze, napoje bezalkoholowe oraz leki w ilości potrzebnej na czas podróży i pobytu za granicą, w tym przetwory mięsne w ilości nie większej niż 1/2 kg na osobę, papierosy - nie więcej niż 20 sztuk lub 5 cygar, lub 25 g tytoniu na osobę w wieku od lat 18 - na każdy deklarowany dzień pobytu.

Postanowienia niniejszego artykułu nie stanowią przeszkody w stosowaniu zakazów i ograniczeń wynikających z ustawodawstwa wewnętrznego Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej.

Artykuł  3

Osoby wymienione w artykule 1 niniejszego porozumienia mogą przewozić upominki, których ilość i rodzaj nie wskazują na charakter handlowy, a ich łączna wartość nie przekracza równowartości 10 dolarów amerykańskich, z wyłączeniem spirytusu, wyrobów alkoholowych, wina, piwa, tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Artykuł  4

Zwolnienia od cła, udzielane na podstawie niniejszego porozumienia, nie mogą być łączone przez dwie lub więcej osób.

Artykuł  5

Niniejsze porozumienie będzie obowiązywać od dnia wejścia w życie Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską o małym ruchu granicznym, sporządzonej w Pradze dnia 17 stycznia 1995 r.

Z tym dniem traci moc Porozumienie miedzy Ministrem Handlu Zagranicznego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Ministrem Handlu Zagranicznego Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej w sprawie ulg celnych przy wywozie i przywozie towarów, dokonywanym przez osoby przekraczające granicę państwową między obu Państwami na podstawie jednorazowych przepustek małego ruchu granicznego, podpisane w Warszawie dnia 16 października 1964 r.

Artykuł  6

Niniejsze porozumienie zawarte jest na czas nieokreślony. Może być w każdym czasie wypowiedziane w drodze dyplomatycznej. Porozumienie traci moc po upływie 6 miesięcy od dnia otrzymania wypowiedzenia.

Sporządzono w Pradze dnia 12 stycznia 1996 r. w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w językach polskim i czeskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.46.209

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Czechy-Polska. Porozumienie między Ministrem Współpracy Gospodarczej z Zagranicą Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Finansów Republiki Czeskiej w sprawie zwolnień od cła towarów przewożonych przez osoby przekraczające granicę między obydwoma państwami w małym ruchu granicznym. Praga.1996.01.12.
Data aktu: 12/01/1996
Data ogłoszenia: 22/04/1996
Data wejścia w życie: 19/02/1995