Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla Wynalazczości", ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 listopada 1995 r.
w sprawie ustanowienia odznaki "Zasłużony dla Wynalazczości", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia.

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się odznakę honorową "Zasłużony dla Wynalazczości", zwaną dalej "odznaką".
§  2.
1.
Odznaka jest szczególnym wyróżnieniem za zasługi w dziedzinie wynalazczości i może być nadawana:
1)
twórcom wyróżniającym się znaczącymi osiągnięciami wynalazczymi, które przyczyniły się do rozwoju nauki i techniki, wpłynęły na poprawę efektywności działalności gospodarczej,
2)
osobom wyróżniającym się współdziałaniem przy dopracowywaniu i wdrażaniu osiągnięć wynalazczych, jak również przyczyniającym się do ich rozpowszechniania i stosowania,
3)
osobom posiadającym szczególne zasługi w popieraniu rozwoju wynalazczości, które aktywną działalnością zawodową i społeczną przyczyniły się do poprawy stanu organizacji i ekonomiki wynalazczości, ochrony własności przemysłowej oraz wykorzystania i upowszechniania innowacji,
4)
podmiotom gospodarczym, które osiągają szczególne wyniki w zakresie ilości zgłoszeń, wdrożeń, upowszechniania i ochrony prawnej innowacji,
5)
instytucjom i organizacjom wyróżniającym się osiągnięciami w działalności na rzecz rozwoju i popularyzacji ochrony własności przemysłowej.
2.
Odznaka może być nadana także osobom nie mającym obywatelstwa polskiego, szczególnie zasłużonym dla rozwoju współpracy międzynarodowej w dziedzinie ochrony własności przemysłowej.
§  3.
1.
Prezes Rady Ministrów nadaje odznakę na wniosek:
1)
ministra lub kierownika urzędu centralnego,
2)
wojewody

- zgłoszony z własnej inicjatywy lub w trybie określonym w ust. 2.

2.
Z inicjatywą nadania odznaki może wystąpić każdy, pod warunkiem uzyskania poparcia organizacji społecznej stopnia centralnego lub wojewódzkiego, do której zakresu działania należą sprawy popierania ochrony własności przemysłowej.
3.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zwierać szczegółowe uzasadnienie całokształtu osiągnięć wynalazczych lub zasług dla rozwoju wynalazczości, z uwzględnieniem kryteriów określonych w § 2.
4.
Wzór wniosku o nadanie odznaki dla osób fizycznych stanowi załącznik nr 1, natomiast dla instytucji, podmiotów gospodarczych i organizacji - załącznik nr 2 do rozporządzenia.
5.
Wnioski o nadanie odznaki należy składać za pośrednictwem Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej "Urzędem Patentowym", który prowadzi ich ewidencję. Wnioski należy składać przynajmniej na dwa miesiące przed przewidywanym przez wnioskodawcę terminem wręczenia odznak.
6.
Odznaka nadawana jest jednokrotnie.
§  4.
1.
Odznaka ma kształt stylizowanej, złoconej rozety o średnicy 30 mm. W środku rozety, na okrągłej, czerwono emaliowanej tarczy umieszczone są wypukłe, pozłacane kontury: koła zębatego, cyrkla kreślarskiego, kalkulatora i kolby chemicznej. W otoku tarczy na biało emaliowanym tle znajduje się złocony napis: "ZASŁUŻONY DLA WYNALAZCZOŚCI". Odwrotna strona rozety jest gładka, złocona. Rozeta zawieszona jest na prostokątnej, poziomej klamrze o wymiarach 10x25 mm. Klamra posiada jednakowej szerokości poziome emaliowane paski w kolorze białym i czerwonym. Odznaka wykonana jest z tombaku.
2.
Wzór odznaki stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  5.
1.
Uroczystego wręczenia odznaki dokonuje Prezes Rady Ministrów lub, w jego imieniu, jedna z osób wymienionych w § 3 ust. 1.
2.
Osoba wyróżniona otrzymuje wraz z odznaką legitymację stwierdzającą nadanie odznaki, a instytucje, podmioty gospodarcze i organizacje - dyplom.
3.
Wzór legitymacji stanowi załącznik nr 4, a wzór dyplomu - załącznik nr 5 do rozporządzenia.
4.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  6.
Koszty związane z wykonaniem odznak oraz drukiem legitymacji i dyplomów stwierdzających ich nadanie są pokrywane z budżetu państwa w części dotyczącej Urzędu Patentowego.
§  7.
1.
Ewidencję osób fizycznych i innych podmiotów wyróżnionych odznaką prowadzi Urząd Patentowy.
2.
W razie zgubienia lub zniszczenia odznaki albo dokumentów stwierdzających jej nadanie wydaje się wtórny egzemplarz za zwrotem kosztów.
§  8.
1.
Traci moc uchwała nr 9 Rady Ministrów z dnia 2 marca 1979 r. w sprawie ustanowienia odznak: "Racjonalizator Produkcji", "Zasłużony Racjonalizator Produkcji" oraz "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji" (Monitor Polski Nr 8, poz. 54 i z 1983 r. Nr 33, poz. 180).
2.
Osoby fizyczne i inne podmioty, którym nadano odznaki na podstawie uchwały, o której mowa w ust. 1, zachowują prawo do ich noszenia.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA WYNALAZCZOŚCI"

- dla osób fizycznych -

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA WYNALAZCZOŚCI"

- dla podmiotów gospodarczych, instytucji i organizacji -

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA WYNALAZCZOŚCI"

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR LEGITYMACJI STWIERDZAJĄCEJ NADANIE ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA WYNALAZCZOŚCI"

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR DYPLOMU STWIERDZAJĄCEGO NADANIE ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA WYNALAZCZOŚCI"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.3.17

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla Wynalazczości", ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia.
Data aktu: 28/11/1995
Data ogłoszenia: 11/01/1996
Data wejścia w życie: 26/01/1996