Zakres i tryb uzgodnień planów budowy, przebudowy lub rozbudowy sieci telekomunikacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 21 lutego 1996 r.
w sprawie zakresu i trybu uzgodnień planów budowy, przebudowy lub rozbudowy sieci telekomunikacyjnych.

Na podstawie art. 10 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz. U. z 1995 r. Nr 117, poz. 564) zarządza się, co następuje:
§  1.
Operator sieci telekomunikacyjnej obowiązany jest uzgadniać z Ministrem Łączności plany budowy, przebudowy lub rozbudowy, zwane dalej "planami":
1)
sieci telekomunikacyjnych użytku publicznego, w których świadczone są usługi telekomunikacyjne obejmujące usługi telefoniczne, jeżeli:
a)
zakres budowy, przebudowy lub rozbudowy sieci telekomunikacyjnych obejmuje obszar przekraczający granice okręgu telefonicznego, określone w planie numeracji krajowej dla sieci telefonicznych użytku publicznego,
b)
zakres budowy, przebudowy lub rozbudowy sieci telekomunikacyjnych dotyczy zmiany istniejących granic sieci miejscowej lub utworzenia nowego obszaru sieci miejscowej,
c)
budowa, przebudowa lub rozbudowa sieci telekomunikacyjnych obejmuje zmianę układu sieci lub warunków współpracy istniejącej sieci użytku publicznego,
d)
w wyniku budowy, przebudowy lub rozbudowy sieci telekomunikacyjnych nastąpi zmiana istniejącej numeracji dla liczby abonentów większej niż 100,
2)
sieci telekomunikacyjnych użytku publicznego, w których świadczone są usługi telekomunikacyjne nie obejmujące usług telefonicznych,
3)
sieci telegraficznych, jeżeli zmianie podlega typ i lokalizacja centrali telegraficznej oraz gdy budowana jest nowa centrala,
4)
sieci telekomunikacyjnych wewnętrznych i wydzielonych, jeżeli zakres budowy, przebudowy lub rozbudowy obejmuje budowę linii telekomunikacyjnej przekraczającej granicę administracyjną miejscowości.
§  2.
Budowa, przebudowa lub rozbudowa sieci telekomunikacyjnych, realizowana w ramach zezwoleń udzielonych przez Państwową Agencję Radiokomunikacyjną, podlega uprzednim szczegółowym uzgodnieniom z tą Agencją. Przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  3.
1.
Przedstawiane do uzgodnienia plany powinny zawierać następujące dane:
1)
zakres rzeczowy oraz obszar planowanej inwestycji,
2)
sposoby powiązania sieci z siecią telekomunikacyjną użytku publicznego, uzgodnione z zainteresowanymi operatorami sieci,
3)
charakterystykę techniczno-eksploatacyjną inwestycji, a w szczególności:
a)
typ, rodzaj oraz podstawowe parametry techniczne urządzenia lub systemu telekomunikacyjnego,
b)
rodzaje linii telekomunikacyjnych,
c)
system nadzoru i utrzymania,
d)
zakres numeracji,
e)
zakres częstotliwości oraz liczbę planowanych do wykorzystania kanałów,
4)
datę rozpoczęcia i zakończenia inwestycji.
2.
W przypadku gdy wybór przez operatora urządzeń lub systemów telekomunikacyjnych, będących przedmiotem uzgodnienia, następuje w drodze przetargu, dane wymienione w ust. 1 pkt 3 lit. a)-c) należy przedstawić do uzgodnienia po przeprowadzeniu przetargu.
3.
Operator sieci telekomunikacyjnej przedstawia do uzgodnienia plany w dwóch egzemplarzach.
§  4.
Do wniosku o uzgodnienie planu operator jest zobowiązany dołączyć opinię uprawnionego podmiotu, o której mowa w art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz. U. z 1995 r. Nr 117, poz. 564). Opinia powinna zawierać:
1)
ocenę wniosku o uzgodnienie planu ze względu na jego zgodność z wymaganiami, o których mowa w § 1 i § 3,
2)
ocenę planu ze względu na zgodność z warunkami określonymi w zezwoleniu oraz przepisami wykonawczymi do ustawy o łączności.
§  5.
Uzgodnienie lub odmowa uzgodnienia planu następuje w drodze decyzji administracyjnej.
§  6.
1.
Minister Łączności, oceniając prawidłowość proponowanych rozwiązań technicznych, może wystąpić o dokonanie przez operatora sieci telekomunikacyjnej zmiany lub uzupełnienia projektu planu.
2.
Minister Łączności może zwrócić się do operatora sieci telekomunikacyjnej o udzielenie dodatkowych wyjaśnień dotyczących planowanej inwestycji.
§  7.
1.
Zmiana uzgodnionego planu wymaga ponownego uzgodnienia z Ministrem Łączności, które następuje w drodze odrębnej decyzji administracyjnej.
2.
Minister Łączności stwierdza wygaśnięcie decyzji uzgadniającej w przypadku realizacji inwestycji niezgodnie z zatwierdzonym planem.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Ministra Łączności z dnia 27 września 1991 r. w sprawie zakresu i trybu uzgodnień planów przebudowy lub rozbudowy sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. Nr 88, poz. 402).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024