Zasady współdziałania gmin warszawskich z organami administracji rządowej oraz określenie, które sprawy indywidualne z zakresu zadań własnych gmin rozpatrywane będą w trybie właściwym dla decyzji administracyjnych należących do zadań zleconych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 grudnia 1995 r.
w sprawie zasad współdziałania gmin warszawskich z organami administracji rządowej oraz określenia, które sprawy indywidualne z zakresu zadań własnych gmin rozpatrywane będą w trybie właściwym dla decyzji administracyjnych należących do zadań zleconych.

Na podstawie art. 2 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 25 marca 1994 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. Nr 48, poz. 195 i Nr 86, poz. 396 oraz z 1995 r. Nr 124, poz. 601) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
zasady współdziałania gmin warszawskich, zwanych dalej "gminami", z organami administracji rządowej w realizacji zadań, o których mowa w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 marca 1994 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. Nr 48, poz. 195 i Nr 86, poz. 396 oraz z 1995 r. Nr 124, poz. 601), zwanej dalej "ustawą",
2)
sprawy indywidualne, należące zgodnie z odrębnymi przepisami do zadań własnych gmin, które w odniesieniu do podmiotów wymienionych w art. 2 ust. 1 ustawy będą rozpatrywane w trybie właściwym dla decyzji administracyjnych należących do zadań zleconych.
§  2.
Gminy, w ramach współdziałania z organami administracji rządowej w zakresie ochrony obiektów i lokali będących we władaniu władz państwowych, naczelnych i centralnych organów administracji państwowej, przedstawicielstw państw obcych i organizacji międzynarodowych:
1)
zapewniają udział straży miejskiej w czynnościach ochronnych w zakresie uzgodnionym z jednostką wojskową koordynującą zabezpieczenie,
2)
dokonują niezwłocznie likwidacji zagrożeń porządkowych i technicznych, w wypadku zgłoszenia ich przez właściwe jednostki wojskowe, Urząd Ochrony Państwa, Policję, przedstawicielstwa państw obcych lub organizacje międzynarodowe.
§  3.
1.
W ramach współdziałania w zakresie zapewnienia możliwości korzystania z obiektów komunalnych, tras reprezentacyjnych oraz miejsc przeznaczonych na potrzeby przyjmowania gości i wizyt zagranicznych oraz imprez międzynarodowych organ administracji rządowej odpowiedzialny za organizację wizyt i imprez zawiadamia właściwą gminę o planowanym zdarzeniu w taki sposób, aby wiadomość o nim dotarła w terminie umożliwiającym służbom gminnym podjęcie niezbędnych działań.
2.
Gmina uzgadnia z organami administracji rządowej zakres koniecznych działań do zapewnienia możliwości korzystania z obiektów komunalnych, tras reprezentacyjnych oraz miejsc przeznaczonych na potrzeby przyjmowania gości i wizyt zagranicznych oraz imprez międzynarodowych.
§  4.
W celu udzielenia pomocy w uzyskaniu lokalu lub nieruchomości do działalności statutowej organizacji międzynarodowych, pozarządowych lub gospodarczych właściwa gmina, na wniosek organizacji pozytywnie zaopiniowany przez Ministra Spraw Zagranicznych lub Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą:
1)
wskazuje, spośród będących jej własnością, lokale lub nieruchomości odpowiadające wymaganiom działalności statutowej tej organizacji; ponadto, w razie uzgodnienia między stronami warunków przyjęcia lub nabycia nieruchomości, dokonuje niezbędnych czynności formalnoprawnych bez zbędnej zwłoki,
2)
udziela wszystkich posiadanych informacji dotyczących nieruchomości będącej własnością osoby trzeciej w terminie 2 tygodni.
§  5.
1.
Organy odpowiedzialne za organizację imprez o charakterze państwowym i międzynarodowym niezwłocznie zawiadamiają właściwą gminę o planach i ustaleniach dotyczących tych imprez, które mogą mieć znaczenie dla wyznaczenia terminów prac remontowo-budowlanych i drogowych prowadzonych przez gminę.
2.
Gmina uwzględnia w harmonogramie prac i robót remontowo-budowlanych oraz drogowych plany i ustalenia, o których mowa w ust. 1.
3.
W przypadku występujących kolizji między planem imprez a harmonogramem prac remontowo-budowlanych, niemożliwych do usunięcia we własnym zakresie przez gminę, właściwa gmina oraz organizator imprezy podejmą negocjacje, których przedmiotem może być w szczególności udzielenie pomocy organizacyjnej, rzeczowej i finansowej przy wykonywaniu prac wymienionych w ust. 2.
4.
W razie zaistnienia zdarzenia losowego, którego skutków gmina nie jest w stanie usunąć do czasu imprezy, organ odpowiedzialny za organizację imprezy obowiązany jest do udzielenia niezwłocznie pomocy na zasadach określonych w ust. 3.
§  6.
Gminy współdziałają w zakresie wszelkich form ochrony, dbałości o estetykę i nadzoru nad miejscami o szczególnym znaczeniu dla kultury i historii narodu polskiego, a także ich toczenia, z organami administracji rządowej przez uzgodnienie tych form z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
§  7.
Sprawy indywidualne w zakresie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, wnioskowane przez podmioty wymienione w art. 2 ust. 1 ustawy, o której mowa w § 1 ust. 1 rozporządzenia, rozpatrywane są w trybie właściwym dla decyzji administracyjnych dotyczących zadań zleconych.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.2.9

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady współdziałania gmin warszawskich z organami administracji rządowej oraz określenie, które sprawy indywidualne z zakresu zadań własnych gmin rozpatrywane będą w trybie właściwym dla decyzji administracyjnych należących do zadań zleconych.
Data aktu: 19/12/1995
Data ogłoszenia: 05/01/1996
Data wejścia w życie: 20/01/1996