Szczegółowe zasady, tryb i wysokość przyznawania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 9 grudnia 1996 r.
w sprawie szczegółowych zasad, trybu i wysokości przyznawania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. *

Na podstawie art. 7a ust. 3 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. Nr 114, poz. 493, z 1994 r. Nr 121, poz. 591 i z 1996 r. Nr 90, poz. 407) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Nagrody mogą być ustanawiane i przyznawane w uznaniu całokształtu działalności lub za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.
2.
Nagrody mogą być indywidualne lub zbiorowe.
§  2.
Nagroda za całokształt działalności może być przyznana tej samej osobie tylko jeden raz.
§  3.
1.
Minister Kultury i Sztuki przyznaje nagrody za osiągnięcia o znaczeniu ogólnokrajowym lub międzynarodowym.
2.
Wojewoda przyznaje nagrody za działalność prowadzoną na terenie województwa lub za osiągnięcia o charakterze lokalnym.
§  4.
Każdy spośród nagrodzonych może otrzymać tylko jedną nagrodę za to samo osiągnięcie.
§  5.
1.
Nagrody przyznawane są w trzeciej dekadzie lutego każdego roku, z inicjatywy własnej lub na wniosek, przez Ministra Kultury i Sztuki oraz wojewodów.
2.
Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać następujące podmioty:
1)
instytucje kultury,
2)
szkoły wyższe,
3)
organy administracji rządowej lub samorządowej,
4)
związki lub stowarzyszenia zawodowe oraz twórcze,
5)
kuratorzy oświaty.
§  6.
1.
Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać:
1)
dane osobowe kandydata (kandydatów) do nagrody lub nazwę podmiotu,
2)
dane dotyczące całokształtu dotychczasowej działalności albo informacje o osiągnięciu, za które nagroda ma być przyznana,
3)
uzasadnienie wniosku zawierające wskazanie ogólnokrajowego bądź lokalnego charakteru działalności lub osiągnięcia.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku przyznawania nagrody z inicjatywy własnej organów, o których mowa w § 5 ust. 1
§  7.
1.
Wnioski w sprawie przyznania nagród składa się do dnia 31 grudnia każdego roku.
2.
W razie stwierdzenia braków formalnych organ rozpoznający wniosek wzywa wnioskodawcę do ich usunięcia w terminie 7 dni.
3.
Wniosek pozostawia się bez rozpoznania w przypadku:
1)
złożenia po terminie,
2)
cofnięcia,
3)
śmierci twórcy lub rezygnacji wnioskodawcy z występowania o nagrodę,
4)
braków formalnych, jeżeli nie usunięto ich w wyznaczonym terminie.
§  8.
1.
Wojewoda przedstawia Ministrowi Kultury i Sztuki kandydatury osób, którym zamierza przyznać nagrody, do dnia 30 stycznia każdego roku.
2.
Minister Kultury i Sztuki powiadamia właściwego wojewodę o zamiarze przyznania nagrody, w przypadku gdy:
1)
nagroda Ministra Kultury i Sztuki dotyczy tej samej osoby (osób), z tego samego tytułu,
2)
ta sama osoba (osoby) kandyduje do nagrody innego wojewody

- przedstawiając propozycje rozstrzygnięcia.

§  9.
1.
Opiniowanie wniosków, przedstawianie propozycji co do wysokości przyznanych nagród oraz podział środków budżetowych zaplanowanych na nagrody w budżecie Ministerstwa Kultury i Sztuki lub w budżecie wojewódzkim Minister Kultury i Sztuki oraz wojewodowie mogą powierzyć powołanym przez siebie komisjom.
2.
Zakres i zasady działania komisji określa zarządzenie powołujące komisję.
§  10.
Nagrody wypłacane są w ramach budżetu określonego ustawą budżetową na dany rok dla działu kultura i sztuka, w częściach dotyczących Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz poszczególnych województw.
§  11.
1.
Liczbę i wysokość nagród ustala się przed przystąpieniem do ich rozdziału.
2.
Najwyższa wartość przyznawanej nagrody stanowi równowartość dwudziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za rok poprzedni.
§  12.
Informacje o przyznanych nagrodach podaje się do publicznej wiadomości.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
* Niniejsze rozporządzenie traci moc z dniem 1 stycznia 1999 r. w części sprzecznej z ustawą z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U.97.110.721) w brzmieniu ustalonym przez art. 82 pkt 3 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U.98.106.668).

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.155.764

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady, tryb i wysokość przyznawania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Data aktu: 09/12/1996
Data ogłoszenia: 28/12/1996
Data wejścia w życie: 12/01/1997