Sposób i warunki tworzenia krajowych i regionalnych banków komórek i tkanek przeznaczonych do przeszczepiania oraz ich zadania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 13 listopada 1996 r.
w sprawie sposobu i warunków tworzenia krajowych i regionalnych banków komórek i tkanek przeznaczonych do przeszczepiania oraz ich zadań.

Na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. Nr 138, poz. 682) zarządza się, co następuje:
§  1.
Krajowe i regionalne banki komórek i tkanek mogą być tworzone w celu gromadzenia, przetwarzania i przekazywania wszystkich komórek i tkanek lub komórek i tkanek określonego rodzaju.
§  2.
1.
Krajowy bank komórek i tkanek jest tworzony dla zaopatrywania w przeszczepy zakładów opieki zdrowotnej na obszarze całego kraju.
2.
Regionalny bank komórek i tkanek jest tworzony dla zaopatrywania w przeszczepy przede wszystkim zakładów opieki zdrowotnej mających siedzibę na obszarze działania banku.
§  3.
1.
Do zadań banku komórek i tkanek należy w szczególności:
1)
gromadzenie komórek i tkanek pozyskiwanych z zakładów opieki zdrowotnej i innych jednostek organizacyjnych służby zdrowia, uprawnionych zgodnie z art. 16 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. Nr 138, poz. 682), zwanej dalej "ustawą", do pobierania komórek i tkanek ze zwłok ludzkich,
2)
konserwowanie i przetwarzanie pozyskanych komórek i tkanek oraz podejmowanie innych czynności w celu ich przygotowania do przeszczepienia,
3)
przechowywanie komórek i tkanek przygotowywanych do przeszczepienia,
4)
dystrybucja komórek i tkanek przygotowanych do przeszczepienia do zakładów opieki zdrowotnej, które zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy są uprawnione do ich przeszczepiania,
5)
udzielanie konsultacji jednostkom organizacyjnym, o których mowa w pkt 1, w sprawach konserwacji komórek i tkanek bezpośrednio po ich pobraniu, sposobu ich przechowywania i transportu do banku komórek i tkanek.
2.
Bank komórek i tkanek może również wykonywać zadania wymienione w ust. 1 w stosunku do komórek i tkanek pochodzących od zwierząt, przeznaczonych do przygotowania przeszczepów ksenogenicznych. W pozyskiwaniu takich komórek i tkanek bank współpracuje ze służbą weterynaryjną miejsca pobrania w celu ustalenia i oceny przydatności komórek i tkanek do przygotowania przeszczepu.
§  4.
1.
Krajowe i regionalne banki komórek i tkanek są tworzone jako wewnętrzne komórki organizacyjne publicznych zakładów opieki zdrowotnej, wyższych uczelni medycznych, uniwersytetów z wydziałem medycznym, medycznych jednostek badawczo-rozwojowych i jednostek organizacyjnych służby krwi.
2.
Krajowe i regionalne banki komórek i tkanek mogą być również tworzone jako samodzielne jednostki organizacyjne, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, z zastrzeżeniem § 5 i § 6.
3.
Do tworzenia i organizacji banków komórek i tkanek, o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy regulujące tworzenie i organizację wewnętrznych komórek organizacyjnych jednostek organizacyjnych, z zastrzeżeniem § 5 i § 6.
4.
Utworzenie, obszar działania, szczegółowe zadania i organizację banku komórek i tkanek określa statut jednostki organizacyjnej, o której mowa w ust. 1, a w odniesieniu do banków, o których mowa w ust. 2 - zarządzenie o ich utworzeniu.
§  5.
1.
Utworzenie banku wymaga zasięgnięcia opinii Krajowej Rady Transplantacyjnej.
2.
Krajowa Rada Transplantacyjna wyraża opinię o utworzeniu krajowego i regionalnego banku tkanek po przedłożeniu projektu zmian w statucie jednostki organizacyjnej zamierzającej utworzyć bank lub projektu zarządzenia, o którym mowa w § 4 ust. 4, oraz dokumentów zawierających dane o celowości utworzenia banku i spełnieniu warunków utworzenia banku.
§  6.
Utworzenie krajowego banku komórek i tkanek następuje za zgodą Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  7.
Warunkiem utworzenia banku komórek i tkanek jest zapewnienie przez jednostkę organizacyjną zamierzającą utworzyć bank:
1)
zatrudnienia na stanowisku kierownika banku lekarza, lekarza dentysty, magistra farmacji, magistra analityki medycznej lub magistra biologii oraz pracowników medycznych i technicznych o kwalifikacjach odpowiadających zadaniom banku,
2)
bazy lokalowej umożliwiającej zorganizowanie niezbędnych pracowni i stanowisk pracy,
3)
wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną odpowiadającą wymaganiom wiedzy medycznej,
4)
wyposażenia w środki łączności umożliwiające możliwie niezwłoczne uzyskanie przez zakłady opieki zdrowotnej, uprawnione do dokonywania przeszczepów komórek i tkanek, danych o zasobach banku.
§  8.
Krajowe i regionalne banki komórek i tkanek współdziałają w realizacji zadań na obszarze całego kraju.
§  9.
Krajowy bank komórek i tkanek może zostać upoważniony przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej do organizowania współdziałania innych krajowych i regionalnych banków, pełnienia funkcji referencyjnych i konsultacyjnych oraz do sprawowania nadzoru pod względem fachowo-medycznym.
§  10.
Wymogi, jakim powinna odpowiadać dokumentacja medyczna dotyczące przechowywania komórek i narządów prowadzona przez bank komórek i tkanek, określa rozporządzenie wydane na podstawie art. 16 ust. 4 pkt 5 ustawy.
§  11.
Zakłady opieki zdrowotnej i inne jednostki organizacyjne służby zdrowia, prowadzące w dniu wejścia w życie rozporządzenia banki komórek i tkanek, dostosują po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Transplantacyjnej w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia działalność banków do jego przepisów.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.144.668

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i warunki tworzenia krajowych i regionalnych banków komórek i tkanek przeznaczonych do przeszczepiania oraz ich zadania.
Data aktu: 13/11/1996
Data ogłoszenia: 11/12/1996
Data wejścia w życie: 26/12/1996