Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla Systemu Badań i Certyfikacji", ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania i noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 listopada 1996 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Zasłużony dla Systemu Badań i Certyfikacji", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania i noszenia.

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się odznakę honorową "Zasłużony dla Systemu Badań i Certyfikacji", zwaną dalej "odznaką".
§  2.
1.
Odznaka jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem i może być nadawana pracownikom Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji oraz innych jednostek w uznaniu:
1)
wieloletniej i nienagannej pracy w jednostkach akredytujących, certyfikujących i badawczych,
2)
osiągnięć w pracy w dziedzinie jakości,
3)
osiągnięć w popularyzacji i wdrażania do praktyki nowych rozwiązań jakościowych, usprawnień w dziedzinie organizacji pracy krajowego systemu badań i certyfikacji,
4)
działalności naukowo-dydaktycznej w dziedzinie akredytacji, badań i certyfikacji oraz w dziedzinie rozwijania współpracy z odpowiednimi instytucjami zagranicznymi.
2.
Odznakę nadaje Dyrektor Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji z własnej inicjatywy lub na wniosek, z którym występują:
1)
ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) - w stosunku do pracowników podległych jednostek organizacyjnych, zajmujących się badaniami i certyfikacją,
2)
wojewodowie - w stosunku do pracowników terenowych organów administracji ogólnej oraz innych jednostek terenowych, zajmujących się badaniami i certyfikacją, którzy ze względu na rodzaj wykonywanej pracy lub działalności mogą być wyróżnieni odznaką,
3)
członkowie Rady do Spraw Badań i Certyfikacji,
4)
członkowie zarządów klubów "Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB" oraz "Polskie Forum ISO 9000", działających przy Polskim Centrum Badań i Certyfikacji,
5)
kierownik Biura Kadr - w stosunku do pracowników komórek organizacyjnych Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji.
3.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać opis zasług i osiągnięć w pracy lub działalności w zakresie krajowego systemu badań i certyfikacji, uzasadniających nadanie odznaki, oraz dane personalne pracownika.
4.
Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
5.
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Dyrektorowi Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji najpóźniej na trzy miesiące przed projektowanym terminem wręczenia odznaki.
§  3.
1.
Odznaka "Zasłużony dla Systemu Badań i Certyfikacji" jest odznaką dwustopniową: stopień pierwszy - złota odznaka i stopień drugi - srebrna odznaka.
2.
Odznaka ma kształt okrągłego medalu. Wykonana jest z metalu: w kolorze złotym - dla stopnia pierwszego i w kolorze srebrnym - dla stopnia drugiego. Na licowej stronie odznaki na biało-czerwonym, emaliowanym tle znajduje się znak Q, w który wpisany jest wizerunek orła w koronie, a pod nim umieszczone są stylizowane inicjały RP, według wzoru określonego w ustawie z dnia 9 lutego 1990 r. o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 10, poz. 60). Wokół na metalowym tle umieszczony jest napis "Zasłużony dla Systemu Badań i Certyfikacji". Poszczególne elementy odznaki złotej mają kolor złoty, a odznaki srebrnej - kolor srebrny. Średnica odznaki wynosi 30 mm.
3.
Odznaka:
1)
jest zawieszona na prostokątnej baretce wykonanej z metalu, o wymiarach 25 mm na 7 mm, na której umieszczone są drukowane litery "PCBC" (oznaczające skrót nazwy Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji); baretka odznaki złotej wykonana jest z metalu w kolorze złotym, a odznaki srebrnej - z metalu w kolorze srebrnym,
2)
przykręcana jest za pomocą nagwintowanego sztyftu metalowego umocowanego na odwrotnej stronie odznaki oraz nakrętki.
4.
Wzór odznaki:
1)
o której mowa w ust. 3 pkt 1 - stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia,
2)
o której mowa w ust. 3 pkt 2 - stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Odznakę srebrną może otrzymać osoba, która przepracowała nieprzerwanie co najmniej 10 lat, w tym minimum 5 lat w służbach badań, certyfikacji, akredytacji i systemu zapewnienia jakości.
2.
Odznakę złotą może otrzymać osoba, która przepracowała nieprzerwanie co najmniej 15 lat, w tym minimum 10 lat w służbach badań, certyfikacji, akredytacji i systemu zapewnienia jakości.
3.
Do okresu pracy, o którym mowa w ust. 1 i 2, zalicza się pracę w Polskim Centrum Badań i Certyfikacji lub innych jednostkach związanych z certyfikacją i badaniami.
§  5.
1.
Wręczenia odznaki wraz z legitymacją stwierdzającą jej nadanie dokonuje Dyrektor Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji lub upoważniona przez niego osoba.
2.
Wręczenie odznaki i legitymacji stwierdzającej jej nadanie odbywa się, w sposób uroczysty, z okazji Święta Niepodległości - 11 listopada lub z okazji innych uroczystości.
3.
Wzór legitymacji:
1)
do odznaki złotej - stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia,
2)
do odznaki srebrnej - stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  6.
1.
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.
2.
O nadaniu odznaki pracownikowi dokonuje się adnotacji w aktach osobowych pracownika.
§  7.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  8.
W razie utraty odznaki lub legitymacji stwierdzającej jej nadanie osoba odznaczona zawiadamia o tym fakcie Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. W takim przypadku może być wydana nowa odznaka lub duplikat legitymacji.
§  9.
Koszty związane z nadaniem odznaki pokrywane są ze środków Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI [ Nr ....]

ZASŁUŻONY DLA SYSTEMU BADAŃ I CERTYFIKACJI

(pominięty)

ZAŁĄCZNIKI NR  2-3

(pominięte)

ZAŁĄCZNIKI NR  4-5

LEGITYMACJA

NR .....................

(pominięte)

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.142.660

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla Systemu Badań i Certyfikacji", ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania i noszenia.
Data aktu: 21/11/1996
Data ogłoszenia: 07/12/1996
Data wejścia w życie: 22/12/1996