Określenie trybu wymiany powszechnych świadectw udziałowych na akcje narodowych funduszy inwestycyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU PAŃSTWA
z dnia 5 listopada 1996 r.
w sprawie określenia trybu wymiany powszechnych świadectw udziałowych na akcje narodowych funduszy inwestycyjnych.

Na podstawie art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202 i z 1994 r. Nr 84, poz. 385) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powszechne świadectwo udziałowe, zwane dalej "świadectwem udziałowym", wymienia się na jedną akcję w każdym z narodowych funduszy inwestycyjnych, zwanych dalej "funduszami", wyznaczonych do tej wymiany.
§  2.
1.
Wymianę świadectwa udziałowego na akcje funduszy przeprowadza się po złożeniu świadectwa udziałowego do depozytu zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239, Nr 71, poz. 313 i Nr 121, poz. 591 oraz z 1996 r. Nr 45, poz. 199, Nr 75, poz. 357 i Nr 106, poz. 496).
2.
Z chwilą przyjęcia świadectwa udziałowego do depozytu prawa majątkowe, o których mowa w art. 37 oraz art. 38 ust. 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202 i z 1994 r. Nr 84, poz. 385), reprezentowane są przez odcinek zbiorczy świadectw udziałowych w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A. (KDPW SA). Z tą chwilą świadectwo udziałowe staje się podstawą do sporządzenia zapisów na kontach depozytowych papierów wartościowych prowadzonych w KDPW SA.
§  3.
1.
W celu zdeponowania świadectwa udziałowego na rachunku papierów wartościowych posiadacz świadectwa udziałowego składa w podmiocie prowadzącym depozyt papierów wartościowych:
1)
świadectwo udziałowe,
2)
nieodwołalne zlecenie zdeponowania świadectwa udziałowego na rachunku papierów wartościowych,
3)
pisemne oświadczenie wyrażające nieodwołalną zgodę na reprezentowanie dokumentu świadectwa udziałowego przez odcinek zbiorczy świadectw udziałowych zdeponowanych w KDPW SA oraz na zniszczenie tego dokumentu świadectwa udziałowego.
2.
Podmiot prowadzący depozyt, o którym mowa w ust. 1, przekazuje niezwłocznie KDPW SA dokument świadectwa udziałowego przyjęty przez ten podmiot.
3.
Po zbadaniu autentyczności dokumentu świadectwa udziałowego KDPW SA dokonuje właściwych zapisów na kontach depozytowych.
§  4.
1.
W celu wymiany świadectwa udziałowego zapisanego na rachunku papierów wartościowych na akcje funduszy, posiadacz świadectwa udziałowego składa w podmiocie prowadzącym przedsiębiorstwo maklerskie nieodwołalne zlecenie wymiany świadectwa udziałowego na akcje wszystkich funduszy istniejących w dniu emisji świadectw udziałowych i wyznaczonych do wymiany przez Ministra Skarbu Państwa.
2.
Podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie składa niezwłocznie w KDPW SA zlecenie wymiany, sporządzone na podstawie zleceń, o których mowa w ust. 1.
§  5.
1.
Podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie wydaje osobie, która złożyła zlecenie wymiany świadectwa udziałowego na akcje funduszy, pisemne potwierdzenie przyjęcia tego zlecenia.
2.
Podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie informuje osobę, która złożyła zlecenie wymiany świadectwa udziałowego, o terminie dokonania wymiany świadectwa udziałowego na akcje funduszy; termin ten nie może być jednak dłuższy niż 21 dni od dnia przyjęcia zlecenia wymiany świadectwa udziałowego na akcje funduszy.
3.
Po dokonaniu wymiany świadectwa udziałowego na akcje funduszy w KDPW SA w sposób określony w § 6, podmiot prowadzący depozyt papierów wartościowych dokonuje odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych posiadacza świadectwa udziałowego oraz wystawia posiadaczowi rachunku dokument potwierdzający dokonanie zapisu.
§  6.
KDPW SA po otrzymaniu od podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie nieodwołalnego zlecenia wymiany świadectwa udziałowego na akcje funduszy, o którym mowa w § 4 ust. 2:
1)
dokonuje wymiany świadectwa udziałowego na akcje funduszy poprzez dokonanie odpowiednich zapisów zgodnie ze złożonym zleceniem wymiany świadectwa udziałowego na akcje funduszy,
2)
informuje podmiot składający zlecenie o dokonaniu wymiany.
§  7.
1.
Świadectwa udziałowe spełniające warunek, o którym mowa w § 3 ust. 1, przed dniem upływu terminu ważności świadectwa udziałowego, po dokonaniu czynności, o których mowa w § 3 ust. 2 i 3, zostaną wymienione przez KDPW SA na akcje funduszy bez zachowania warunków, o których mowa w § 4.
2.
Przepis § 5 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024