Pomoc dla usamodzielnianych wychowanków niektórych rodzajów placówek opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych oraz rodzin zastępczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 10 października 1996 r.
w sprawie pomocy dla usamodzielnianych wychowanków niektórych rodzajów placówek opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych oraz rodzin zastępczych.

Na podstawie art. 76 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496) zarządza się, co następuje:
§  1.
Placówki opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne zapewniają usamodzielnianym wychowankom objętym opieką całkowitą pierwsze wyposażenie, zwane dalej "wyposażeniem".
§  2.
1.
Wyposażenie powinno obejmować podstawowe sprzęty gospodarstwa domowego, pościel, bieliznę pościelową oraz przedmioty niezbędne w organizowaniu gospodarstwa domowego. Szczegółowy zakres wyposażenia uzgadnia się z usamodzielnianym wychowankiem.
2.
Wartość wyposażenia nie przekracza 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" w celach rewaloryzacji emerytur i rent.
3.
Wyposażenie, o którym mowa w ust. 1, jest przyznawane niezależnie od wyposażenia przysługującego wychowankom objętym opieką całkowitą w każdym roku kalendarzowym, stosownie do wieku i potrzeb, określonego odrębnymi przepisami.
§  3.
1.
Usamodzielnianym wychowankom rodzin zastępczych, domów dziecka, rodzinnych domów dziecka, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i placówek resocjalizacyjnych, objętym opieką całkowitą, udzielana jest jednorazowa pomoc pieniężna na zagospodarowanie, zwana dalej "pomocą pieniężną".
2.
Wysokość pomocy pieniężnej wynosi 300% przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w § 2 ust. 2.
§  4.
1.
Pomocy pieniężnej udziela kurator oświaty właściwy dla stałego miejsca zamieszkania wychowanka, a w przypadku gmin, które na podstawie odrębnych przepisów przejęły jako zadanie zlecone udzielanie tej pomocy - organy tych gmin.
2.
Rodzice zastępczy oraz dyrektorzy placówek, o których mowa w § 3 ust. 1, przesyłają organowi właściwemu dla udzielenia pomocy informację o usamodzielnianych wychowankach co najmniej na 6 miesięcy przed ich usamodzielnieniem.
§  5.
Usamodzielniany wychowanek powinien otrzymać wyposażenie i pomoc pieniężną najpóźniej w ciągu 4 tygodni od usamodzielnienia.
§  6.
Traci moc zarządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lipca 1992 r. w sprawie wysokości i warunków udzielania jednorazowej pomocy pieniężnej na zagospodarowanie usamodzielniających się wychowankom rodzin zastępczych oraz wychowankom niektórych rodzajów publicznych placówek opiekuńczo-wychowawczych, pozbawionych całkowicie opieki rodzicielskiej (Monitor Polski Nr 27, poz. 189).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.127.597

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pomoc dla usamodzielnianych wychowanków niektórych rodzajów placówek opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych oraz rodzin zastępczych.
Data aktu: 10/10/1996
Data ogłoszenia: 29/10/1996
Data wejścia w życie: 13/11/1996