Określenie szczególnych zasad udzielania zamówień publicznych ze względu na ochronę bezpieczeństwa narodowego, ochronę tajemnicy państwowej, stan klęski żywiołowej lub inny ważny interes państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 sierpnia 1996 r.
w sprawie określenia szczególnych zasad udzielania zamówień publicznych ze względu na ochronę bezpieczeństwa narodowego, ochronę tajemnicy państwowej, stan klęski żywiołowej lub inny ważny interes państwa.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (Dz. U. Nr 76, poz. 344 i Nr 130, poz. 645 oraz z 1995 r. Nr 99, poz. 488) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zamówienia publiczne, o których mowa w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (Dz. U. Nr 76, poz. 344 i Nr 130, poz. 645 oraz z 1995 r. Nr 99, poz. 488), zwanej dalej "ustawą", wynikające z realizacji umów międzynarodowych, zadań ustawowych lub statutowych zamawiającego, udzielane są na zasadach szczególnych określonych w rozporządzeniu.
§  2.
W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzonym na zasadach szczególnych, stosuje się przepisy ustawy, z wyjątkiem przepisów:
1)
dotyczących jawności protokołu postępowania i dokumentacji podstawowych czynności związanych z postępowaniem,
2)
dotyczących ogłoszeń o postępowaniu i jego wynikach,
3)
art. 38 ust. 2 i 3, art. 51 ust. 1 i art. 57,
4)
art. 81 i art. 84 ust. 2,
5)
dotyczących odwołań,
6)
dotyczących wymogu zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych wyboru trybu innego niż przetarg nieograniczony.
§  3.
1.
W przypadku realizacji zamówienia publicznego za granicą, jeżeli jest to niezbędne do wykonania zamówienia, nie stosuje się przepisów ustawy:
1)
dotyczących preferencji krajowych, z wyjątkiem art. 18 ust. 1 i 5,
2)
dotyczących określenia przedmiotu zamówienia publicznego za pomocą Polskich Norm,
3)
dotyczących obowiązku posiadania kosztorysu inwestorskiego,
4)
art. 22 ust. 4,
5)
art. 37,
6)
dotyczących wadium,
7)
innych niż wymienione w pkt 1-6, jeżeli przepisy te są niezgodne z prawem państwa, na którego terytorium realizowane jest zamówienie.
2.
Jeżeli zamówienie publiczne udzielane jest na zasadach szczególnych ze względu na ochronę bezpieczeństwa narodowego lub ochronę tajemnicy państwowej, a realizacja zamówienia odbywa się za granicą, zamawiający może odstąpić od zorganizowania przetargu nieograniczonego i zorganizować przetarg ograniczony, zapraszając do udziału w przetargu taką liczbę dostawców lub wykonawców, która zapewni wybór najkorzystniejszej oferty, konkurencję oraz sprawny przebieg postępowania, nie mniej jednak niż czterech, chyba że ze względu na specjalistyczny charakter zamówienia liczba dostawców lub wykonawców mogących wykonać zamówienia jest mniejsza niż czterech.
§  4.
Udzielając zamówienia na zasadach szczególnych określonych w rozporządzeniu, zamawiający może odstąpić od stosowania art. 19 ust. 1 pkt 1 ustawy:
1)
jeżeli ze względu na szczególny rodzaj dostaw, usług lub robót budowlanych można je uzyskać tylko od jednego dostawcy lub wykonawcy,
2)
w odniesieniu do dostawców i wykonawców realizujących zadania Programu mobilizacji gospodarki, jeżeli jest to niezbędne do zrealizowania zamówienia.
§  5.
1.
Jeżeli zamówienie publiczne ma być finansowane z udziałem środków publicznych oraz środków zagranicznych przyznanych na podstawie umowy międzynarodowej, która przewiduje odmienne niż ustawa procedury udzielenia zamówienia, stosuje się procedury określone w tej umowie.
2.
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych, w porozumieniu z Ministrem Finansów, może, ze względu na ważny interes państwa, udzielić, na wniosek zamawiającego, zezwolenia na przeprowadzenie postępowania na zasadach szczególnych określonych w rozporządzeniu, jeżeli zamówienie ma być finansowane z udziałem środków publicznych oraz środków zagranicznych, przyznanych na innej podstawie niż umowa międzynarodowa, a otrzymanie tych środków jest uzależnione od zastosowania procedur odmiennych niż określone w ustawie.
§  6.
1.
O wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na zasadach szczególnych rozstrzygają, w ramach swojego zakresu działania, Szef Kancelarii Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Szef Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, członkowie Rady Ministrów, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, kierownicy centralnych organów administracji państwowej oraz wojewodowie.
2.
Jeżeli w sprawie nie jest właściwy żaden z organów, o których mowa w ust. 1, o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na zasadach szczególnych rozstrzyga Prezes Urzędu Zamówień Publicznych.
3.
Organy, o których mowa w ust. 1 i 2, rozstrzygają o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na zasadach szczególnych na podstawie pisemnego wniosku zamawiającego, zawierającego:
1)
opis przedmiotu zamówienia,
2)
uzasadnienie udzielenia zamówienia na zasadach szczególnych,
3)
określenie proponowanego trybu udzielania zamówienia z uzasadnieniem.
4.
Jeżeli ze względu na stan klęski żywiołowej wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia, o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na zasadach szczególnych rozstrzyga zamawiający, informując o tym niezwłocznie Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.
5.
Informacja, o której mowa w ust. 4, powinna zawierać:
1)
opis przedmiotu zamówienia,
2)
wskazanie podstawy prawnej udzielenia zamówienia na zasadach szczególnych.
§  7.
1.
Zamawiający informuje o wniesieniu protestu organ właściwy do wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na zasadach szczególnych, przekazując kopię protestu.
2.
Zamawiający informuje niezwłocznie o rozstrzygnięciu protestu organ, o którym mowa w ust. 1, przekazując kopię rozstrzygnięcia protestu wraz z jego pisemnym uzasadnieniem. Uzasadnienie jest niejawne dla dostawców lub wykonawców.
§  8.
Członkowie Rady Ministrów, kierownicy centralnych organów administracji państwowej oraz wojewodowie ustalą, w porozumieniu z Prezesem Urzędu Zamówień Publicznych, wewnętrzne regulaminy udzielania zamówień publicznych na zasadach szczególnych.
§  9.
Do postępowań o udzielenie zamówienia publicznego na zasadach szczególnych wszczętych i nie zakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  9a. 1
Nie podlegają wykluczeniu z ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego związanego z usuwaniem skutków powodzi, która miała miejsce w lipcu 1997 r., dostawcy i wykonawcy zalegający z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 1994 r. w sprawie określenia szczególnych zasad udzielania zamówień publicznych ze względu na ochronę bezpieczeństwa narodowego, ochronę tajemnicy państwowej, stan klęski żywiołowej lub inny ważny interes państwa (Dz. U. Nr 140, poz. 775).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 9a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 15 lipca 1997 r. (Dz.U.97.81.515) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lipca 1997 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.109.524

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie szczególnych zasad udzielania zamówień publicznych ze względu na ochronę bezpieczeństwa narodowego, ochronę tajemnicy państwowej, stan klęski żywiołowej lub inny ważny interes państwa.
Data aktu: 20/08/1996
Data ogłoszenia: 16/09/1996
Data wejścia w życie: 01/10/1996