Zasady współdziałania terenowych organów administracji rządowej z Krajowym Biurem Wyborczym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA-SZEFA URZĘDU RADY MINISTRÓW
z dnia 31 lipca 1996 r.
w sprawie zasad współdziałania terenowych organów administracji rządowej z Krajowym Biurem Wyborczym.

Na podstawie art. 72 ust. 3 ustawy z dnia 28 maja 1993 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 45, poz. 205 i z 1995 r. Nr 132, poz. 640), w związku z art. 44 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o referendum (Dz. U. Nr 99, poz. 487) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wojewoda współdziała z Krajowym Biurem Wyborczym w zakresie zapewnienia warunków zgodnej z prawem realizacji zadań związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów i referendów.
2.
Organem reprezentującym Krajowe Biuro Wyborcze na obszarze województwa w sprawach, o których mowa w ust. 1, jest dyrektor właściwej delegatury wojewódzkiej Krajowego Biura Wyborczego, zwanej dalej "delegaturą wojewódzką".
§  2.
1.
Wojewoda, wykonując uprawnienia wynikające z nadzoru nad zgodnością z prawem uchwał rad gmin, w ciągu 7 dni od dnia ich otrzymania, przekazuje dyrektorowi delegatury wojewódzkiej uchwały rad gmin, dotyczące wygaśnięcia mandatów radnych oraz innych spraw związanych z wyborami i referendami, z wyłączeniem referendów gminnych w sprawach nie dotyczących odwołania rady gminy.
2.
Niezgłoszenie wojewodzie, w ciągu 14 dni od daty otrzymania uchwały przez dyrektora delegatury wojewódzkiej, uwag organu wyborczego do uchwały rady gminy traktuje się jako brak zastrzeżeń.
3.
Rozstrzygnięcia nadzorcze o wstrzymaniu wykonania lub stwierdzeniu nieważności uchwały rady gminy wojewoda, w ciągu 7 dni od dnia wydania, przekazuje dyrektorowi delegatury wojewódzkiej.
4.
Powiadomienie o uchyleniu uchwały organu gminy w sprawach wyborczych lub referendum i wydaniu zarządzenia zastępczego w trybie art. 95 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 i Nr 58, poz. 261) wojewoda przekazuje także kierownikowi Krajowego Biura Wyborczego.
§  3.
1.
Wojewoda rozpatruje uwagi zgłoszone przez dyrektora delegatury wojewódzkiej, dotyczące niewłaściwego wykonywania przez organy gminy zadań zleconych gminie na podstawie przepisów prawa wyborczego i ustawy o referendum, a w szczególności dotyczące stanu ewidencji ludności i prowadzenia rejestru wyborców, sporządzania spisu wyborców, zapewnienia obsługi i odpowiednich warunków pracy terytorialnym i obwodowym komisjom wyborczym oraz komisjom do spraw referendum, i podejmuje działania mające na celu ich usunięcie.
2.
W celu zapewnienia prawidłowego wykonywania przez organy gmin zadań zleconych gminie, związanych z organizacją i przygotowaniem wyborów, wojewoda i dyrektor delegatury wojewódzkiej mogą:
1)
powołać wspólne zespoły kontrolne,
2)
opracować wspólne wnioski i zalecenia pokontrolne.
§  4.
1.
W okresie wzmożonych prac wyborczych, na umotywowany wniosek dyrektora delegatury wojewódzkiej, na zasadach zgodnych z obowiązującymi przepisami, wojewoda i kierownik urzędu rejonowego i innych jednostek organizacyjnych wyrażą zgodę na wykonywanie przez pracowników tych urzędów i jednostek pracy dodatkowej przy realizowaniu zadań wyborczych.
2.
Wykonywanie przez tych pracowników prac przy realizowaniu zadań wyborczych nie może zakłócić normalnego toku pracy urzędów i jednostek.
§  5.
1.
Wojewoda, w miarę możliwości, udziela pomocy delegaturze wojewódzkiej w zaspokojeniu uzasadnionych potrzeb lokalowych. Dotychczas zajmowane lokale wojewoda udostępnia delegaturze wojewódzkiej na podstawie umowy najmu, na warunkach przyjętych przy zawieraniu umów tego rodzaju z innymi jednostkami administracji.
2.
W przypadku konieczności przeniesienia siedziby delegatury wojewódzkiej, wojewoda może wypowiedzieć umowę najmu, po zapewnieniu lokalu zamiennego, w którym warunki pracy delegatury wojewódzkiej i obsługiwanych przez nią organów wyborczych nie ulegną pogorszeniu, a warunki finansowe korzystania z lokalu będą zgodne z ustalonymi w ust. 1. O zamiarze wypowiedzenia umowy najmu wojewoda informuje Kierownika Krajowego Biura Wyborczego.
3.
Wojewoda zapewni możliwość korzystania przez delegatury wojewódzkie z sal konferencyjnych, urządzeń socjalnych, archiwum zakładowego oraz z usług gospodarstw pomocniczych urzędów wojewódzkich na zasadach określonych w umowie zawartej z dyrektorem delegatury wojewódzkiej i na warunkach przyjętych przy zawieraniu umów tego rodzaju z innymi jednostkami administracji.
§  6.
Dyrektor delegatury wojewódzkiej niezwłocznie przekazuje wojewodzie uchwały i wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej oraz uchwały, zarządzenia i wytyczne wojewódzkich organów wyborczych i referendalnych.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.101.470

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady współdziałania terenowych organów administracji rządowej z Krajowym Biurem Wyborczym.
Data aktu: 31/07/1996
Data ogłoszenia: 16/08/1996
Data wejścia w życie: 31/08/1996