Tryb otwierania niedoręczalnych listów i sposób postępowania z nimi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 12 grudnia 1995 r.
w sprawie trybu otwierania niedoręczalnych listów i sposobu postępowania z nimi.

Na podstawie art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz. U. z 1995 r. Nr 117, poz. 564) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
List, którego nie można doręczyć adresatowi ani zwrócić nadawcy z powodu braku informacji ich identyfikujących, a także oznaczenia tych danych w sposób błędny lub niepełny, uważa się za list niedoręczalny.
2.
W celu uzyskania informacji identyfikującej adresata lub nadawcę listu, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się jego otwarcia.
§  2.
1.
Otwarcia listu dokonuje komisja powoływana przez kierownika jednostki organizacyjnej, wyznaczonej przez dyrektora państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej Poczta Polska, spośród pracowników tej jednostki.
2.
Otwarcie listu powinno być dokonane w sposób zapewniający jak najmniejsze uszkodzenie jego opakowania.
3.
Po otwarciu listu komisja dokonuje sprawdzenia, czy na wewnętrznej stronie opakowania nie został umieszczony adres nadawcy lub adresata.
4.
W razie braku adresów na wewnętrznej stronie opakowania listu, komisja dokonuje oględzin jego zawartości.
5.
Czynności, o których mowa w ust. 2-4, powinny być wykonywane w taki sposób, aby zapewniły zachowanie tajemnicy korespondencji.
§  3.
W razie ustalenia przez komisję, w trakcie czynności, o którym mowa w § 2, adresu nadawcy lub adresata, list - po odpowiednim zabezpieczeniu i umieszczeniu adnotacji na opakowaniu o komisyjnym otwarciu - jest doręczany przez Pocztę Polską.
§  4.
1.
Jeżeli otwarcie listu nie doprowadziło do ustalenia adresów nadawcy lub adresata, Poczta Polska zobowiązana jest do przechowania listów poleconych i listów wartościowych przez 15 miesięcy, a listów zwykłych przez 3 miesiące, licząc od dnia nadania danego listu, oczekując na ewentualne żądanie jego zwrotu.
2.
Żądanie, o którym mowa w ust. 1, adresat lub nadawca powinien złożyć w placówce podmiotu, któremu zlecił wykonanie usługi. Placówka podmiotu przyjmująca żądanie przesyła je bezzwłocznie do jednostki organizacyjnej wyznaczonej przez dyrektora Poczty Polskiej.
3.
Po upływie okresu, o którym mowa w ust. 1, i niezgłoszeniu żądania na zasadach określonych w ust. 2 list:
1)
nie zawierający pieniędzy, dokumentów lub rzeczy mających wartość rynkową jest komisyjnie niszczony,
2)
zawierający dokumenty osobiste traktowany jest zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 1984 r. Nr 32, poz. 174, z 1989 r. Nr 35, poz. 192 i z 1990 r. Nr 34, poz. 198),
3)
zawierający pieniądze, dokumenty lub rzeczy mające wartość rynkową traktowany jest zgodnie z przepisami dekretu z dnia 18 września 1954 r. o likwidacji nie podjętych depozytów i nie odebranych rzeczy (Dz. U. Nr 41, poz. 184 i z 1964 r. Nr 16, poz. 94) przy uwzględnieniu przepisów art. 47 ustawy o łączności.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.1.7

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb otwierania niedoręczalnych listów i sposób postępowania z nimi.
Data aktu: 12/12/1995
Data ogłoszenia: 04/01/1996
Data wejścia w życie: 19/01/1996