Postępowanie przy dokonywaniu wypłat niektórych świadczeń pracowniczych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 31 lipca 1995 r.
w sprawie postępowania przy dokonywaniu wypłat niektórych świadczeń pracowniczych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Na podstawie art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 28 czerwca 1995 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. Nr 87, poz. 435) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy w ciągu 14 dni od dnia otrzymania wniosku o wypłatę świadczeń pracowniczych, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 28 czerwca 1995 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. Nr 87, poz. 435), zwanej dalej "ustawą", sprawdza wniosek pod względem jego zgodności z przepisami ustawy.
2.
Wzór wniosku stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  2.
1.
Dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy wypłaca wnioskodawcy świadczenia pracownicze objęte wnioskiem w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.
2.
O dacie, sposobie i kwocie wypłaty dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy zawiadamia na piśmie wnioskodawcę oraz podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 1994 r. Nr 1, poz. 1 i z 1995 r. Nr 87, poz. 435), jeżeli zachodzą okoliczności umożliwiające dochodzenie zwrotu wypłaconych świadczeń.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 12 sierpnia 1995 r.

ZAŁĄCZNIK

Wzór wniosku

Imię i nazwisko wnioskodawcy ..................

............................ (miejscowość, data)

Adres

........................... Dyrektor

Wojewódzkiego Urzędu

Pracy

w...............*)

WNIOSEK O WYPŁATĘ ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 28 czerwca 1995 r.

o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie

niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. Nr 87, poz. 435) wnoszę

o wypłatę świadczeń pracowniczych ze środków Funduszu

Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w wysokości

...........................

(podać łączną kwotę)

Lp. Rodzaj świadczenia Kwota należności głównej1) Data powstania uprawnienia2) Przeciętne wynagrodzenie miesięczne w kwartale w którym świadczenie było wymagalne3) Współczynnik

waloryzacji w %

(3:5)x100

Przeciętne wynagrodzenie miesięczne w kwartale poprzedzającym kwartał, w którym następuje wypłata z FGŚP3)4) Kwota przyznanego świadczenia z FGŚP5)
1 2 3 4 5 6 7 8
jednorazowe odszkodowanie pieniężne z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej
Wynagrodzenie za pracę
Wynagrodzenie za czas niezawinionego przestoju
Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy, wynagrodzenie, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy, wynagrodzenie za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy
świadczenie wyrównawcze
zasiłek chorobowy finansowany ze

środków na wynagrodzenia

wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego
ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, należny za rok kalendarzowy, w którym ustał stosunek pracy
odszkodowanie, o którym mowa w art. 361 Kodeksu pracy
odprawa pieniężna przysługująca w razie rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy
odszkodowanie, o którym mowa w art. 7a ustawy o gzp6)
Razem
*)Właściwy ze względu na siedzibę niewypłacalnego pracodawcy. Zatwierdzono do wypłaty z FGŚP na sumę zł .........

(słownie ..... ............. złotych) data .............. Główny Księgowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy

............ Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy ............

Potrącenie Kwota do wypłaty netto

8-(9+10)

Data wypłaty i podpis uprawnionego Uwagi
Zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych alimenty
9 10 11 12 13

Podpis osoby uprawnionej

........................

Załączniki:

1) dokumenty określone w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 28 czerwca 1995 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. Nr 87, poz. 435),

2) oświadczenie wnioskodawcy o zobowiązaniach alimentacyjnych,

3) dokumenty stwierdzające, że roszczenia wymienione we wniosku powstały w warunkach niewypłacalności pracodawcy, o których mowa w art. 3 ustawy z dnia 28 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 1994 r. Nr 1, poz. 1 i z 1995 r. Nr 87, poz. 435) oraz w terminach związanych z datą niewypłacalności pracodawcy, określonych w art. 6 ust. 3-7 tej ustawy.

Objaśnienia:

Rubryki 3 i 4 wypełnia wnioskodawca.

Rubryki 5-11 wypełnia dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy.

1) Wypełnić zgodnie z art. 6 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

2) Data, w której pracodawca był zobowiązany do wypłaty świadczenia pracownikowi.

3) Przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłaszane dla celów rewaloryzacji emerytur i rent przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

4) FGŚP - Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

5) Ustalona jako iloczyn wartości z rubryk 6 i 7; jeżeli iloczyn ten przekracza wartość z rubryki 7 - podać kwotę z rubryki 7.

6) gzp - ustawa z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19, z późniejszymi zmianami).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024