Zm.: rozporządzenie w sprawie zasad, warunków i trybu mianowania na stopnie wojskowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 21 czerwca 1995 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad, warunków i trybu mianowania na stopnie wojskowe.

Na podstawie art. 76 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254 oraz z 1994 r. Nr 43, poz. 165) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 lipca 1992 r. w sprawie zasad, warunków i trybu mianowania na stopnie wojskowe (Dz. U. Nr 59, poz. 300) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. W razie mianowania na wyższy stopień wojskowy za dokonanie czynu świadczącego o szczególnym męstwie lub za wyjątkowe zasługi, następuje ono niezależnie od istnienia warunków wymaganych do mianowania.";

2)
w § 30:
a)
dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1,
b)
dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Przepis ust. 1 pkt 2 stosuje się do żołnierzy oraz osób nie będących żołnierzami wyłącznie w razie ich powołania do zawodowej służby wojskowej.";

3)
w § 33 dodaje się pkt 4 w brzmieniu:

"4) na stopień młodszego chorążego - Minister Obrony Narodowej.";

4)
po § 33 dodaje się rozdział 7a w brzmieniu:

"Rozdział 7a. Mianowanie za dokonanie czynu świadczącego o szczególnym męstwie lub za wyjątkowe zasługi

§ 33a. Mianowanie żołnierza na kolejny wyższy stopień wojskowy za dokonanie czynu świadczącego o szczególnym męstwie lub za wyjątkowe zasługi może nastąpić tylko jeden raz; w wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych wypadkach mianowanie żołnierza może nastąpić po raz drugi.

§ 33b. 1. Z wnioskiem o mianowanie na kolejny wyższy stopień wojskowy występują:

1) wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące żołnierza rezerwy lub osoby nie będącej żołnierzem,

2) dowódca jednostki wojskowej, do której żołnierz posiada przydział mobilizacyjny,

3) władze naczelne organizacji kombatanckich, z uwzględnieniem trybu określonego w ust. 3,

4) attachés wojskowi polskich przedstawicielstw dyplomatycznych w stosunku do osób posiadających obywatelstwo polskie, stale zamieszkujących za granicą.

2. Wniosek o mianowanie przedstawia się drogą służbową organowi uprawnionemu do mianowania.

3. Władze naczelne organizacji kombatanckich wnioski na pierwszy stopień chorążego oraz na wszystkie stopnie oficerskie, w tym na stopnie oficerskie generałów, składają (przesyłają) do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który po ich opracowaniu przesyła je do Ministerstwa Obrony Narodowej. Na pozostałe stopnie chorążych i stopnie podoficerskie organizacje kombatanckie składają wnioski w wojskowej komendzie uzupełnień właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.";

5)
po § 35 dodaje się rozdział 8a w brzmieniu:

Rozdział 8a. Sporządzanie i wręczanie aktów mianowania

§ 35a. 1. Żołnierzom mianowanym na stopnie wojskowe wręcza się akt mianowania.

2. Akt mianowania sporządza organ, który mianował żołnierza, albo na jego polecenie (zgodnie z podległością służbową) szef wojewódzkiego sztabu wojskowego. W szczególnych sytuacjach akt mianowania sporządza Szef Departamentu Kar Ministerstwa Obrony Narodowej.

3. Akt mianowania wręcza żołnierzowi wojskowy komendant uzupełnień lub szef wojewódzkiego sztabu wojskowego albo żołnierz zawodowy upoważniony przez organ uprawniony do mianowania lub też attaché wojskowy, o którym mowa w § 33b ust. 1 pkt 4.

4. Wręczenia aktu mianowania na wyższy stopień wojskowy dokonuje się w sposób uroczysty w czasie obchodów święta Wojska Polskiego, świąt narodowych lub rocznic ważnych wydarzeń historycznych.

5. Uroczystości związane z wręczeniem aktów mianowania organizują wojskowi komendanci uzupełnień dla żołnierzy zamieszkałych w miejscowościach objętych terytorialnym zasięgiem działania wojskowych komend uzupełnień, w sposób określony w ceremoniale wojskowym, lub attachés wojskowi, o których mowa w § 33b ust. 1 pkt 4.

§ 35b. Na uroczyste wręczenie aktów mianowania zaprasza się w szczególności przedstawicieli organizacji kombatanckich, które wystąpiły z wnioskiem o mianowanie.

§ 35c. 1. Żołnierzy mianowanych na wyższe stopnie wojskowe, którzy nie mogli przybyć na uroczystość związaną z wręczeniem aktów mianowania, powiadamia się o innym terminie wręczenia aktów mianowania.

2. Żołnierzom, którzy nie mogą przybyć na uroczystość wręczenia aktów mianowania, zwłaszcza z powodu długotrwałej choroby, akt mianowania wręcza się w miejscu ich pobytu.

§ 35d. Akt mianowania zmarłego żołnierza wręcza się najbliższym członkom jego rodziny.";

6)
skreśla się § 36.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024