Określenie wysokości funduszu socjalnego oraz zakresu i zasad korzystania ze świadczeń socjalnych przez osoby uprawnione do zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz członków ich rodzin.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 2 marca 1995 r.
w sprawie określenia wysokości funduszu socjalnego oraz zakresu i zasad korzystania ze świadczeń socjalnych przez osoby uprawnione do zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz członków ich rodzin.

Na podstawie art. 27 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 53, poz. 214 i z 1995 r. Nr 4, poz. 17) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Fundusz socjalny, zwany dalej "funduszem", tworzy się z corocznego odpisu w wysokości 0,5% rocznych środków planowanych na emerytury i renty inwalidzkie funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz renty rodzinne członków ich rodzin.
2.
Środki funduszu nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny.
§  2.
Środki funduszu przeznacza się na:
1)
dofinansowanie świadczeń socjalnych,
2)
udzielanie pomocy materialnej - finansowej lub rzeczowej,
3)
pokrycie części kosztów utrzymania obiektów socjalnych i podniesienie jakości świadczeń socjalnych.
§  3.
Emeryci i renciści Służby Więziennej, osoby uprawnione do renty rodzinnej po funkcjonariuszach Służby Więziennej oraz członkowie ich rodzin mają prawo do korzystania z następujących świadczeń socjalnych:
1)
pobytu i żywienia w ośrodkach wczasowych Służby Więziennej,
2)
kolonii i obozów wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży, organizowanych przez jednostki organizacyjne więziennictwa, zwane dalej "jednostkami",
3)
zagranicznych wczasów, kolonii i obozów wymiennych,
4)
innych form działalności socjalnej, organizowanej przez jednostki.
§  4.
Za członków rodziny osób wymienionych w § 3, uprawnionych do świadczeń socjalnych, uważa się:
1)
małżonka,
2)
dzieci własne, dzieci małżonka, dzieci przysposobione, dzieci przyjęte na wychowanie, które:
a)
nie przekroczyły 18 roku życia, a w razie uczęszczania do szkoły - 24 lat, albo 25 lat, jeżeli odbywają studia w szkole wyższej, a ukończenia 24 lat przypada na ostatni lub przedostatni rok studiów, albo
b)
stały się inwalidami I lub II grupy przed osiągnięciem wieku określonego w lit. a).
§  5.
1.
Warunki korzystania ze świadczeń socjalnych, wysokość środków przeznaczonych w jednostkach na poszczególne cele i rodzaje tych świadczeń określa kierownik jednostki w regulaminie uzgodnionym z przedstawicielstwem emerytów i rencistów.
2.
Jednostki otrzymują środki funduszu stosownie do liczby emerytów i rencistów korzystających ze świadczeń socjalnych.
§  6.
1.
Świadczenia socjalne przyznaje kierownik jednostki, w której emeryt, rencista lub osoba pobierająca rentę rodzinną złoży oświadczenie o zamiarze korzystania ze świadczeń socjalnych.
2.
Świadczenia socjalne przyznaje się na wniosek osoby uprawnionej, organizacji społecznej lub z urzędu.
3.
Przy przyznawaniu świadczeń socjalnych uwzględnia się sytuację życiową, rodzinną i materialną osoby uprawnionej.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.25.137

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie wysokości funduszu socjalnego oraz zakresu i zasad korzystania ze świadczeń socjalnych przez osoby uprawnione do zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz członków ich rodzin.
Data aktu: 02/03/1995
Data ogłoszenia: 13/03/1995
Data wejścia w życie: 28/03/1995