Zakres i sposób prowadzenia ewidencji zasobów złóż kopalin.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 29 lipca 1994 r.
w sprawie zakresu i sposobu prowadzenia ewidencji zasobów złóż kopalin. *

Na podstawie art. 50 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96) zarządza się, co następuje:
§  1.
Obowiązek prowadzenia ewidencji zasobów złóż kopalin stałych, gazu ziemnego, ropy naftowej i wód leczniczych spoczywa na przedsiębiorcy wydobywającym te kopaliny ze złoża.
§  2.
1.
Ewidencja zasobów jest prowadzona na podstawie dokumentacji geologicznej i projektu zagospodarowania złoża.
2.
Prowadzenie ewidencji zasobów złoża kopaliny polega na ustalaniu zmian w zasobach, których przyczyną powstania jest:
1)
dokładniejsze rozpoznanie złoża,
2)
eksploatacja złoża i straty spowodowane eksploatacją złoża,
3)
zmiana granic lub podział złoża,
4)
przeklasyfikowanie geologicznych zasobów bilansowych do pozabilansowych, zasobów przemysłowych do nieprzemysłowych bądź zasobów nieprzemysłowych do przemysłowych lub do strat.
3.
W złożach wielopokładowych zmiany wynikające z dokładniejszego rozpoznania wprowadza się tylko w pokładach eksploatowanych.
§  3.
Jeżeli zmiany w okresie sprawozdawczym przekraczają 50% wielkości rocznego wydobycia, przeklasyfikowania, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 4, dokonuje przedsiębiorca po uzyskaniu pisemnej zgody właściwego organu koncesyjnego.
§  4.
1.
Corocznie w terminie do dnia 31 marca przedsiębiorca przedstawia zmiany zasobów złoża w operacie ewidencyjnym.
2.
Operat ewidencyjny sporządza się na podstawie obmiaru wyrobisk (dla kopalin gazowych i płynnych na - podstawie pomiarów wydajności odwiertów) i dołącza do posiadanego egzemplarza zatwierdzonej dokumentacji geologicznej i zatwierdzonego projektu zagospodarowania złoża, według stanu zasobów złoża na dzień 31 grudnia danego roku.
3.
Obmiaru złóż kopalin pospolitych dokonuje się co 3 lata, a corocznie w operacie ewidencyjnym należy określić stan zasobów, wielkość wydobycia i strat jako wielkości szacunkowe, pozostawiając szczegółowe ich ustalenie do czasu dokonania ścisłego pomiaru stanu wyrobisk.
4.
Organ koncesyjny może zobowiązać przedsiębiorcę do wykonania obmiaru wyrobisk w innym terminie w przypadku:
1)
zrzeczenia się koncesji,
2)
wyczerpania zasobów złoża,
3)
naruszenia przepisów o ochronie środowiska.
§  5.
Operat ewidencyjny powinien zawierać:
1)
zaktualizowane zestawienie tabelaryczne zasobów złoża,
2)
kopię mapy złoża z naniesionymi zmianami w blokach obliczeniowych, stwierdzonymi w okresie sprawozdawczym,
3)
część opisową, zawierającą uzasadnienie powstałych zmian w zasobach, ich kwalifikacji oraz strat,
4)
odpis pisemnej zgody na przeklasyfikowanie zasobów.
§  6.
Operat ewidencyjny sporządza się z zachowaniem numeracji i oznaczeń poszczególnych parcel lub bloków obliczeniowych, których użyto w zatwierdzonej dokumentacji geologicznej i projekcie zagospodarowania złoża.
§  7.
Sporządzanie przez przedsiębiorcę zbiorczego zestawienia zasobów geologicznych i przemysłowych określają przepisy o resortowych badaniach statystycznych dotyczących ochrony środowiska, gospodarki wodnej i geologii.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 2 września 1994 r.
* Z dniem 1 stycznia 2002 r. niniejsze rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U.94.27.96) w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 33 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U.01.110.1190) - zob. też art. 16 ostatnio powołanej ustawy.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.88.410

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres i sposób prowadzenia ewidencji zasobów złóż kopalin.
Data aktu: 29/07/1994
Data ogłoszenia: 12/08/1994
Data wejścia w życie: 02/09/1994