Zm.: rozporządzenie w sprawie szczególnych uprawnień żołnierzy i osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej oraz członków ich rodzin.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 lipca 1994 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych uprawnień żołnierzy i osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej oraz członków ich rodzin.

Na podstawie art. 56 ust. 3, art. 108 ust. 4, art. 128 ust. 9, art. 131 ust. 1 pkt 1 lit. d), art. 132 ust. 2, art. 136 i art. 164 ust. 2 oraz w związku z art. 121 ust. 1 i art. 134, art. 135 ust. 1, art. 164 ust. 1 i art. 198 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254 oraz z 1994 r. Nr 43, poz. 165), a także w związku z art. 100 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1992 r. Nr 8, poz. 31 i Nr 54, poz. 254 oraz z 1994 r. Nr 10, poz. 36) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 5 listopada 1992 r. w sprawie szczególnych uprawnień żołnierzy i osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej oraz członków ich rodzin (Dz. U. Nr 85, poz. 430) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4 skreśla się ust. 3;
2)
w § 17:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Jeżeli w umowie dotyczącej udzielenia żołnierzowi, przed dniem powołania go do odbycia zasadniczej służby wojskowej lub w czasie jej odbywania, kredytu lub pożyczki na cele mieszkaniowe przez bank lub instytucję uprawnioną do ich udzielania, postanowiono, że w okresie odbywania przez żołnierza zasadniczej służby wojskowej spłata kredytu lub pożyczki nie ulega zawieszeniu, odsetki należne od nich w tym okresie pokrywa się, z zastrzeżeniem ust. 2, z budżetu państwa, w części dotyczącej Ministerstwa Obrony Narodowej, a w stosunku do żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową w jednostkach wojskowych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych - z budżetu państwa, w części dotyczącej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.",

b)
po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli umowę z bankiem lub instytucją uprawnioną do udzielania kredytów lub pożyczek zawarła spółdzielnia budownictwa mieszkaniowego, której żołnierz jest członkiem.";

3)
§ 20 otrzymuje brzmienie:

"§ 20. 1. Żołnierzom (osobom) wymienionym w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 lit. c) i d) oraz ust. 2 przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 3-5, prawo do przejazdu publicznym transportem zbiorowym na koszt wojska (zakładu pracy, w którym osoba odbywa służbę zastępczą), w wypadku udzielenia urlopu:

1) wypoczynkowego,

2) w drodze wyróżnienia,

3) okolicznościowego,

4) zdrowotnego,

5) w celu odwiedzenia rodziny,

6) dodatkowego.

2. Prawo do przejazdu, o którym mowa w ust. 1, przysługuje również w razie udzielenia żołnierzowi uzupełniającego urlopu wypoczynkowego lub w wypadku wykorzystania urlopu wypoczynkowego - za zgodą dowódcy jednostki wojskowej - w dwóch częściach.

3. Korzystanie przez żołnierzy z uprawnień, o których mowa w ust. 1 i 2, następuje na zasadach i warunkach określonych w odrębnych przepisach.

4. W razie udzielenia urlopu w drodze wyróżnienia, zgodę na przejazd na koszt wojska wyraża dowódca jednostki wojskowej.

5. Prawo do przejazdu na urlop okolicznościowy przysługuje w razie:

1) zgonu i pogrzebu lub ciężkiej choroby żony, dziecka, ojca, matki, opiekuna, siostry, brata, teściowej, teścia, babki lub dziadka żołnierza,

2) ślubu żołnierza,

3) urodzenia się dziecka żołnierza,

4) klęski żywiołowej, która dotknęła jego rodzinę.

6. Przejazd na koszt wojska w związku z uzyskaniem urlopu:

1) wypoczynkowego i uzupełniającego - następuje z miejsca pełnienia służby do obranej miejscowości w kraju i z powrotem,

2) w drodze wyróżnienia, dodatkowego i w celu odwiedzenia rodziny - następuje z miejsca pełnienia służby do miejsca zamieszkania najbliższej rodziny i z powrotem,

3) zdrowotnego i okolicznościowego - następuje z miejsca pełnienia służby do miejsca zamieszkania najbliższej rodziny lub do miejsca wynikającego z celu wyjazdu i z powrotem.

7. W razie odwołania z urlopu żołnierzowi przysługuje prawo do ponownego przejazdu na koszt wojska w celu wykorzystania pozostałej części urlopu.

8. Środek transportu właściwy do odbycia podróży na urlopy, o których mowa w ust. 1 i 2, określa dowódca jednostki wojskowej.";

4)
w § 22 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 oraz dodaje ust. 2 w brzmieniu:

"2. Żołnierz zwolniony ze służby kandydackiej korzysta z usług pośrednictwa pracy na zasadach i w trybie określonych w przepisach, o których mowa w art. 121 ust. 2 ustawy.";

5)
w § 25 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 oraz dodaje ust. 2 w brzmieniu:

"2. Poborowy zwolniony ze służby w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład Sił Zbrojnych korzysta z usług pośrednictwa pracy na zasadach i w trybie określonych w przepisach, o których mowa w art. 121 ust. 2 ustawy.";

6)
w § 29 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 oraz dodaje ust. 2 i 3 w brzmieniu:

"2. Żołnierzom (osobom) wymienionym w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 lit. c) i d) oraz ust. 2 przysługuje prawo do bezpłatnego przejazdu lub zwrot kosztów podróży najtańszym środkiem komunikacji publicznej w razie skierowania na badania lekarskie lub leczenie.

3. Zwrotu kosztów przejazdu lub wydania bezpłatnego biletu na przejazd, o którym mowa w ust. 2, dokonują:

1) żołnierzom wymienionym w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 lit. c) i d) - dowódcy (komendanci) jednostek wojskowych, w których żołnierze pełnią służbę lub przebywają na leczeniu,

2) osobom wymienionym w § 1 ust. 2 pkt 1 - komendanci (kierownicy) jednostek organizacyjnych Policji i Straży Granicznej, w których pełnią służbę,

3) osobom wymienionym w § 1 ust. 2 pkt 2 - zakłady pracy, terenowe organy administracji rządowej lub samorządowej albo inne organy, którym formacja obrony cywilnej jest podporządkowana,

4) osobom wymienionym w § 1 ust. 2 pkt 3 - zakłady pracy, w których odbywają służbę zastępczą.";

7)
po § 29 dodaje się § 29a w brzmieniu:

"§ 29a. Żołnierzom pełniącym nadterminową zasadniczą służbę wojskową i okresową służbę wojskową oraz ich małżonkom i dzieciom przysługuje prawo do przejazdów na koszt wojska na zasadach i warunkach przewidzianych dla żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.82.376

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie szczególnych uprawnień żołnierzy i osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej oraz członków ich rodzin.
Data aktu: 06/07/1994
Data ogłoszenia: 15/07/1994
Data wejścia w życie: 30/07/1994