Tryb postępowania w związku z przedstawianiem w programach publicznej radiofonii i telewizji stanowisk partii politycznych, związków zawodowych i związków pracodawców w węzłowych sprawach publicznych.

ROZPORZĄDZENIE
KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI
z dnia 13 maja 1994 r.
w sprawie trybu postępowania w związku z przedstawianiem w programach publicznej radiofonii i telewizji stanowisk partii politycznych, związków zawodowych i związków pracodawców w węzłowych sprawach publicznych.

Na podstawie art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 1993 r. Nr 7, poz. 34) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki publicznej radiofonii i telewizji są obowiązane rzetelnie przedstawiać, poddawać analizie i dyskusji stanowiska zajmowane przez partie polityczne, ogólnokrajowe organizacje związków zawodowych i związków pracodawców w węzłowych sprawach publicznych.
2.
Jednostki publicznej radiofonii i telewizji wykonują obowiązek określony w ust. 1 w sposób umożliwiający przedstawienie zróżnicowanych stanowisk.
3.
Jednostki publicznej radiofonii i telewizji rozpowszechniające programy ogólnokrajowe informują o pracach naczelnych organów partii politycznych, ogólnokrajowych organizacji związków zawodowych i związków pracodawców, które dotyczą węzłowych spraw publicznych.
§  2.
1.
Telewizja Polska S.A. oraz Polskie Radio S.A. obowiązane są tworzyć i rozpowszechniać audycję umożliwiającą przedstawianie stanowisk partii politycznych w węzłowych sprawach publicznych.
2. 1
Audycja jest rozpowszechniana w Programie I Telewizji Polskiej oraz w Programie I Polskiego Radia raz w tygodniu, w wymiarze 45 minut, pomiędzy godziną 16.00 a 23.00.
3.
Prawo do udziału w audycji mają partie polityczne i organizacje, które uzyskały w ostatnich wyborach do Sejmu co najmniej 400 tys. głosów.
3a. 2
Prawo to przysługuje także partiom politycznym, których członek będący kandydatem w wyborach prezydenckich uzyskał co najmniej 800 tys. głosów.
3b. 3
Prawo do udziału w audycji na podstawie wyników wyborów prezydenckich przysługuje korzystającym z tego prawa partiom politycznym do czasu najbliższych wyborów do Sejmu.
4. 4
Zarządy Telewizji Polskiej S.A. oraz Polskiego Radia S.A. dokonują podziału czasu antenowego w ramach audycji pomiędzy uprawnione partie polityczne i organizacje proporcjonalnie do liczby uzyskanych głosów w wyborach do Sejmu. Czas należny partiom politycznym i organizacjom, które po wyborach połączyły się, przyznawany jest partii lub organizacji, która została utworzona w wyniku połączenia. Czas należny partii lub organizacji, która po wyborach podzieliła się, przyznawany jest łącznie partiom lub organizacjom powstałym w wyniku podziału. Partiom politycznym biorącym udział w audycji na podstawie wyników wyborów prezydenckich przysługuje czas odpowiadający minimalnemu udziałowi partii stale biorących udział w audycji na podstawie wyników wyborów do Sejmu.
5.
Partia polityczna lub organizacja ma prawo do czasu antenowego w każdej audycji. Wykorzystanie czasu antenowego rozliczane jest odrębnie dla każdego miesiąca kalendarzowo.
6.
Kolejność korzystania z czasu antenowego w ramach poszczególnych audycji ustalana jest w drodze losowania.
7. 5
Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A. tworzą audycje w konsultacji z pełnomocnikami partii politycznych i organizacji, o których mowa w ust. 3 i 3a.
§  3.
Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A. obowiązane są tworzyć i rozpowszechniać cykliczną audycję publicystyczną poświęconą krajowym wydarzeniom politycznym.
§  4.
W celu prezentowania stanowisk dotyczących węzłowych spraw publicznych przez partie polityczne reprezentowane w Sejmie i w Senacie Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A. obowiązane są bieżąco przedstawiać prace Sejmu i Senatu w formach programowych ustalonych w porozumieniu z prezydiami Sejmu i Senatu.
§  5.
1.
Przepisy rozporządzenia nie naruszają uprawnień do rozpowszechniania audycji wyborczych przysługujących z mocy odrębnych przepisów partiom politycznym i innym organizacjom uczestniczącym w wyborach do Sejmu, Senatu, w wyborach na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz w wyborach do samorządu terytorialnego.
2. 6
W okresie kampanii wyborczej przed wyborami, o których mowa w ust. 1, jednostki publicznej radiofonii i telewizji są obowiązane przygotowywać specjalne audycje przedstawiające stanowiska partii politycznych.
3.
W okresie rozpowszechniania audycji wyborczych audycje, o których mowa w przepisach § 2, nie są rozpowszechniane.
§  6.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji okresowo ocenia wykonywanie przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji obowiązków wynikających z rozporządzenia, po zasięgnięciu opinii właściwych rad programowych.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 12 lutego 1998 r. (Dz.U.98.25.146) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 1998 r.
2 § 2 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 sierpnia 1996 r. (Dz.U.97.9.50) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 1997 r.
3 § 2 ust. 3b dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 sierpnia 1996 r. (Dz.U.97.9.50) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 1997 r.
4 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 sierpnia 1996 r. (Dz.U.97.9.50) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 1997 r.
5 § 2 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 sierpnia 1996 r. (Dz.U.97.9.50) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 1997 r.
6 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 stycznia 1996 r. (Dz.U.96.10.59) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 1996 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.74.335

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb postępowania w związku z przedstawianiem w programach publicznej radiofonii i telewizji stanowisk partii politycznych, związków zawodowych i związków pracodawców w węzłowych sprawach publicznych.
Data aktu: 13/05/1994
Data ogłoszenia: 29/06/1994
Data wejścia w życie: 30/07/1994