Sposób ustalania ceny progu, ceny zagranicznej i stawki opłaty wyrównawczej na towary rolne i spożywcze.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 czerwca 1994 r.
w sprawie sposobu ustalania ceny progu, ceny zagranicznej i stawki opłaty wyrównawczej na towary rolne i spożywcze.

Na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o opłacie wyrównawczej od niektórych towarów rolnych i spożywczych przywożonych z zagranicy (Dz. U. Nr 43, poz. 160) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Cena progu towaru rolnego i spożywczego jest ustalana na podstawie interwencyjnej ceny produktu rolnego, stosowanej przez Agencję Rynku Rolnego.
2.
Cenę progu towaru rolnego i spożywczego, dla którego nie jest stosowana przez Agencję Rynku Rolnego cena interwencyjna, ustala się na podstawie informacji o cenach notowanych i udostępnianych przez Główny Urząd Statystyczny.
3.
W razie braku notowań cen towarów rolnych lub spożywczych przez Główny Urząd Statystyczny, cenę progu ustala się na podstawie informacji o cenach, podawanych przez Państwową Inspekcję Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych lub inne instytucje państwowe stosujące zasady metodyczne statystyki cen przyjęte przez Główny Urząd Statystyczny.
4.
W informacjach o cenach, udostępnianych przez jednostki, o których mowa w ust. 2 i 3, podaje się:
1)
średnie ceny skupu dla towarów rolnych, obserwowane z częstotliwością siedmiodniową - obliczane jako średnie ważone ceny dnia ilością sprzedanych towarów,
2)
średnie ceny, łącznie z należnym podatkiem od towarów i usług, uzyskiwane przez producentów towarów spożywczych w okresie czternastodniowym - obliczane jako średnie ważone ceny ilością sprzedanych produktów.
§  2.
Cena progu może być zmieniona, jeżeli średnie ceny skupu lub średnie ceny uzyskiwane przez producentów uległy zmianom o więcej niż 5% w okresie co najmniej 7 dni w stosunku do ich poziomu przyjętego za podstawę ustalania ceny progu.
§  3.
1.
Cena zagraniczna towaru rolnego i spożywczego jest ustalana na podstawie analizy zagranicznych notowań giełdowych oraz analizy faktur towarów przywożonych z krajów, z których pochodzą największe dostawy importowanego towaru, a ich suma stanowi ponad 50% importu objętego analizą.
2.
Podstawą ustalania ceny zagranicznej według notowań giełdowych są dane co najmniej z jednej giełdy europejskiej lub o średnich cenach dostępnych z kilku giełd, których analizę notowań prowadzi Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego, na podstawie notowań Reutera lub innych agencji informacyjnych. Do ceny ustalanej na podstawie analizy zagranicznych notowań giełdowych dolicza się koszty ubezpieczenia i transportu towaru do granicy, wynikające z szacunkowej stawki procentowej w stosunku do tej ceny, z uwzględnieniem stawek stosowanych w transporcie międzynarodowym.
3.
Podstawą ustalania ceny zagranicznej według analizy faktur są wyniki dokonywanego przez Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego badania danych z faktur, zapisanych w Jednolitych dokumentach administracyjnych SAD, według nomenklatury obowiązującej w Taryfie celnej importowej, zarejestrowanych w Systemie Informacyjnym SAD, prowadzonym przez Centrum Informatyki Handlu Zagranicznego.
4.
Cena zagraniczna, o której mowa w ust. 3, wraz z kosztami transportu i ubezpieczenia towaru do granicy Polski, jest obliczana dla danego towaru jako iloraz kategorii "Wartość statystyczna" do "Masa netto" lub "Ilość" w okresie, o którym mowa w § 4.
5.
Jeżeli cena towaru ustalona na podstawie zagranicznych notowań giełdowych jest co najmniej o 10% wyższa od przeciętnej ceny ustalonej na podstawie analizy faktur lub gdy brak jest zagranicznych notowań giełdowych, cena zagraniczna jest ustalana na podstawie analizy faktur towarów przywożonych z zagranicy.
§  4.
1.
Cenę zagraniczną towaru ustala się z częstotliwością nie dłuższą niż trzydziestodniowa, na podstawie danych z okresu co najmniej 7 dni.
2.
Cena zagraniczna towaru może być zmieniona, jeżeli podstawa jej wyliczania z poprzedniego okresu, wymieniona w § 3, uległa zmianie o więcej niż 2%.
§  5.
Stawkę opłaty wyrównawczej na towary rolne i spożywcze ustala się jako dodatnią różnicę między ceną progu a ceną zagraniczną powiększoną o cło według stawek celnych podstawowych, a w razie ich braku - według stawek celnych autonomicznych, oraz o podatki i opłaty, jakie obciążają towary przywożone z zagranicy.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024