Zatwierdzenie zmian w statucie Komisji Papierów Wartościowych oraz jej urzędu.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 3 czerwca 1994 r.
w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie Komisji Papierów Wartościowych oraz jej urzędu. *

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239) zarządza się, co następuje:
§  1.
W statucie Komisji Papierów Wartościowych i Urzędu Komisji Papierów Wartościowych, stanowiącym załącznik do zarządzenia nr 20 Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 maja 1991 r. w sprawie zatwierdzenia statutu Komisji Papierów Wartościowych oraz jej urzędu, zatwierdza się następujące zmiany:
1)
w skład Komisji Papierów Wartościowych wchodzą przewodniczący, 2 zastępcy przewodniczącego oraz 4 członkowie;
2)
nadzwyczajne posiedzenia Komisji Papierów Wartościowych zwołuje przewodniczący Komisji na pisemny wniosek 2 osób wchodzących w skład Komisji;
3)
Komisja podejmuje uchwały większością głosów w głosowaniu jawnym przy obecności co najmniej 4 osób wchodzących w jej skład, w tym przewodniczącego lub zastępcy; w razie równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego posiedzenia; w przypadkach określonych w regulaminie Komisja może podejmować uchwały w głosowaniu tajnym;
4)
w wyjątkowych wypadkach, w sprawach nie cierpiących zwłoki, przewodniczący Komisji może przesłać do zastępców i członków Komisji projekt uchwały do podjęcia na zasadzie korespondencyjnego uzgodnienia (tryb obiegowy), określając termin do zajęcia stanowiska;
5)
przy podejmowaniu uchwały w trybie obiegowym stosuje się odpowiednio pkt 3;
6)
podjęte w trybie obiegowym uchwały przedstawiane są do wiadomości osobom wchodzącym w skład Komisji na najbliższym posiedzeniu Komisji;
7)
szczegółowy tryb pracy Komisji określa uchwalony przez nią regulamin.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
*Z dniem 4 stycznia 1998 r. rozporządzenie zachowuje moc w części niesprzecznej z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz.U.97.118.754), nie dłużej jednak niż do dnia 5 stycznia 1999 r. - zobacz art. 190 powołanej ustawy.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024