Ratyfikacja przez Rzeczpospolitą Polską Protokołu dodatkowego do Konwencji europejskiej o informacji o prawie obcym, sporządzonego w Strasburgu dnia 15 marca 1978 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 17 stycznia 1994 r.
w sprawie ratyfikacji przez Rzeczpospolitą Polską Protokołu dodatkowego do Konwencji europejskiej o informacji o prawie obcym, sporządzonego w Strasburgu dnia 15 marca 1978 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z artykułem 6 ustęp 2 Protokołu dodatkowego do Konwencji europejskiej o informacji o prawie obcym, sporządzonego w Strasburgu dnia 15 marca 1978 r., został złożony dnia 14 września 1992 r. Sekretarzowi Generalnemu Rady Europy jako depozytariuszowi powyższego protokołu dodatkowego dokument ratyfikacyjny Rzeczypospolitej Polskiej do wymienionego protokołu.
Zgodnie z artykułem 7 ustęp 2 protokołu wszedł on w życie w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej dnia 15 grudnia 1992 r.

Jednocześnie podaje się do wiadomości, co następuje:

1.
Zgodnie z artykułem 7 wymienionego protokołu wszedł on w życie dnia 31 sierpnia 1979 r.

Następujące państwa stały się jego stronami, składając dokumenty ratyfikacyjne lub dokumenty przystąpienia w niżej podanych datach:

Austria 25 lutego 1980 r.

Belgia 30 maja 1979 r.

Bułgaria 31 stycznia 1991 r.

Cypr 3 kwietnia 1979 r.

Dania 11 października 1979 r.

Finlandia 4 lipca 1990 r.

Francja 22 września 1983 r.

Grecja 29 października 1987 r.

Hiszpania 10 marca 1982 r.

Holandia 3 czerwca 1980 r.

Islandia 19 września 1989 r.

Luksemburg 11 czerwca 1982 r.

Malta 25 kwietnia 1989 r.

Norwegia 2 listopada 1978 r.

Portugalia 19 lipca 1984 r.

Republika Federalna Niemiec 23 lipca 1987 r.

Rumunia 26 kwietnia 1991 r.

Szwajcaria 11 marca 1985 r.

Szwecja 2 marca 1981 r.

Węgry 16 listopada 1989 r.

Włochy 11 lutego 1982 r.

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii 2 września 1981 r.

2.
Oświadczenia i zastrzeżenia złożone podczas składania dokumentów ratyfikacyjnych lub przystąpienia oraz w terminach późniejszych:

CYPR

Oświadczenie:

Zgodnie z postanowieniami artykułu 5 ustęp 1 Republika Cypru oświadcza, że będzie związana jedynie rozdziałem I niniejszego protokołu.

FRANCJA

Oświadczenie:

Zgodnie z postanowieniami artykułu 2 ustęp 2 Konwencji o informacji o prawie obcym z dnia 7 czerwca 1968 r. oraz artykułu 4 protokołu, Rząd Francuski wyznacza jako francuski organ łącznikowy

Bureau du Droit européen et international

Ministere de la Justice,

13 Place Vendôme

75043 Paris Cedex 01

HISZPANIA

Oświadczenie:

Organ łącznikowy wyznaczony zgodnie z postanowieniami konwencji będzie wykonywał w Hiszpanii te same funkcje w odniesieniu do protokołu; jego adres jest następujący:

Secretaria General Técnica

Ministerio de Justicia

San Bernardo, 47

Madrid 8

HOLANDIA

Oświadczenia:

Królestwo Holandii - Królestwo w Europie jest związane jedynie rozdziałem I niniejszego protokołu.

Rząd Królestwa Holandii przyjmuje wspomniany protokół dla Królestwa w Europie.

Ministerstwo Sprawiedliwości

Wydział Prawa Publicznego i Karnego,

Skr. pocztowa 20301,

2500 EH, Haga,

zostało wyznaczone jako organ łącznikowy, przewidziany w artykule 2 Konwencji europejskiej o informacji o prawie obcym oraz artykule 1 Protokołu dodatkowego, zarówno jako organ przyjmujący, jak i wysyłający informacje, o których mowa w artykule 2 wspomnianej konwencji.

Ministerstwo Sprawiedliwości wyznaczone zostało jako organ łącznikowy, zgodnie z art. 2 wyżej wymienionej konwencji, lecz służy jedynie jako organ przyjmujący i wysyłający informacje w rozumieniu artykułu 1 protokołu (informacje o prawie karnym materialnym oraz prawie o postępowaniu karnym, a także w podobnych sprawach), ale nie informacje na podstawie konwencji z 1968 r.

Mam zaszczyt zwrócenia Pańskiej uwagi jako depozytariusza traktatów Rady Europy na następującą umowę, obecnie dotyczącą jedynie Królestwa Holandii w Europie, która może być uważana za mającą zastosowanie wobec Aruby od dnia 1 stycznia 1966 r.:

- Protokół dodatkowy do Konwencji europejskiej o informacji o prawie obcym (1978).

LUKSEMBURG

Oświadczenie:

Oznaczenie i adres organu wysyłającego, wyznaczonego przez Luksemburg zgodnie z artykułem 4 ustęp 2, są następujące:

Ministere de la Justice

16, Boulevard Royal,

Luksemburg

MALTA

Oświadczenie:

Zgodnie z artykułem 5 Protokołu dodatkowego do Konwencji europejskiej o informacji o prawie obcym począwszy od chwili złożenia dokumentu ratyfikacyjnego do wyżej wymienionego protokołu Malta będzie związana jedynie postanowieniami rozdziału I wspomnianego protokołu.

Ponadto, zgodnie z artykułem 4 wymienionego protokołu, Rząd Malty pragnie wyznaczyć

Chambers of the Attorney General

The Palace,

Valletta

jako organ upoważniony do przekazania jakiegokolwiek wniosku o udzielenie informacji do właściwego obcego organu przyjmującego.

REPUBLIKA FEDERALNA NIEMIEC

Oświadczenie:

Republika Federalna Niemiec interpretuje drugie zdanie artykułu 1 Protokołu dodatkowego jako oznaczające, że różny stopień dekryminalizacji w państwach członkowskich Rady Europy nie powinien, przy stosowaniu niniejszego Protokołu dodatkowego, prowadzić do jednostronnego ograniczenia możliwości uzyskania informacji oraz że, jeżeli chodzi o wykroczenia administracyjne (Ordnungswidrigkeiten), władze mogą również dostarczać lub wnioskować o dostarczenie informacji w stopniu przewidzianym w tym protokole.

Republika Federalna Niemiec oświadcza, zgodnie z artykułem 5 ustęp 2 Protokołu dodatkowego, że nie będzie ona związana rozdziałem II wspomnianego protokołu.

RUMUNIA

Oświadczenie:

Zgodnie z artykułem 2 konwencji oraz artykułem 4 protokołu, Ministerstwo Sprawiedliwości zostało wyznaczone jako organ przyjmujący oraz jako organ wysyłający w celu wykonania ich postanowień.

SZWAJCARIA

Oświadczenie:

Szwajcaria będzie związana jedynie postanowieniami rozdziału I protokołu.

WŁOCHY

Oświadczenie:

Włochy, wyznaczywszy wcześniej Ministerstwo Sprawiedliwości jako organ właściwy zgodnie z artykułem 2 ustęp 2 Konwencji europejskiej z dnia 7 czerwca 1968 r., stwierdzają, że wspomniany organ jest również właściwy zgodnie z artykułem 4 Protokołu dodatkowego do tej konwencji.

ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO

Oświadczenie:

Rząd Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii oświadcza, że zgodnie z postanowieniami artykułu 5 ustęp 1, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii będzie związane jedynie postanowieniami rozdziału I Protokołu dodatkowego.

3.
Informacje o państwach, które w terminie późniejszym staną się stronami powyższego protokołu, można uzyskać w Departamencie Prawno-Traktatowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.64.275

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Ratyfikacja przez Rzeczpospolitą Polską Protokołu dodatkowego do Konwencji europejskiej o informacji o prawie obcym, sporządzonego w Strasburgu dnia 15 marca 1978 r.
Data aktu: 17/01/1994
Data ogłoszenia: 30/05/1994
Data wejścia w życie: 14/06/1994