Zwrot podatku od towarów i usług podatnikom wytwarzającym niektóre wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 kwietnia 1994 r.
w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług podatnikom wytwarzającym niektóre wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego.

Na podstawie art. 23 pkt 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, Nr 28, poz. 127 i Nr 129, poz. 599) zarządza się, co następuje:
§  1.
Podatnikom wytwarzającym wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego, wymienione w poz. 7 załącznika nr 1 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, Nr 28, poz. 127 i Nr 129, poz. 599), zwanej dalej ustawą, przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, który nie podlega odliczeniu od podatku należnego w związku z art. 20 ust. 2 i 3 tej ustawy, w przypadku sprzedaży wyrobów wymienionych w załączniku do rozporządzenia.
§  2.
Zwrot podatku naliczonego przysługuje podatnikom, którzy:
1)
złożyli zgłoszenie rejestracyjne i otrzymali numer identyfikacyjny,
2)
prowadzą ewidencję określoną w art. 27 ust. 4 ustawy, w której zapewnią wyodrębnienie obrotów ze sprzedaży wyrobów wymienionych w załączniku do rozporządzenia, a także wyrobów objętych stawką 0% oraz wyrobów, od których nie przysługuje zwrot podatku,
3)
wytwarzają wyroby, o których mowa w § 1, posiadające ważny atest krajowych komisji artystycznych i etnograficznych,
4)
w całości zapłacili należność obejmującą podatek naliczony z tytułu dokonanych zakupów towarów i usług, a w przypadku importu - zapłacili podatek obliczony przez urząd celny.
§  3.
1.
Zwrot podatku następuje na wniosek podatnika w terminach i w trybie oraz przy uwzględnieniu warunków określonych w art. 10 ust. 2a, art. 21 ust. 6 i 7, art. 25 ust. 1 pkt 2-4 i art. 49 ust. 2 pkt 2 ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2.
Podziału podatku naliczonego pomiędzy obroty ze sprzedaży dokonuje się według struktury udziału w wartości sprzedaży ogółem wartości sprzedaży następujących grup towarów i usług:
1)
wyroby wymienione w załączniku,
2)
pozostałe wyroby atestowane przez krajowe komisje artystyczne i etnograficzne,
3)
towary objęte stawką 0%,
4)
towary i usługi nie wymienione w pkt 1-3.
3.
Strukturę obrotów, o których mowa w ust. 2, podatnicy ustalają przy zastosowaniu wskaźników narastających od początku roku.
4.
Do wniosku o zwrot podatku powinno być dołączone oświadczenie podatnika, iż spełnia wymogi określone w § 2.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1994 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ WYROBÓW RĘKODZIEŁA LUDOWEGO I ARTYSTYCZNEGO, ATESTOWANYCH PRZEZ KRAJOWE KOMISJE ARTYSTYCZNE I ETNOGRAFICZNE, OD KTÓRYCH PRZYSŁUGUJE ZWROT PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG

Poz. Symbol Systema-tycznego wykazu wyrobów Nazwa wyrobu (grupy wyrobów)
1 2 3
1 2882-14 Wyroby brązownicze
2 2882-15 Wyroby kowalstwa artystycznego
3 2882-19 Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego z metalu pozostałe
4 2882-2 Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego z ceramiki
5 2882-3 Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego ze szkła
6 2882-4 Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego z drewna, wikliny, słomy, rogożyny, trzciny, łuby oraz papieru
7 2882-5 Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego włókiennicze
8 1882-6 Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego odzieżowe
9 1882-7 Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego skórzane
10 2882-9 Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego osobno nie wymienione

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024