Szczegółowe zasady organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 28 grudnia 1994 r.
w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254 oraz z 1994 r. Nr 53, poz. 214) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się krajowy system ratowniczo- gaśniczy, zwany dalej "systemem", jako integralną część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego w Państwie, w celu ratowania życia, zdrowia, mienia i środowiska naturalnego.
2.
System obejmuje niezbędne środki techniczne i zasoby ludzkie, ich organizację, kierowanie, szkolenie i finansowanie.
§  2.
1.
Bazą systemu są jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej. W skład systemu wchodzą również podmioty włączane w trybie określonym w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie szczegółowych zasad, zakresu i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
2.
Działalność podmiotów wchodzących w skład systemu może być wspomagana, na zasadzie dobrowolności, przez inne jednostki organizacyjne, a także osoby fizyczne i prawne. Zakres ich uczestnictwa określają umowy zawarte z organizatorami systemu, o których mowa w § 3.
§  3.
Organizatorem systemu i jego organem kierowniczym na terenie kraju jest Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, na terenie województwa - komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, na terenie rejonu i gminy - komendant rejonowy Państwowej Straży Pożarnej.
§  4.
1. 1
Jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostki włączone do systemu w trybie, o którym mowa w § 2 ust. 1, w ramach systemu realizują zadania w zakresie walki z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwa technicznego, chemicznego, ekologicznego i medycznego, w szczególności przez:
1)
analizowanie i rozpoznawanie zagrożeń,
2)
utrzymywanie gotowości do prowadzenia działań ratowniczych,
3)
podejmowanie działań zmierzających do ograniczenia i likwidacji:
a)
pożarów,
b)
awarii, wypadków i katastrof technicznych oraz chemicznych,
c)
wypadków i katastrof komunikacyjnych,
d)
zdarzeń wymagających stosowania sprzętu specjalistycznego ratownictwa ekologicznego, wodnego i wysokościowego,
4)
udzielanie na miejscu zdarzenia pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach wymienionych w pkt 3.
2.
Podmioty wspomagające, określone w § 2 ust. 2, realizują zadania wspierające działania jednostek, o których mowa w ust. 1, w szczególności przez:
1)
udział w ratowaniu ludzi, mienia oraz środowiska naturalnego,
2)
dostarczanie narzędzi i środków potrzebnych do prowadzenia akcji ratowniczej,
3)
zapewnienie odpowiednich środków transportowych,
4)
wykonywanie określonych prac lub innych zadań ustalonych przez organizatora systemu,
5)
zapewnienie innych środków niezbędnych do ograniczenia i eliminowania skutków zdarzeń,
6)
udostępnianie informacji specjalistycznych.
§  5.
1.
Jednostki włączone do systemu utrzymują łączność alarmową, a także łączność dowodzenia i współdziałania w sieci i na częstotliwościach przydzielonych Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Szczegółowe zasady utrzymania łączności, o której mowa w ust. 1, są określone w odrębnych przepisach.
§  6.
1. 2
W celu zapewnienia skuteczności działań ratowniczych jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej i jednostki włączone do systemu są formowane w odwody operacyjne:
1)
wojewódzkie - na terenie województwa, przez właściwego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej,
2)
centralny - na terenie kraju, przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej,

zwane dalej "odwodami".

2.
Uprawnieni do formowania odwodów dysponują nimi w wypadku działań specjalistycznych, rozległych lub długotrwałych.
3.
Odwody są organizowane w pododdziały i oddziały ratowniczo-gaśnicze i specjalne pod jednolitym dowództwem, wspomagane sztabem.
4.
Dla odwodów wyznacza się miejsca koncentracji i czas osiągania gotowości bojowej.
5.
Organizację i szczegółowy zakres działania odwodów określi, w drodze zarządzenia, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.
§  7.
1.
Jednostki, o których mowa w § 6 ust. 1, są dysponowane do działań, a ich działania są koordynowane odpowiednio przez:
1) 3
punkty alarmowania jednostek ratowniczo-gaśniczych, szkół i ośrodków szkolenia Państwowej Straży Pożarnej,
2)
rejonowe stanowiska kierowania komend rejonowych Państwowej Straży Pożarnej,
3)
wojewódzkie stanowiska koordynacji ratownictwa komend wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej,
4)
Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Działania ratownicze w ramach systemu prowadzi się na podstawie planów ratowniczych, opracowanych na podstawie odrębnych przepisów.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1995 r.
1 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 września 1997 r. (Dz.U.97.120.765) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 października 1997 r.
2 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 25 września 1997 r. (Dz.U.97.120.765) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 października 1997 r.
3 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 25 września 1997 r. (Dz.U.97.120.765) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 października 1997 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.140.799

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
Data aktu: 28/12/1994
Data ogłoszenia: 31/12/1994
Data wejścia w życie: 01/01/1995