Wysokość opłat na Fundusz Promocji Twórczości od egzemplarzy utworów, których autorska ochrona majątkowa upłynęła, szczegółowe zasady wypłat z tego Funduszu oraz przyznawanie z niego stypendiów i pomocy socjalnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 22 grudnia 1994 r.
w sprawie wysokości opłat na Fundusz Promocji Twórczości od egzemplarzy utworów, których autorska ochrona majątkowa upłynęła, szczegółowych zasad wypłat z tego Funduszu oraz przyznawania z niego stypendiów i pomocy socjalnej. *

Na podstawie art. 40 ust. 3 oraz art. 114 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 i Nr 43, poz. 170) zarządza się, co następuje:
§  1.
Producenci lub wydawcy egzemplarzy utworów literackich, muzycznych, plastycznych, fotograficznych i kartograficznych, których czas ochrony autorskich praw majątkowych upłynął, są zobowiązani do przekazywania na rachunek Funduszu Promocji Twórczości, zwanego dalej "Funduszem", opłat liczonych od wpływów brutto, bez uwzględnienia podatku od towarów i usług, ze sprzedaży egzemplarzy tych utworów, w wysokości:
1)
8% wpływów ze sprzedaży detalicznej egzemplarzy utworów, dokonywanej przez inne podmioty niż wydawca,
2)
6% wpływów ze sprzedaży detalicznej, dokonywanej bezpośrednio przez wydawcę, z zastrzeżeniem pkt 4,
3)
6% wpływów ze sprzedaży detalicznej egzemplarzy chronionych opracowań utworów, których ochrona majątkowa wygasła, lub nie chronionych opracowań utworów, które korzystają z ochrony,
4)
5% wpływów ze sprzedaży detalicznej egzemplarzy utworów literackich o charakterze klasyki, należących do lektur zalecanych dla szkół, stanowiących wydania przeznaczone dla niewidomych oraz niskonakładowe monografie naukowe.
§  2.
1.
W wypadku wydania, wraz z utworami podlegającymi opłacie, o której mowa w § 1, utworów podlegających ochronie prawa autorskiego, opłata określona w paragrafie poprzedzającym podlega proporcjonalnemu obniżeniu, odpowiednio - w stosunku do obliczonej w arkuszach autorskich objętości utworów, o których mowa w § 1 - do objętości utworów korzystających jeszcze z ochrony majątkowej.
2.
Wysokość opłaty, o której mowa w ust. 1, podlega zaokrągleniu do dziesiątych części objętości w górę, licząc osobno objętość utworu lub utworów, od których liczona jest opłata.
3.
Proporcjonalnego obniżenia opłaty, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się do utworów składających się na szatę graficzną, w której wydano utwory, o których mowa w § 1, w szczególności ilustracji, obwolut, okładek, układu, chyba że utwory te mają charakter równorzędny, np. w książkach ilustrowanych dla dzieci i albumach.
§  3.
1.
Z wnioskami o przyznanie środków z Funduszu mogą występować zainteresowani twórcy, wydawcy i producenci, inne instytucje kultury, organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi oraz stowarzyszenia twórcze.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, należy składać do dnia 30 stycznia każdego roku kalendarzowego. Terminy te nie dotyczą wniosków o przyznanie pomocy socjalnej.
§  4.
Wniosek o sfinansowanie wydania w całości lub dofinansowanie wydania w części powinien zawierać następujące dane:
1)
nazwisko (nazwę) i adres (siedzibę) wnioskodawcy,
2)
określenie przeznaczenia środków finansowych, terminy rozpoczęcia, zakończenia oraz stan zaawansowania pracy, na którą mają być przyznane,
3)
wysokość wnioskowanych środków finansowych, wraz z kalkulacją wstępną,
4)
wnioskowane terminy wypłat.
§  5.
Jeżeli wpływy wydawcy z wydania sfinansowanego lub dofinansowanego z Funduszu przekroczą poniesione przez wydawcę nakłady na to wydanie, nadwyżka ponad te nakłady, do wysokości kwot uzyskanych z Funduszu, podlega zwrotowi.
§  6.
Wniosek o przyznanie stypendium powinien zawierać:
1)
dane osobowe kandydata,
2)
dane o jego dorobku twórczym,
3)
program stypendium obejmujący plan pracy kandydata w okresie pobierania stypendium (program stypendium),
4)
wnioskowany okres i wysokość stypendium,
5)
oświadczenie o dochodach kandydata z ostatnich 12 miesięcy.
§  7.
Stypendia przyznaje się na okres kwartalny, półroczny lub roczny. W uzasadnionych przypadkach przyznać można stypendium jednorazowe.
§  8.
Wniosek o przyznanie pomocy socjalnej powinien zawierać:
1)
dane osobowe twórcy,
2)
dane o jego dorobku twórczym,
3)
przedstawienie sytuacji materialnej twórcy, wraz z oświadczeniem o dochodach w okresie ostatnich dwunastu miesięcy,
4)
wskazanie okresu, na który pomoc ma być przyznana.
§  9.
Wypłaty z Funduszu mają charakter celowy i nie mogą być przeznaczone na inne cele.
§  10.
Środki przyznane z Funduszu nie podlegają waloryzacji.
§  11.
1.
Stowarzyszenia twórców oraz organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi mogą zapoznawać się ze złożonymi wnioskami, o których mowa w § 3, w ciągu dwóch tygodni od upływu terminu na ich składanie. Organizacje te mogą także zgłaszać uwagi o złożonych wnioskach przez okres dwóch tygodni od upływu terminu na zapoznanie się ze złożonymi wnioskami.
2.
Po zapoznaniu się ze złożonymi wnioskami oraz zgłoszonymi do nich uwagami Minister Kultury i Sztuki postanawia o dokonaniu wypłat z Funduszu.
§  12.
Minister Kultury i Sztuki powoła komisję do spraw finansowania lub dofinansowania wydań, przyznawania stypendiów twórczych i pomocy socjalnej, mającą za zadanie opiniowanie wniosków o przyznanie środków z Funduszu.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1995 r.
* Z dniem 1 stycznia 2003 r. nin. rozporządzenie utraciło moc w zakresie przyznawania stypendiów i pomocy socjalnej oraz środków na pokrycie w całości lub w części kosztów wydań utworów o szczególnym znaczeniu dla kultury i nauki oraz wydań dla niewidomych na podstawie art. 1 pkt 39 ustawy z dnia 28 października 2002 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.02.197.1662).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.138.735

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość opłat na Fundusz Promocji Twórczości od egzemplarzy utworów, których autorska ochrona majątkowa upłynęła, szczegółowe zasady wypłat z tego Funduszu oraz przyznawanie z niego stypendiów i pomocy socjalnej.
Data aktu: 22/12/1994
Data ogłoszenia: 29/12/1994
Data wejścia w życie: 01/01/1995