Rodzaje i zakres działalności związanej z bezpiecznym wykorzystywaniem energii atomowej dofinansowywanej z budżetu państwa oraz szczegółowe zasady i tryb jej dofinansowywania.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 grudnia 1994 r.
w sprawie rodzajów i zakresu działalności związanej z bezpiecznym wykorzystywaniem energii atomowej dofinansowywanej z budżetu państwa oraz szczegółowych zasad i trybu jej dofinansowywania.

Na podstawie art. 13a ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1986 r. - Prawo atomowe (Dz. U. Nr 12, poz. 70, z 1987 r. Nr 33, poz. 180, z 1991 r. Nr 8, poz. 28 i z 1994 r. Nr 90, poz. 418) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dotacja z budżetu państwa może być przeznaczona na dofinansowanie następujących rodzajów działalności:
1)
eksploatacja i likwidacja badawczych reaktorów jądrowych,
2)
eksploatacja urządzeń radiacyjnych w jednostkach naukowych i badawczo-rozwojowych, wykorzystywanych na potrzeby służby zdrowia,
3)
unieszkodliwianie i składowanie odpadów promieniotwórczych, w tym wypalonego paliwa z reaktorów badawczych,
4)
działanie służb ochrony radiologicznej, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony fizycznej zapewniających bezpieczeństwo ośrodka jądrowego w Świerku k. Otwocka,
5)
wykonywanie ocen oddziaływania obiektów jądrowych i radiacyjnych na środowisko i zdrowie ludzi oraz badań i analiz niezbędnych do sporządzenia tych ocen, a także prace kontrolno-rozpoznawcze, będące następstwem nieprawidłowości zgłaszanych przez służby graniczne i ratownicze,
6)
działanie krajowej służby awaryjnej, w tym punktu kontaktowego w międzynarodowym systemie powiadamiania o awariach jądrowych, mającej na celu likwidację skutków wydarzeń radiacyjnych w eksploatacji obiektów jądrowych i w zakładach stosujących źródła promieniowania jonizującego,
7)
organizowanie i wykonywanie pomiarów mocy dawki promieniowania jonizującego i skażeń promieniotwórczych kraju (w tym w zakładach stosujących źródła promieniowania jonizującego) oraz wzorcowanie przyrządów dozymetrycznych,
8)
tworzenie i wykorzystywanie modeli obliczeniowych do oceny sytuacji radiacyjnych niezbędnych do podjęcia odpowiednich działań interwencyjnych w kraju na wypadek nadzwyczajnych zagrożeń,
9)
inwestycje służące realizacji działalności, o której mowa w pkt 1-8.
2.
Dotacja z budżetu państwa jest przeznaczona na dofinansowanie działalności, o której mowa w ust. 1, wykonywanej na zlecenie Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki w celu zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej kraju w warunkach normalnych i w sytuacjach awaryjnych.
3.
Dotacja nie może być przyznana na realizację tej części zadania, która jest finansowana ze środków na naukę, ustalanych w budżecie państwa zgodnie z odrębnymi przepisami.
§  2.
1.
Realizacja zadań wchodzących w zakres poszczególnych rodzajów działalności, o których mowa w § 1 ust. 1, następuje na podstawie umów zawieranych przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki z wykonawcą zadania.
2.
Dotacji udziela Prezes Państwowej Agencji Atomistyki w granicach kwot przewidzianych na ten cel w ustawie budżetowej.
3.
Wykonawca zadania przedstawia szczegółowy plan kosztów i dochodów związanych z realizacją zadania. Plany te są weryfikowane przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.
4.
Wysokość dofinansowania nie może przekroczyć poniesionych kosztów, pomniejszonych o dochody uzyskane w związku z realizacją zadania.
5.
Dotacje przekazywane są wykonawcy zadania stosownie do przebiegu realizacji zadania, w terminach i kwotach wynikających z zawartych umów.
6.
Wykonawca zadania składa Prezesowi Państwowej Agencji Atomistyki kwartalne sprawozdania z przebiegu realizacji zadania, w których wykazuje stan realizacji zadania, kwotę dotacji należnej i otrzymanej oraz kwotę nadpłaconą lub brakującą. Sprawozdania składa się w terminie do 14 dnia po upływie kwartału, którego dotyczy sprawozdanie.
§  3.
1.
Dotacja nie wykorzystana lub wykorzystana niezgodnie z umową podlega zwrotowi, wraz z określonymi w umowie odsetkami, w terminie 14 dni od dnia stwierdzenia tego faktu.
2.
Zwrotu dotacji, o których mowa w ust. 1, należy dokonywać na rachunek bieżący Państwowej Agencji Atomistyki:
1)
subkonto wydatków - jeżeli zwrot nastąpił w roku, w którym dotacja została udzielona,
2)
subkonto dochodów - jeżeli zwrot nastąpił po roku, w którym dotacja została udzielona.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.131.661

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rodzaje i zakres działalności związanej z bezpiecznym wykorzystywaniem energii atomowej dofinansowywanej z budżetu państwa oraz szczegółowe zasady i tryb jej dofinansowywania.
Data aktu: 06/12/1994
Data ogłoszenia: 15/12/1994
Data wejścia w życie: 15/12/1994