Określenie sposobu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas trwania imprez na drogach, warunków ich odbywania, trybu postępowania i organów właściwych w tych sprawach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 21 lipca 1993 r.
w sprawie określenia sposobu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas trwania imprez na drogach, warunków ich odbywania, trybu postępowania i organów właściwych w tych sprawach.

Na podstawie art. 54 ust. 4 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 1992 r. Nr 11, poz. 41 i Nr 26, poz. 114) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organizator imprez, o których mowa w art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 1992 r. Nr 11, poz. 41 i Nr 26, poz. 114), zwanej dalej "ustawą", obowiązany jest zapewnić warunki bezpiecznego poruszania się uczestników imprez na drodze, określone w ustawie. W tym celu w szczególności wyznacza osoby czuwające nad przestrzeganiem regulaminu imprez, a także obowiązany jest dokonać stosownego oznaczenia miejsc trasy. Ponadto do jego obowiązków należy współdziałanie z organami Policji zwłaszcza w zakresie uzgadniania przebiegu trasy imprez i sposobu jej zabezpieczenia oraz przywrócenie drogi do stanu poprzedniego.
2.
Organy Policji w czasie imprez, o których mowa w ust. 1, wykonują obowiązki określone w ustawie w zakresie czuwania nad bezpieczeństwem i porządkiem na drogach, kierowania ruchem i jego kontrolowaniem.
§  2.
1.
Wniosek o wydanie zezwolenia na zorganizowanie imprezy na drodze powinien być złożony co najmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem imprezy.
2.
Organizator imprezy powinien przesłać kopię wniosku do właściwego miejscowo komendanta wojewódzkiego Policji.
§  3.
W przypadku gdy impreza ma się odbywać na obszarze większym niż jedno województwo, na autostradzie, drodze ekspresowej lub na drodze oznaczonej znakiem z numerem drogi międzynarodowej, wniosek o wydanie zezwolenia powinien być złożony co najmniej 60 dni przed planowanym rozpoczęciem imprezy.
§  4.
W szczególnych przypadkach związanych z charakterem imprezy dopuszcza się skrócenie terminów określonych w § 2 ust. 1 do 10 dni i w § 3 do 30 dni, jeżeli nie pozostaje to w kolizji z możliwościami przygotowania służb Policji do wykonywania jej zadań związanych z imprezą.
§  5.
Do wniosku o wydanie zezwolenia na zorganizowanie imprezy na drodze należy dołączyć:
1)
regulamin imprezy,
2)
wykaz osób bezpośrednio odpowiedzialnych za jej prawidłowy przebieg i zabezpieczenie,
3)
określony w minutach program przejazdu (przejścia) uczestników przez miejscowości i granice województw wymienione w opisie przebiegu trasy,
4)
określenie sposobu zabezpieczenia trasy, zawierające plan ochrony porządku publicznego oraz określające siły i środki organizacyjne i techniczne,
5)
zobowiązanie organizatora do pozostawienia w pierwotnym stanie trasy przejazdu (przejścia) uczestników imprezy,
6)
projekt organizacji ruchu zastępczego na czas zamknięcia lub częściowego zajęcia pasa drogowego.
§  6.
1.
Zezwolenie lub odmowa wydania zezwolenia powinny być wydane co najmniej na 14 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy.
2.
O wydaniu lub odmowie wydania zezwolenia wojewoda właściwy do jego wydania powiadamia pisemnie zainteresowane jednostki.
3.
Wojewoda właściwy do wydania zezwolenia na zorganizowanie imprezy na drogach może żądać od organizatora spełnienia dodatkowych warunków mających wpływ na poprawę bezpieczeństwa i porządku przebiegu imprezy.
4. 1
(skreślony).
5. 2
W przypadku rażącego naruszenia przepisów lub nieprzestrzegania przez organizatora imprezy, w czasie jej trwania, warunków zawartych w wydanym zezwoleniu, Policja wydaje wiążące polecenia w celu zachowania bezpieczeństwa i porządku publicznego na drogach podczas trwania imprezy.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministrów: Komunikacji, Spraw Wewnętrznych oraz Administracji i Gospodarki Przestrzennej z dnia 29 grudnia 1983 r. w sprawie zezwoleń na korzystanie z dróg w sposób szczególny (Dz. U. z 1984 r. Nr 1, poz. 1 i z 1987 r. Nr 17, poz. 104).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 6 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 lipca 1994 r. (Dz.U.94.82.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lipca 1994 r.
2 § 6 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 lipca 1994 r. (Dz.U.94.82.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lipca 1994 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.73.345

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie sposobu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas trwania imprez na drogach, warunków ich odbywania, trybu postępowania i organów właściwych w tych sprawach.
Data aktu: 21/07/1993
Data ogłoszenia: 09/08/1993
Data wejścia w życie: 24/08/1993