Udzielenie ze środków budżetowych na rok 1993 pomocy w spłacie kredytów zaciągniętych na cele budownictwa mieszkaniowego do dnia 31 grudnia 1989 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 czerwca 1993 r.
w sprawie udzielenia ze środków budżetowych na rok 1993 pomocy w spłacie kredytów zaciągniętych na cele budownictwa mieszkaniowego do dnia 31 grudnia 1989 r.

Na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o uporządkowaniu stosunków kredytowych (Dz. U. Nr 74, poz. 440, z 1992 r. Nr 21, poz. 85 i z 1993 r. Nr 40, poz. 181), w związku z art. 16 ustawy budżetowej na rok 1993 z dnia 12 lutego 1993 r. (Dz. U. Nr 14, poz. 64), zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie dotyczy kredytów na cele budownictwa mieszkaniowego zaciągniętych przez spółdzielnie mieszkaniowe przed dniem 31 grudnia 1989 r. w części, w jakiej nie zostały one rozliczone do dnia wejścia w życie rozporządzenia.
2.
Rozporządzenia nie stosuje się do części kredytu, o którym mowa w ust. 1, spłaconej jednorazowo lub na podstawie indywidualnego kredytu długoterminowego zaciągniętego przez użytkownika mieszkania przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
§  2.
1.
Pomoc w spłacie kredytów, o których mowa w § 1 ust. 1, polega na:
1)
jednorazowym wykupieniu w 1993 r., ze środków budżetowych, odsetek od kredytu naliczonych za okres od daty odbioru budynku mieszkalnego od wykonawcy robót budowlano-montażowych do daty rozliczenia kredytu przez spółdzielnię, dokonanego jednak nie później niż w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia,
2)
przejściowym wykupieniu, na podstawie odrębnych przepisów dotyczących zasad kontynuowania w 1993 r. pomocy państwa w spłacie kredytów zaciągniętych na cele budownictwa mieszkaniowego, odsetek naliczonych od części kredytu stanowiącego różnicę między stanem zadłużenia spółdzielni mieszkaniowej z tytułu kredytu przypadającego na mieszkanie po uwzględnieniu pomocy, o której mowa w pkt 1, a wkładem własnym użytkownika mieszkania, jeżeli:
a)
użytkownik mieszkania wniesie jednorazowo początkowy wkład własny w wysokości co najmniej 20% kosztu budowy mieszkania ustalonego na dzień rozliczenia kredytu, pomniejszonego o kwotę pomocy, o której mowa w pkt 1,
b)
bank ograniczy roszczenia z tytułu spłaty kredytu wraz z odsetkami do poziomu określonego w odrębnych przepisach dotyczących zasad kontynuowania w 1993 r. pomocy państwa w spłacie kredytów zaciągniętych na cele budownictwa mieszkaniowego.
2.
Pomoc ze środków budżetu państwa w spłacie kredytu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, będzie w roku 1993 udzielana zgodnie z postanowieniami umów zawartych przez Ministrów Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz Finansów z bankami kredytującymi budownictwo mieszkaniowe.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024