Luksemburg-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Luksemburg.1990.03.19.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Wielkiego Księstwa Luksemburga o współpracy kulturalnej i naukowej,
sporządzona w Luksemburgu dnia 19 marca 1990 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 19 marca 1990 r. została podpisana w Luksemburgu Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Wielkiego Księstwa Luksemburga o współpracy kulturalnej i naukowej w następującym brzmieniu:

UMOWA

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Wielkiego Księstwa Luksemburga o współpracy kulturalnej i naukowej

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Wielkiego Księstwa Luksemburga, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami",

ożywione wolą zacieśnienia więzi łączących oba kraje w dziedzinie kultury, sztuki, nauki, oświaty i sportu,

zgodnie z zasadami i postanowieniami Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, podpisanego w Helsinkach, oraz Dokumentów Końcowych Spotkań madryckiego i wiedeńskiego,

postanowiły zawrzeć niniejszą umowę i uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą rozwijać współpracę w różnych dziedzinach kultury, będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w szczególności w sferze sztuki, nauki, oświaty, sportu i kontaktów młodzieży.

Umawiające się Strony będą w tym celu sprzyjać podejmowaniu inicjatyw służących lepszemu poznaniu osiągnięć kulturalnych każdej ze Stron.

Będą one popierać organizowanie konferencji, wystaw, imprez artystycznych, projekcji filmowych i imprez sportowych, wymianę młodzieży, tłumaczenie dzieł literackich, swobodny dostęp do całokształtu ich publikacji.

Będą sprzyjać lepszemu poznaniu osiągnięć kulturalnych drugiej Strony za pośrednictwem prasy, radia, telewizji, filmu i innych środków powszechnego komunikowania.

Artykuł  2

Umawiające się Strony będą pogłębiać współpracę w dziedzinie nauki. W tym celu sprzyjać będą:

-
wspólnym badaniom naukowym,
-
publikowaniu studiów naukowych i monografii oraz zbiorów artykułów powstałych w obu Państwach,
-
rozszerzaniu bezpośredniej współpracy między instytucjami naukowo-badawczymi i placówkami naukowymi, w tym wymianie i wizytom naukowców i specjalistów,
-
badaniom naukowym dotyczącym historii i kultury drugiej Strony,
-
organizowaniu kursów i konferencji dla lepszego poznania i upowszechniania różnych aspektów dziedzictwa kulturalnego i naukowego drugiej Strony.
Artykuł  3

Umawiające się Strony, poprzez wymianę podręczników szkolnych i opinii ekspertów, będą dążyć do takiego prezentowania drugiej Strony w podręcznikach historii i geografii, które pozwoli na lepsze wzajemne poznanie i zrozumienie.

Artykuł  4

Umawiające się Strony będą zachęcać do współpracy i wymiany między bibliotekami i archiwami oraz popierać wymianę książek i dokumentów.

Ułatwiać będą badaczom drugiej Strony dostęp do tych zasobów archiwalnych.

Artykuł  5

Umawiające się Strony sprzyjać będą wymianie książek, periodyków, czasopism, filmów, materiałów audiowizualnych i innych publikacji o charakterze oświatowym, kulturalnym, artystycznym i naukowym.

Artykuł  6

Umawiające się Strony będą popierać kontakty i bezpośrednią współpracę między związkami, stowarzyszeniami i federacjami autorów i artystów. Będą one również promować bezpośrednie kontakty między instytucjami radia i telewizji, jak również wydawnictwami obu Państw.

Artykuł  7

Umawiające się Strony podejmą starania na rzecz szerszego wzajemnego udziału artystów, naukowców i ekspertów w kongresach, konferencjach, sympozjach i innych imprezach kulturalnych i naukowych o charakterze międzynarodowym.

Artykuł  8

Umawiające się Strony będą się wzajemnie informować o stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania doświadczeniach w dziedzinie muzealnictwa oraz konserwacji i restauracji zabytków historycznych i artystycznych, będących częścią dziedzictwa narodowego.

Artykuł  9

Umawiające się Strony podejmą wymianę specjalistów i informacji w dziedzinach ochrony zdrowia i ochrony środowiska naturalnego, jak również kultury fizycznej i turystyki.

Artykuł  10

Umawiające się Strony będą popierać bezpośrednie kontakty między organizacjami i ruchami młodzieżowymi.

Artykuł  11

Umawiające się Strony będą działać na rzecz zapewnienia udziału ich obywateli w programach kształcenia akademickiego, podyplomowego i edukacji ustawicznej. Będą one nadal informować się wzajemnie o swych doświadczeniach w tych dziedzinach. Będą popierać udział w stażach specjalizacyjnych.

Artykuł  12

Umawiające się Strony udzielą swojego poparcia rozwojowi kontaktów w dziedzinie sportu, kultury fizycznej i turystyki.

Artykuł  13

Dla realizacji niniejszej umowy zostanie powołana Komisja Mieszana, składająca się z przedstawicieli każdej z Umawiających się Stron.

Komisja Mieszana zbierać się będzie co najmniej raz na trzy lata, na przemian w Polsce i w Luksemburgu. Obradom przewodniczyć będzie przedstawiciel tej Umawiającej się Strony, na której terytorium odbywać się będzie spotkanie.

Komisja Mieszana przygotowywać będzie trzyletnie programy współpracy przewidzianej w niniejszej umowie oraz określać warunki ich finansowania.

Artykuł  14

Umowa niniejsza podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Umowa jest zawarta na okres pięciu lat i po upływie tego terminu zostanie automatycznie przedłużona na czas nieokreślony.

Umowa może być wypowiedziana przez każdą z Umawiających się Stron i w takim przypadku utraci moc po upływie sześciu miesięcy od dnia wypowiedzenia w drodze notyfikacji.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 19 marca 1990 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i francuskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

-
została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,
-
jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,
-
będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 22 maja 1990 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.48.216

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Luksemburg-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Luksemburg.1990.03.19.
Data aktu: 19/03/1990
Data ogłoszenia: 11/06/1993
Data wejścia w życie: 27/04/1993