Zasady i warunki oraz tryb i sposób odliczania od podatku od towarów i usług kwot wydatkowanych przez podatników przy nabyciu kas rejestrujących.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 maja 1993 r.
w sprawie zasad i warunków oraz trybu i sposobu odliczania od podatku od towarów i usług kwot wydatkowanych przez podatników przy nabyciu kas rejestrujących.

Na podstawie art. 29 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127) zarządza się, co następuje:
§  1.
Podatnicy podatku od towarów i usług, świadczący usługi, w tym również w zakresie handlu i gastronomii, na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, którzy na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127), zwanej dalej "ustawą", obowiązani do stosowania kas rejestrujących, mogą dokonać odliczenia od podatku od towarów i usług, zwanego dalej "podatkiem", kwot wydatkowanych przy nabyciu kas rejestrujących.
§  2.
1.
Odliczenia, o których mowa w § 1, mogą dokonać podatnicy, którzy zgodnie z odrębnymi przepisami zainstalowali i użytkują kasy rejestrujące, zarejestrowane we właściwym urzędzie skarbowym.
2.
Podatnicy, o których mowa w art. 52 ust. 1 ustawy, którzy nie zainstalowali kas rejestrujących do dnia 1 stycznia 1994 r. lub zainstalowali, lecz nie użytkują ich od tej daty, tracą prawo do odliczenia, o którym mowa w § 1.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do podatników, którzy:
1)
pomimo osiągnięcia kwoty obrotów określonej na podstawie art. 52 ust. 2 ustawy, powodującej powstanie obowiązku stosowania kas rejestrujących, nie zainstalowali ich w terminach określonych w powołanym przepisie ustawy lub pomimo ich zainstalowania nie użytkują kas rejestrujących,
2)
zainstalowali kasy rejestrujące nie odpowiadające kryteriom oraz warunkom technicznym wynikającym z odrębnych przepisów.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do podatników, którzy zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 29 ust. 3 pkt 2 ustawy zostali zwolnieni na czas oznaczony z obowiązku stosowania kas rejestrujących.
§  3.
1.
Kwota odliczenia, przypadająca na jedną kasę, nie może przekroczyć 50% ceny zakupu, jednak nie więcej niż 10 mln zł.
2.
Cena zakupu, o której mowa w ust. 1, nie obejmuje kwoty podatku naliczonego.
§  4.
1.
Odliczenia dokonuje się od podatku należnego, w sześciu równych ratach miesięcznych, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto użytkowanie kasy rejestrującej.
2.
Odliczenia dokonuje się poprzez zwiększenie podatku naliczonego za dany miesiąc o kwotę raty.
§  5.
1.
Odliczeniem, o którym mowa w § 4, może być objęta tylko taka liczba kas rejestrujących, która nie jest większa od liczby prowadzonych stałych punktów sprzedaży detalicznej lub stałych stanowisk kasowych, zainstalowanych przez podatnika w miejscach prowadzenia stałej sprzedaży detalicznej.
2.
Dokonanie odliczenia następuje pod warunkiem złożenia przez podatnika w urzędzie skarbowym oświadczenia o liczbie stałych stanowisk kasowych w danym punkcie (obiekcie) sprzedaży detalicznej wraz z podaniem miejsca (adresu), w którym ta działalność jest prowadzona.
§  6.
1.
W przypadku zaprzestania działalności, otwarcia likwidacji, ogłoszenia upadłości oraz sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w okresie trzech lat od dnia zainstalowania kas rejestrujących, podatnik obowiązany jest do zwrotu odliczonych kwot podatku.
2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, powstaje po upływie miesiąca, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 5 lipca 1993 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.39.177

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i warunki oraz tryb i sposób odliczania od podatku od towarów i usług kwot wydatkowanych przez podatników przy nabyciu kas rejestrujących.
Data aktu: 12/05/1993
Data ogłoszenia: 15/05/1993
Data wejścia w życie: 05/07/1993