Powoływanie dyspaszerów oraz postępowanie dyspaszerskie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 23 lutego 1993 r.
w sprawie powoływania dyspaszerów oraz postępowania dyspaszerskiego.

Na podstawie art. 228 § 4 ustawy z dnia 1 grudnia 1961 r. - Kodeks morski (Dz. U. z 1986 r. Nr 22, poz. 112, z 1989 r. Nr 35, poz. 192 i z 1991 r. Nr 16, poz. 73) zarządza się, co następuje:
§  1.
Czynności dyspaszerskie przewidziane w art. 228 § 1 i 2 Kodeksu morskiego mogą być wykonywane przez osobę, która spełnia wymagania określone w rozporządzeniu i jest wpisana na listę dyspaszerów.
§  2.
Na dyspaszera może być powołana osoba, która:
1)
posiada obywatelstwo polskie oraz stałe miejsce zamieszkania w Polsce,
2)
korzysta w pełni z praw publicznych,
3)
ma pełną zdolność do czynności prawnych,
4)
posiada nieskazitelną opinię i daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków dyspaszera,
5)
posiada wyższe wykształcenie prawnicze, ekonomiczne lub dyplom kapitana żeglugi wielkiej, biegłą znajomość języka angielskiego oraz praktyczną znajomość prawa morskiego i zwyczajów międzynarodowego obrotu morskiego,
6)
wykaże się co najmniej 5-letnią praktyką w zakresie opracowywania spraw związanych z awariami morskimi,
7)
złoży egzamin ze znajomości zagadnień praktyki dyspaszerskiej.
§  3.
1.
Dyspaszerów powołuje Prezes Krajowej Izby Gospodarczej w porozumieniu z Ministrem Transportu i Gospodarki Morskiej na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu złożonego przed komisją egzaminacyjną.
2.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą przedstawiciele Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej, Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, Ministra Finansów, Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej oraz 2 dyspaszerów z listy.
§  4.
Osoba powołana na dyspaszera składa przed Prezesem Krajowej Izby Gospodarczej przyrzeczenie następującej treści: "Przyrzekam uroczyście wykonywać czynności dyspaszerskie według mojej najlepszej wiedzy i woli, uwzględniając w sposób bezstronny interesy wszystkich uczestników awarii wspólnej".
§  5.
1.
Wpis na listę dyspaszerów następuje z urzędu na podstawie aktu powołania i po złożeniu przez dyspaszera przyrzeczenia, o którym mowa w § 4.
2.
Dyspaszer traci prawo do wykonywania czynności dyspaszerskich w wyniku skreślenia go z listy dyspaszerów.
3.
Skreślenie z listy dyspaszerów następuje w przypadku:
1)
wniosku dyspaszera,
2)
utraty wymagań określonych w § 2 pkt 1, 2, 3 i 4,
3)
stwierdzenia zawinionego, nienależytego wykonywania czynności dyspaszerskich, naruszenia prawa oraz naruszenia zasad etyki zawodowej,
4)
śmierci dyspaszera.
§  6.
1.
Nadzór nad działalnością dyspaszerów sprawuje Prezes Krajowej Izby Gospodarczej.
2.
Do uprawnień Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej należy również:
1)
powoływanie komisji egzaminacyjnej, o której mowa w § 3, oraz nadzór nad jej działalnością,
2)
prowadzenie listy dyspaszerów,
3)
skreślanie z listy dyspaszerów; w przypadkach określonych w § 5 ust. 3 pkt 2 i 3 - w porozumieniu z Ministrem Transportu i Gospodarki Morskiej.
§  7.
1.
Postępowanie dyspaszerskie podejmowane jest na podstawie zlecenia i powinno być przeprowadzone bez zbędnej zwłoki.
2.
Uczestnicy awarii wspólnej powinni dostarczyć w wyznaczonym przez dyspaszera terminie dokumenty lub wyjaśnienia potrzebne do wykonywania czynności dyspaszerskich.
3.
Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu czynności dyspaszerskie mogą być dokonane na podstawie dokumentów i wyjaśnień posiadanych przez dyspaszera.
4.
Dyspaszer powinien dążyć do ugodowego załatwiania spraw wyłaniających się w toku postępowania dyspaszerskiego pomiędzy uczestnikami awarii wspólnej.
§  8.
1.
W razie ustalenia przez dyspaszera, że awaria wspólna nie zachodzi, dyspaszer odmawia sporządzenia dyspaszy.
2.
Odmowa sporządzenia dyspaszy powinna zawierać uzasadnienie.
§  9.
Dokumenty dyspaszerskie, a w szczególności dyspasza, wyciąg z dyspaszy i odmowa sporządzenia dyspaszy, powinny zawierać: datę i miejsce wystawienia dokumentu, imię i nazwisko dyspaszera, który dokonał czynności dyspaszerskich, oraz podpis i pieczęć dyspaszera.
§  10.
1.
Dyspaszer zawiadamia, za zwrotnym poświadczeniem odbioru, znanych uczestników awarii wspólnej o zakończeniu postępowania dyspaszerskiego, a jeżeli dyspasza została sporządzona - przesyła im dyspaszę lub wyciąg z dyspaszy.
2.
Za datę zakończenia postępowania dyspaszerskiego uważa się dzień doręczenia dyspaszy lub wyciągu z dyspaszy bądź zawiadomienia o odmowie sporządzenia dyspaszy.
§  11.
Dyspaszerzy powołani i wpisani na listę dyspaszerów przed wejściem w życie rozporządzenia, spełniający warunki określone w § 2, zachowują z mocy prawa dotychczasowe uprawnienia.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Ministra Żeglugi z dnia 15 września 1966 r. w sprawie powoływania dyspaszerów i postępowania dyspaszerskiego (Dz. U. Nr 44, poz. 267).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.27.124

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Powoływanie dyspaszerów oraz postępowanie dyspaszerskie.
Data aktu: 23/02/1993
Data ogłoszenia: 13/04/1993
Data wejścia w życie: 28/04/1993