Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.

USTAWA
z dnia 31 maja 1962 r.
o Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej. *

Art.  1.
1.
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej jest centralnym organem administracji państwowej w sprawach własności przemysłowej.
2.
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej podlega Prezesowi Rady Ministrów.
Art.  2.
1.
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej "Urzędem", wykonuje zadania w sprawach własności przemysłowej, wynikające z niniejszej ustawy, z przepisów odrębnych oraz z umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
2.
Do zakresu działania Urzędu należy w szczególności:
1)
przyjmowanie i badanie zgłoszeń dotyczących przedmiotów własności przemysłowej, jak wynalazki, wzory użytkowe, wzory zdobnicze, znaki towarowe, dokonywanych w celu uzyskania ochrony,
2)
orzekanie w sprawach przyznawania podmiotom krajowym i zagranicznym praw wyłącznego korzystania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z przedmiotów własności przemysłowej,
3)
prowadzenie rejestrów udzielonych praw jako ksiąg publicznych, z zastrzeżeniem ograniczeń w ich udostępnianiu wynikających z przepisów szczególnych,
4)
wydawanie organu urzędowego pod nazwą "Wiadomości Urzędu Patentowego", zawierającego oficjalne ogłoszenia dotyczące udzielonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej praw w sprawach własności przemysłowej,
5)
rozstrzyganie sporów w sprawach własności przemysłowej w zakresie określonym przepisami szczególnymi,
6)
udział w pracach organów międzynarodowych z tytułu przynależności Rzeczypospolitej Polskiej do Konwencji paryskiej o ochronie własności przemysłowej i innych umów międzynarodowych z zakresu ochrony własności przemysłowej,
7)
prowadzenie centralnego zbioru opisów patentowych polskich i zagranicznych.
3.
Przy wykonywaniu zadań Urząd działa w porozumieniu i przy współpracy z zainteresowanymi naczelnymi i centralnymi organami administracji państwowej, w szczególności w sprawach dotyczących współpracy międzynarodowej oraz opracowywania projektów przepisów prawnych dotyczących własności przemysłowej.
Art.  3.
1.
Na czele Urzędu stoi Prezes Urzędu.
2.
Prezes Rady Ministrów powołuje i odwołuje Prezesa Urzędu.
3.
Wiceprezesów Urzędu, na wniosek Prezesa Urzędu, powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
Art.  4.
1.
Orzekanie w sprawach przyznawania praw wyłącznych, o którym mowa w art. 2 ust. 2 pkt 2, należy do upoważnionych na piśmie przez Prezesa Urzędu urzędników państwowych zatrudnionych w Urzędzie.
2.
Urzędnicy, o których mowa w ust. 1, przy orzekaniu podlegają tylko przepisom prawa oraz ogólnym instrukcjom i wytycznym Prezesa Urzędu.
3.
Przy sporządzaniu dokumentów w indywidualnych sprawach dotyczących własności przemysłowej Urząd używa pieczęci okrągłej z wizerunkiem orła w koronie i napisem w otoku: "Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej".
Art.  5.

Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia szczegółowy zakres działania Urzędu, podział kompetencji i zasady współdziałania Urzędu oraz naczelnych i centralnych organów administracji państwowej, jak również współpracę Urzędu z organizacjami społecznymi i związkami zawodowymi w sprawach objętych zakresem działania Urzędu.

Art.  6.

(skreślony).

Art.  7.

Tracą moc przepisy rozporządzenia z dnia 22 marca 1928 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych (Dz. U. Nr 39, poz. 384 z późniejszymi zmianami) dotyczące:

1)
zakresu działania i organizacji Urzędu Patentowego,
2)
postępowania przed Urzędem Patentowym w sprawach znaków towarowych.
Art.  8.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 października 1962.

* Tekst jednolity uwzględnia zmiany wynikające z ustawy z dnia 30 października 1992 r. (Dz.U.93.4.14) zmieniającej nin. ustawę z dniem 16 kwietnia 1993 r. oraz z przepisów prawnych ogłoszonych przed dniem ogłoszenia niniejszego jednolitego tekstu, z zastosowaniem nowej, ciągłej numeracji jednostek redakcyjnych.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024