Malta-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Valetta.1990.12.11.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty o współpracy kulturalnej i naukowej,
sporządzona w Valetcie dnia 11 grudnia 1990 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 11 grudnia 1990 r. została sporządzona w Valetcie Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty o współpracy kulturalnej i naukowej w następującym brzmieniu:

UMOWA

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty o współpracy kulturalnej i naukowej

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Malty,

kierując się pragnieniem rozwijania i umacniania przyjaznych stosunków i współpracy istniejących między obydwoma Państwami i mając na celu pogłębianie wzajemnej znajomości dorobku i dziedzictwa każdego z Państw w dziedzinie edukacji, nauki, kultury i sportu,

opierając się na zasadach wyrażonych w Karcie Narodów Zjednoczonych oraz Dokumencie końcowym Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE),

uznając, że rozwój i umacnianie współpracy oraz przyjaznych stosunków pomiędzy obydwoma Państwami zgodnie z wyżej wspomnianymi zasadami będą sprzyjać umacnianiu zaufania, wzajemnemu zrozumieniu i przyjaźni między narodami Polski i Malty,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą rozwijać współpracę w dziedzinie edukacji, nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa, sportu i kontaktów młodzieżowych.

Artykuł  2

Umawiające się Strony będą popierać rozwój kontaktów w dziedzinie edukacji, w szczególności poprzez wymianę wizyt pracowników akademickich i studentów, naukowców i nauczycieli z instytucji specjalistycznych i naukowych, a także poprzez przyznawanie stypendiów i szkolenie specjalistyczne.

W tym celu będą wymieniane podręczniki, programy nauczania oraz materiały pedagogiczne i metodyczne.

Artykuł  3

Umawiające się Strony będą wzajemnie popierać studiowanie języka, literatury, kultury i historii drugiego Państwa.

Artykuł  4

Umawiające się Strony będą starać się ułatwiać rozwój stosunków naukowych pomiędzy obydwoma Państwami. W tym celu będą wymieniać wizyty naukowców w celach studyjnych i na wykłady oraz literaturę i publikacje naukowe.

Artykuł  5

Umawiające się Strony będą popierać rozwój kontaktów w dziedzinie nauk medycznych i zdrowia publicznego poprzez wymianę specjalistów i informacji.

Artykuł  6

W celu wzajemnego zapoznawania narodów obu Państw z życiem, tradycjami i kulturą Umawiające się Strony będą popierać rozwój współpracy pomiędzy nimi w dziedzinie kultury i sztuki. Będą w szczególności ułatwiać wymianę wystaw oraz informacji o życiu, na temat historii i współczesnych osiągnięć kultury obu Państw.

Takie kontakty powinny być również rozwijane pomiędzy pracownikami muzeów, bibliotek, archiwów, a także pomiędzy twórcami i artystami.

Artykuł  7

Umawiające się Strony będą popierać współpracę między dziennikarzami i organizacjami radiowymi i telewizyjnymi obu Państw, w tym wymianę programów radiowych i telewizyjnych oraz wizyt delegacji i poszczególnych specjalistów w dziedzinie telewizji i radiofonii.

Artykuł  8

Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinie sportu, szczególnie w drodze wymiany sportowców, trenerów i organizowania spotkań oraz uczestnictwa w spotkaniach i zawodach sportowych organizowanych w drugim Państwie.

Artykuł  9

Umawiające się Strony będą popierać kontakty między organizacjami młodzieżowymi, mając na celu pogłębienie wzajemnego zrozumienia między obydwoma narodami.

Artykuł  10

Niniejsza umowa nie wyklucza innych przedsięwzięć zgodnych z zasadami niniejszej umowy, które zostaną uzgodnione przez Umawiające się Strony.

Artykuł  11

W celu realizacji niniejszej umowy Umawiające się Strony będą uzgadniać programy współpracy na ściśle określone okresy, obejmujące konkretne formy współpracy, przedsięwzięcia i wymianę, jak również warunki organizacyjne i finansowe ich realizacji.

Artykuł  12

Niniejsza umowa podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Za dzień wejścia w życie umowy uważać się będzie dzień otrzymania noty późniejszej.

Umowa jest zawarta na czas nieokreślony. Może być ona wypowiedziana w drodze notyfikacji przez każdą z Umawiających się Stron; w takim przypadku utraci moc po upływie sześciu miesięcy od dnia wypowiedzenia.

Sporządzono w Valetcie dnia 11 grudnia 1990 r. w dwóch oryginałach, każdy w językach polskim i angielskim.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

-
została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,
-
jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,
-
będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 4 listopada 1992 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024