Sposób rozdysponowania kontyngentów celnych na niektóre towary pochodzące z Konfederacji Szwajcarskiej, Królestwa Norwegii, Królestwa Szwecji, Księstwa Liechtenstein, Republiki Austrii, Republiki Finlandii i Republiki Islandii.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ
z dnia 18 listopada 1993 r.
w sprawie sposobu rozdysponowania kontyngentów celnych na niektóre towary pochodzące z Konfederacji Szwajcarskiej, Królestwa Norwegii, Królestwa Szwecji, Księstwa Liechtenstein, Republiki Austrii, Republiki Finlandii i Republiki Islandii.

Na podstawie art. 58 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 75, poz. 445, z 1991 r. Nr 60, poz. 253, Nr 73, poz. 320 i Nr 100, poz. 442, z 1992 r. Nr 21, poz. 85 oraz z 1993 r. Nr 60, poz. 279) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozdysponowanie kontyngentów celnych, ustanowionych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 października 1993 r. w sprawie określenia stawek celnych oraz ustanowienia kontyngentów celnych na towary pochodzące z Konfederacji Szwajcarskiej, Królestwa Norwegii, Królestwa Szwecji, Księstwa Liechtenstein, Republiki Austrii, Republiki Finlandii i Republiki Islandii (Dz. U. Nr 107, poz. 484), będzie dokonywane na podstawie wniosku podmiotu gospodarczego realizującego obrót towarowy z zagranicą o udzielenie pozwolenia na przywóz towarów objętych tym kontyngentem.
2.
Pozwolenia na przywóz towarów, o których mowa w ust. 1, udziela się na czas oznaczony. Pozwolenie na przywóz nie wykorzystane w oznaczonym terminie traci ważność.
3.
Wzór wniosku o udzielenie pozwolenia na przywóz towaru objętego kontyngentem celnym określonym w ust. 1 stanowi załącznik do niniejszego rozporządzenia.
4.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, powinny być dołączone następujące dokumenty:
1)
dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu z zagranicą towarami objętymi kontyngentem celnym: odpis z właściwego rejestru - od osób prawnych, zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej - od podmiotów nie będących osobami prawnymi,
2)
kopia dokumentu właściwego urzędu statystycznego o nadaniu numeru identyfikatora statystycznego podmiotu (REGON),
3)
zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego, że podmiot nie zalega z realizacją ciążących na nim zobowiązań podatkowych,
4)
kopia kontraktu dotyczącego towaru, którego przywóz jest przedmiotem wniosku,
5)
oświadczenie podmiotu o wysokości obrotu w 1993 r., w tym o obrocie towarem objętym kontyngentem.
5.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, mogą być składane od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia i będą rozpatrywane w kolejności zgłoszeń do Ministerstwa Współpracy Gospodarczej z Zagranicą do czasu wyczerpania kontyngentu celnego.
6.
Kontyngent nie wykorzystany do dnia 31 grudnia 1993 r. nie przechodzi na 1994 r.
§  2.
W zakresie uregulowanym niniejszym rozporządzeniem nie stosuje się przepisów § 1 ust. 1-5 i § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą z dnia 31 grudnia 1989 r. w sprawie sposobu rozdysponowania kontyngentów oraz postępowania w sprawach dotyczących pozwoleń na wywóz i przywóz w obrocie towarowym z zagranicą (Dz. U. z 1990 r. Nr 1, poz. 8 i Nr 60, poz. 352 oraz z 1992 r. Nr 1, poz. 2).
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Wypełnić pismem maszynowym

MINISTERSTWO WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ z ZAGRANICĄ

DEPARTAMENT REGULACJI OBROTU

Plac Trzech Krzyży 5

00-507 Warszawa

tel. 693 59 86, teleks 814501 MHZ PL

faks 628 68 08

MWGzZ

FORMULARZ

R

Wypełnia Ministerstwo

Wpłynęło dnia .............

Nr rejestru ...............

Wniosek przyjął ...........

Wniosek przekazno do ......

Wypełnia importer

ZAŁĄCZNIK

WNIOSEK

o udzielenie pozwolenia na przywóz niektórych towarów, objętych kontyngentem celnym, pochodzących z Konfederacji Szwajcarskiej, Królestwa Norwegii, Królestwa Szwecji, Księstwa Liechtenstein, Republiki Austrii, Republiki Finlandii i Republiki Islandii1)

1. REGON (pełny) ....... Numer identyfikacji podatkowej

NIP .......................

2. IMPORTER ..................................................

(nazwa pełna)

2. IMPORTER ..................................................

(nazwa skrócona)

3. Adres: ulica............ kod pocztowy .........

miejscowość ............................

telefon ......., teleks ......., telefaks .....

Proszę o przydział kontyngentów na przywóz w 1993 r. towarów

według poniższej specyfikacji:2)

Pozycja

(4 znaki)

Kod PCN

(9 znaków)

Wyszczególnienie Cena jednostkowa (USD/jednostkę) Wnioskowana
ilość3) wartość (USD)

4. Kraj pochodzenia wyrobów ..............................

5. Kraj zakupu ...........................................

6. Nazwa eksportera zagranicznego ........................

7. Adres eksportera zagranicznego ........................

8. Nr kontraktu importowego ..............................

9. Termin dostawy według kontraktu .......................

10. Waluta kontraktu ...... Warunki płatności .............

11. Wnioskowany termin ważności pozwolenia ................

............................. ........................

(data wystawienia wniosku (podpis i pieczęć osoby

uprawnionej)

........................

(imię, nazwisko,

stanowisko służbowe)

______

1) Wniosek o pozwolenie na przywóz powinien być składany oddzielnie na każdą pozycję towarową i kraj.

2) Wniosek powinien zawierać nazwę towaru i odpowiednie oznaczenia kodowe według kodu PCN zgodnie z załącznikami do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 1993 r. w sprawie określenia stawek celnych oraz ustanowienia kontyngentów celnych na towary pochodzące z Konfederacji Szwajcarskiej, Królestwa Norwegii, Królestwa Szwecji, Księstwa Liechtenstein, Republiki Austrii, Republiki Finlandii i Republiki Islandii (Dz. U. Nr 107, poz. 484).

3) W jednostkach zgodnych z jednostkami określającymi wielkość kontyngentu.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.113.499

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób rozdysponowania kontyngentów celnych na niektóre towary pochodzące z Konfederacji Szwajcarskiej, Królestwa Norwegii, Królestwa Szwecji, Księstwa Liechtenstein, Republiki Austrii, Republiki Finlandii i Republiki Islandii.
Data aktu: 18/11/1993
Data ogłoszenia: 25/11/1993
Data wejścia w życie: 03/12/1993