Szczegółowe zasady i tryb postępowania w sprawach dotyczących pozbawiania i zawieszania prawa wykonywania zawodu aptekarza z powodu niezdolności do wykonywania zawodu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 30 listopada 1992 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach dotyczących pozbawiania i zawieszania prawa wykonywania zawodu aptekarza z powodu niezdolności do wykonywania zawodu. *

Na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (Dz. U. Nr 41, poz. 179 i Nr 105, poz. 452) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o niezdolności do wykonywania zawodu aptekarza ze względu na stan zdrowia, należy przez to rozumieć w szczególności: jego niezdolność wywołaną chorobą psychiczną, narkomanią, alkoholizmem, niedołęstwem lub niesprawnością fizyczną.
§  2.
Postępowanie dotyczące pozbawienia prawa wykonywania zawodu z powodu niezdolności do wykonywania zawodu aptekarza wszczyna okręgowa rada aptekarska, na której obszarze aptekarz jest wpisany na listę członków, w przypadku powzięcia uzasadnionej wiadomości, że jest on niezdolny do wykonywania zawodu z przyczyn określonych w § 1.
§  3.
1.
Okręgowa rada aptekarska powołuje komisję do oceny niezdolności do wykonywania zawodu, zwaną dalej "komisją", i zawiadamia o tym aptekarza, którego dotyczy postępowanie.
2.
W skład komisji wchodzi trzech lekarzy, którzy wybierają spośród siebie przewodniczącego komisji.
3.
Jeżeli podstawą wszczęcia postępowania jest podejrzenie niezdolności do wykonywania zawodu aptekarza, wywołanej chorobą psychiczną, narkomanią lub alkoholizmem, w skład komisji wchodzi co najmniej dwóch lekarzy psychiatrów.
4.
W przypadku gdy postępowanie dotyczy aptekarza pełniącego zawodową lub okresową służbę wojskową, w skład komisji wchodzi dwóch lekarzy wyznaczonych przez Ministra Obrony Narodowej.
§  4.
1.
Aptekarz, którego dotyczy postępowanie, może wskazać aptekarza lub lekarza jako swojego męża zaufania.
2.
Mąż zaufania, nie będąc członkiem komisji, ma prawo uczestniczyć we wszystkich jej czynnościach, z wyjątkiem głosowania.
§  5.
1.
Komisja wydaje orzeczenie o zdolności lub niezdolności do wykonywania zawodu aptekarza na podstawie przeprowadzonego badania lekarskiego oraz zgromadzonej dokumentacji lekarskiej.
2.
Komisja może skierować aptekarza na określone badania lub na obserwację w stacjonarnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej.
3.
Termin badania lub obserwacji wyznacza przewodniczący komisji.
4.
Aptekarz skierowany na badania lub obserwację nie ponosi opłaty za związane z tym świadczenia publicznego zakładu opieki zdrowotnej.
5.
W razie usprawiedliwionego niestawiennictwa aptekarza, przewodniczący komisji wyznacza ponowny termin badania lub obserwacji.
6.
W przypadku gdy aptekarz bez usprawiedliwionych przyczyn odmawia poddania się badaniu przez komisję, badaniom dodatkowym lub obserwacji we wskazanym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej, przewodniczący komisji powiadamia o tym bezzwłocznie okręgową radę aptekarską. Stosownie do okoliczności okręgowa rada wzywa aptekarza do poddania się badaniom lub obserwacji w wyznaczonym terminie lub podejmuje uchwałę o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu.
§  6.
1.
W przypadku gdy postępowanie prowadzone przez komisję wskazuje, że dalsze wykonywanie zawodu przez aptekarza grozi zagrożeniem dla zdrowia lub życia osób korzystających z jego świadczeń, komisja bezzwłocznie występuje do okręgowej rady aptekarskiej z uzasadnionym wnioskiem o zawieszenie prawa wykonywania zawodu aptekarza.
2.
Okręgowa rada aptekarska powinna rozpatrzyć wniosek określony w ust. 1 nie później niż w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia.
§  7.
1.
Komisja powinna wydać orzeczenie nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia powołania.
2.
W uzasadnionych przypadkach okręgowa rada aptekarska może przedłużyć termin wydania orzeczenia.
§  8.
1.
Z dokonanych czynności komisja sporządza protokół, który zawiera:
1)
oznaczenie miejsca i daty posiedzenia komisji,
2)
imiona i nazwiska członków komisji,
3)
imię i nazwisko badanego aptekarza oraz sposób stwierdzenia jego tożsamości,
4)
okoliczności, które spowodowały przeprowadzenie badania,
5)
orzeczenie komisji wraz z uzasadnieniem,
6)
podpisy członków komisji.
2.
Do protokołu komisja dołącza dokumentację medyczną uzyskaną w związku z badaniem zdrowia aptekarza.
3.
Członek komisji, który ma odrębne zdanie, może je złożyć na piśmie wraz z uzasadnieniem, które dołącza się do protokołu.
4.
W razie równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
5.
Komisja przedstawia bezzwłocznie protokół okręgowej radzie aptekarskiej.
§  9.
W razie wątpliwości co do prawidłowości orzeczenia komisji, okręgowa rada aptekarska może powołać komisję w innym składzie dla ponownej oceny aptekarza do wykonywania zawodu.
§  10.
1.
Pozbawienie prawa wykonywania zawodu aptekarza na stałe bądź na okres trwania niezdolności do wykonywania zawodu (zawieszenia prawa wykonywania zawodu) następuje w formie uchwały okręgowej rady aptekarskiej.
2.
Uchwałę określoną w ust. 1 podejmuje się w trybie przewidzianym statutem okręgowej rady aptekarskiej dla podejmowania uchwał.
§  11.
Jeżeli orzeczenie komisji nie daje podstaw do pozbawienia prawa wykonywania zawodu aptekarza, okręgowa rada aptekarska podejmuje uchwałę o umorzeniu postępowania.
§  12.
1.
Uchwała okręgowej rady aptekarskiej o pozbawieniu prawa wykonywania zawodu na stałe bądź na okres trwania niezdolności do wykonywania zawodu powinna zawierać:
1)
oznaczenie okręgowej rady aptekarskiej,
2)
datę podjęcia,
3)
dane osobowe aptekarza,
4)
podstawę prawną,
5)
rozstrzygnięcie,
6)
uzasadnienie faktyczne i prawne,
7)
klauzulę o nadaniu uchwale rygoru natychmiastowej wykonalności,
8)
pouczenie o trybie i terminie odwołania,
9)
podpisy osób upoważnionych z ramienia rady.
2.
W przypadku podjęcia uchwały o pozbawieniu prawa wykonywania zawodu na okres niezdolności do jego wykonywania, uchwała powinna określić okoliczności, w jakich aptekarz będzie mógł być ponownie dopuszczony do wykonywania zawodu, oraz ustalić termin ponownego badania aptekarza przez komisję.
§  13.
Przepisy § 12 ust. 1 stosuje się odpowiednio do uchwały okręgowej rady aptekarskiej o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu aptekarza, z tym że jeżeli uchwała dotyczy aptekarza:
1)
który odmówił poddania się badaniu przez komisję - uchwałę wydaje się na czas do stawienia się na badanie lub na obserwację,
2)
któremu zawieszono prawo wykonywania zawodu na podstawie okoliczności określonych w § 6 ust. 1 - uchwałę wydaje się na czas uprawomocnienia się uchwały określonej w § 12.
§  14.
1.
Od uchwały okręgowej rady aptekarskiej, o której mowa w § 12 i 13, aptekarzowi przysługuje odwołanie do Naczelnej Rady Aptekarskiej.
2.
Odwołanie wnosi się za pośrednictwem okręgowej rady aptekarskiej, która podjęła uchwałę, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
3.
Okręgowa rada aptekarska przesyła bezzwłocznie odwołanie wraz z dokumentacją do Naczelnej Rady Aptekarskiej.
4.
Naczelna Rada Aptekarska może powołać komisję pod przewodnictwem członka Naczelnej Rady Aptekarskiej do dokonania ponownej oceny niezdolności aptekarza do wykonywania zawodu.
5.
W postępowaniu odwoławczym stosuje się odpowiednio przepisy § 3-8.
§  15.
1.
Okręgowa rada aptekarska o podjętej uchwale, o której mowa w § 12 i 13, powiadamia kierownika zakładu, w którym aptekarz wykonuje zawód, wojewodę, wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
2.
O zmianie, uchyleniu lub utrzymaniu w mocy uchwały okręgowej rady aptekarskiej Naczelna Rada Aptekarska bezzwłocznie powiadamia podmioty określone w ust. 1.
3.
Jeżeli aptekarz wykonuje zawód w jednostce organizacyjnej podległej lub nadzorowanej przez Ministra Obrony Narodowej, Ministra Sprawiedliwości, Ministra Spraw Wewnętrznych lub Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej, o uchwale, o której mowa w ust. 1 i 2, rada aptekarska powiadamia ponadto właściwego ministra.
§  16.
Sprawy o pozbawienie prawa wykonywania zawodu aptekarza, wszczęte na podstawie przepisów dotychczas obowiązujących, przekazuje się właściwym okręgowym radom aptekarskim w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  17.
1.
Koszty postępowania określonego w rozporządzeniu ponosi właściwa okręgowa rada aptekarska.
2.
Do kosztów postępowania należą:
1)
koszty doręczenia wezwań i innych pism,
2)
należności członków komisji i aptekarza, którego sprawa dotyczy, związane z postępowaniem, w szczególności zwrot zarobków i koszty przejazdów.
§  18.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lipca 1955 r. o zasadach i trybie postępowania w sprawach dotyczących pozbawiania farmaceutów prawa wykonywania czynności fachowych w aptekach (Monitor Polski Nr 65, poz. 859).
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 2 października 2002 r. nin. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (Dz.U.91.41.179), w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o izbach aptekarskich oraz ustawy - Prawo farmaceutyczne (Dz.U.02.141.1181).

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.94.470

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb postępowania w sprawach dotyczących pozbawiania i zawieszania prawa wykonywania zawodu aptekarza z powodu niezdolności do wykonywania zawodu.
Data aktu: 30/11/1992
Data ogłoszenia: 15/12/1992
Data wejścia w życie: 30/12/1992