Szczegółowy tryb postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń oraz wzory odpowiednich dokumentów.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 10 listopada 1992 r.
w sprawie szczegółowego postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń oraz wzorów odpowiednich dokumentów.

Na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. Nr 90, poz. 450) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organy uprawnione do występowania do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskami o nadanie orderów i odznaczeń, zwane dalej "wnioskodawcami", przedstawiają Prezydentowi wnioski o nadanie orderów i odznaczeń w trybie określonym w rozporządzeniu.
2.
Organem wykonawczym Prezydenta prowadzącym prace związane z nadawaniem orderów i odznaczeń jest Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zwana dalej "Kancelarią".
§  2.
1.
Wniosek o nadanie orderu lub odznaczenia sporządza się na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Do wniosków o nadanie orderów sporządza się notatkę, a do wniosków o nadanie odznaczeń - wykaz. Wzory tych dokumentów stanowią załączniki nr 2 i 3 do rozporządzenia.
3.
W notatkach i wykazach należy zachować kolejność orderów i odznaczeń, określoną w § 15 i 16 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 listopada 1992 r. w sprawie opisu, materiału, wymiarów, wzorów rysunkowych oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń (Dz. U. Nr 90, poz. 452). Nazwiska osób, których dotyczą wnioski, umieszcza się w porządku alfabetycznym w ramach każdej klasy orderu lub stopnia odznaczenia, stosując ciągłą numerację do wszystkich nazwisk umieszczonych w notatce lub wykazie.
4.
Do wniosków o nadanie orderów lub odznaczeń pośmiertnie sporządza się dokumenty, o których mowa w ust. 2, odrębnie.
§  3.
1.
Wniosek o nadanie Medali Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie sporządza się na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2.
Do wniosków o nadanie Medali Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie sporządza się wykaz, o którym mowa w § 2 ust. 2.
§  4.
1.
Wnioski o nadanie orderów i odznaczeń przedstawia się Prezydentowi nie później niż na dwa miesiące przed przewidywanym przez wnioskodawcę terminem wręczenia odznak orderów i odznaczeń.
2.
Wnioski o nadanie Medali Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przedstawia się w roku kalendarzowym, w którym osoby proponowane do odznaczenia obchodzić będą 50 rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. W przypadku gdy rocznica ta przypada w styczniu lub w lutym danego roku, wnioski można przedstawiać od dnia 1 listopada roku poprzedzającego.
§  5.
Wnioski oraz dokumenty, o których mowa w § 2 i 3, sporządzone z uchybieniem przepisów rozporządzenia, mogą być przez Kancelarię zwrócone wnioskodawcy do uzupełnienia lub ponownego sporządzenia.
§  6.
1.
Kancelaria przekazuje wnioskodawcy odznaki nadanych orderów i odznaczeń oraz legitymacje, w celu ich wręczenia - w imieniu Prezydenta - osobom odznaczonym.
2.
Odznaki orderów i odznaczeń powinny zostać osobom odznaczonym wręczone w ciągu trzech miesięcy od daty podjęcia przez Prezydenta postanowienia o nadaniu tych orderów i odznaczeń.
§  7.
Osoba odznaczona otrzymuje nieodpłatnie odznakę nadanego jej orderu lub odznaczenia wraz z legitymacją, której wzór stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  8.
W przypadku podjęcia przez Prezydenta decyzji o pozbawieniu orderu lub odznaczenia w trybie art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach, Kancelaria wzywa osobę, która została pozbawiona orderu lub odznaczenia, do zwrotu odznaki tego orderu lub odznaczenia wraz z legitymacją.
§  9.
W przypadku utraty orderów i odznaczeń na skutek prawomocnego orzeczenia przez sąd kary dodatkowej pozbawienia praw publicznych lub orzeczenia przez Trybunał Stanu kary utraty orderów i odznaczeń, Kancelaria wzywa osobę, wobec której karę tę orzeczono, do zwrotu odznak utraconych orderów i odznaczeń oraz legitymacji.
§  10.
Jeżeli odznaka orderu lub odznaczenia została w trybie § 6 ust. 1 rozporządzenia przekazana wnioskodawcy, ale jeszcze nie została osobie odznaczonej wręczona, a zaistnieją okoliczności określone w § 8 lub § 9 rozporządzenia - wnioskodawca zwraca do Kancelarii odznakę orderu lub odznaczenia wraz z legitymacją.
§  11.
1.
W przypadku zgubienia lub zniszczenia odznaki posiadanego orderu lub odznaczenia Kancelaria na prośbę osoby odznaczonej może ponownie wydać odznakę nadanego jej orderu lub odznaczenia. Ponowne wydanie odznaki orderu lub odznaczenia następuje za zwrotem kosztów jej wytworzenia.
2.
Przepis ust. 1 ma odpowiednie zastosowanie w przypadku zgubienia lub zniszczenia legitymacji posiadanego orderu lub odznaczenia. Wówczas Kancelaria może wydać wtórnik legitymacji, którego wzór stanowi załącznik nr 6 do rozporządzenia. Wydanie wtórnika legitymacji następuje nieodpłatnie.
3.
O ponowne wydanie odznaki orderu lub odznaczenia oraz wtórnika legitymacji może wystąpić również członek najbliższej rodziny osoby odznaczonej.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie w dniu wejścia w życie ustawy o orderach i odznaczeniach.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  1 WNIOSEK

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  2 NOTATKA

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  3 WYKAZ

ZAŁĄCZNIK Nr  4

  4 WNIOSEK

ZAŁĄCZNIK Nr  5

  5 LEGITYMACJA

ZAŁĄCZNIK Nr  6

  6 LEGITYMACJA

WTÓRNIK

1 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 czerwca 2000 r. (Dz.U.00.53.639) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lipca 2000 r.
2 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 czerwca 2000 r. (Dz.U.00.53.639) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lipca 2000 r.
3 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 czerwca 2000 r. (Dz.U.00.53.639) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lipca 2000 r.
4 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 czerwca 2000 r. (Dz.U.00.53.639) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lipca 2000 r.
5 Załącznik nr 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 czerwca 2000 r. (Dz.U.00.53.639) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lipca 2000 r.
6 Załącznik nr 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 czerwca 2000 r. (Dz.U.00.53.639) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lipca 2000 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024