Szczegółowe zasady i tryb rozwiązywania jednostek organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej oraz znoszenie stanowisk funkcjonariuszy pożarnictwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 października 1992 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozwiązywania jednostek organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej oraz znoszenia stanowisk funkcjonariuszy pożarnictwa.

Na podstawie art. 126 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kierownicy jednostek organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej, które stosownie do art. 126 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254), zwanej dalej "ustawą", uległy rozwiązaniu:
1)
Komendy Głównej Straży Pożarnych,
2)
komend wojewódzkich straży pożarnych,
3)
komend rejonowych straży pożarnych,
4)
jednostek organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej:
a)
inspektoratów,
b)
stanowisk do spraw ochrony przeciwpożarowej,

działających w jednostkach państwowych, samorządowych, spółdzielczych i społecznych,

5)
terenowych zawodowych straży pożarnych

- zarządzą przeprowadzenie inwentaryzacji i sporządzenie bilansu oraz powołają w tym celu komisje.

2.
Inwentaryzację należy sporządzić według stanu na dzień 30 czerwca 1992 r. Inwentaryzacja obejmuje:
1)
spisy z natury wszystkich rzeczowych składników majątku, a w szczególności:
a)
środków trwałych,
b)
wyposażenia i sprzętu,
c)
zapasów magazynowych,
2)
środki pieniężne, a zwłaszcza:
a)
środki pieniężne w kasach,
b)
środki pieniężne na rachunkach bankowych,
c)
czeki,
d)
grzywny w postaci mandatu karnego z całkowitym rozliczeniem,
e)
wierzytelności i zobowiązania,
3)
zadania inwestycyjne,
4)
etaty,
5)
inne dokumenty.
3.
Z przeprowadzonej inwentaryzacji sporządza się protokół, który podpisują członkowie komisji i kierownik jednostki. Protokół inwentaryzacji przeprowadzonej w jednostkach, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, 3 i 5, podpisuje również dyrektor wydziału urzędu wojewódzkiego odpowiedzialny za realizację budżetu wojewody i działający w jego imieniu.
4.
Bilans sporządza się za okres od dnia 1 stycznia 1992 r. do dnia 30 czerwca 1992 r. Bilans podpisują księgowy i kierownik jednostki.
5.
Czynności związane z inwentaryzacją i bilansem oraz przekazaniem ich pełnomocnikom powołanym do przeprowadzenia postępowania mającego na celu rozwiązanie jednostek - powinny być zakończone w terminie do dnia 31 października 1992 r.
§  2.
1.
Minister Spraw Wewnętrznych powoła pełnomocników do rozwiązania jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2. Pełnomocników powołuje się spośród strażaków Komendy Głównej Straży Pożarnych i komend wojewódzkich straży pożarnych - po jednym dla każdej jednostki.
2.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej powoła niezwłocznie pełnomocników do rozwiązania jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3 i 5, spośród strażaków komend wojewódzkich straży pożarnych - po jednym dla każdej jednostki.
3.
Właściwy minister, kierownik urzędu centralnego, wojewoda, wójt (burmistrz, prezydent), organ organizacji społecznej lub spółdzielczej powoła niezwłocznie pełnomocników do rozwiązania jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 4, po jednym dla każdej jednostki.
4.
W uzasadnionych wypadkach można powołać jednego pełnomocnika do przeprowadzenia postępowania mającego na celu rozwiązanie dwóch lub więcej jednostek.
§  3.
1.
Zadania pełnomocników obejmują:
1)
protokolarne przejęcie środków pieniężnych, dokumentów, mienia i etatów, zgodnie z dokumentami sporządzonymi na podstawie § 1 ust. 2 i 3,
2)
prowadzenie spraw bieżących rozwiązywanej jednostki, w tym spraw kadrowych,
3)
sporządzenie planu finansowego kosztów rozwiązania jednostki,
4)
sporządzenie planu zagospodarowania dokumentów, mienia, etatów oraz środków finansowych rozwiązywanej jednostki, zwanego dalej "planem zagospodarowania".
2.
W planie zagospodarowania należy uwzględnić w szczególności:
1)
wierzytelności i zobowiązania obejmujące składniki majątkowe rozwiązywanej jednostki,
2)
wnioski w przedmiocie zagospodarowania dokumentów, mienia, etatów oraz środków finansowych rozwiązywanej jednostki, zgłoszone pełnomocnikowi przez jednostki organizacyjne kierowane, podległe i nadzorowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych, a także przez uprawnione osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej,
3)
sposób i terminy przekazywania dokumentów, mienia, etatów i środków finansowych rozwiązywanych jednostek.
§  4.
1.
Warunkami przekazania dokumentów, mienia, etatów i środków finansowych rozwiązywanych jednostek są:
1)
uzgodnienie z kierownikiem tworzonej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej planu zagospodarowania, z zastrzeżeniem ust. 2,
2)
akceptacja planu zagospodarowania, wyrażona przez właściwe organy, określone w § 2 ust. 1-3.
2.
W razie nieuzgodnienia planu zagospodarowania, pełnomocnik wraz z kierownikiem tworzonej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej sporządzają protokół rozbieżności. Protokół ten przekazują następnie organowi określonemu w § 2 ust. 1-3, wraz ze spornym planem zagospodarowania; rozstrzygnięcia rozbieżności co do planu zagospodarowania dokonuje ten organ w ramach akceptacji planu.
§  5.
1.
Pełnomocnik protokolarnie przekaże kierownikowi tworzonej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, z zastrzeżeniem ust. 2, plan zagospodarowania oraz protokół inwentaryzacyjny, wraz z ewentualnymi wnioskami i uwagami.
2.
Obowiązku protokolarnego przekazania dokumentów, o których mowa w ust. 1 oraz w § 4 ust. 1 pkt 1, nie stosuje się w wypadkach powołania pełnomocnika na stanowisko kierownika jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej utworzonej z rozwiązywanej jednostki.
3.
Pełnomocnicy zakończą swoją działalność w dniu przekazania dokumentów, o których mowa w ust. 1, nie później jednak niż do dnia 15 listopada 1992 r.
§  6.
Przepisów § 3 ust. 2 i § 4 nie stosuje się przy rozwiązywaniu jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 4. Plan zagospodarowania dotyczący tych jednostek jest realizowany odrębnie we właściwym resorcie, województwie, gminie, organizacji społecznej i spółdzielczej.
§  7.
Zasady i tryb likwidacji zakładowych straży pożarnych określają przepisy wydane na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 81, poz. 351).
§  8.
Funkcjonariuszy pożarnictwa na stanowiskach, które stosownie do art. 126 ust. 1 ustawy uległy zniesieniu w:
1)
Komendzie Głównej Straży Pożarnych,
2)
szkołach pożarniczych,
3)
Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej,
4)
komendach wojewódzkich straży pożarnych,
5)
komendach rejonowych straży pożarnych,
6)
jednostkach organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej działających w jednostkach państwowych, samorządowych, spółdzielczych i społecznych,
7)
terenowych zawodowych strażach pożarnych

- jeżeli nie podjęli służby w Państwowej Straży Pożarnej, zwalniają dotychczasowe zakłady pracy.

§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.78.395

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb rozwiązywania jednostek organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej oraz znoszenie stanowisk funkcjonariuszy pożarnictwa.
Data aktu: 13/10/1992
Data ogłoszenia: 20/10/1992
Data wejścia w życie: 20/10/1992