Szczegółowe warunki gospodarki zasobami złóż kopalin, których wydobywanie nie podlega Prawu górniczemu, oraz sposób sporządzania i tryb zatwierdzania projektów zagospodarowania tych złóż.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 30 września 1992 r.
w sprawie szczegółowych warunków gospodarki zasobami złóż kopalin, których wydobywanie nie podlega Prawu górniczemu, oraz sposobu sporządzania i trybu zatwierdzania projektów zagospodarowania tych złóż.

Na podstawie art. 4 ust. 3 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1978 r. Nr 4, poz. 12, z 1984 r. Nr 35, poz. 186, z 1987 r. Nr 33, poz. 180, z 1988 r. Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 14, poz. 89 i z 1991 r. Nr 31, poz. 128) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki gospodarki złożami kopalin, których wydobywanie nie podlega Prawu górniczemu, oraz sposób sporządzania i tryb zatwierdzania projektów zagospodarowania tych złóż.
§  2.
1.
Eksploatacja złoża kopaliny powinna być prowadzona w sposób gospodarczo uzasadniony i bezpieczny, przy równoczesnym zapewnieniu racjonalnego wykorzystania kopaliny głównej, kopalin towarzyszących i odpadów oraz ograniczenia możliwości powodowania szkód i niekorzystnej zmiany środowiska.
2.
Podmiot gospodarczy jest obowiązany przedsiębrać środki niezbędne dla ochrony i wykorzystania zasobów złoża, jak również dla ochrony powierzchni ziemi oraz wód powierzchniowych i podziemnych stosownie do obowiązujących przepisów oraz zasad techniki wydobycia kopaliny.
§  3.
Na terenach podlegających ochronie na mocy przepisów szczególnych eksploatacja złoża kopaliny może być prowadzona tylko w przypadkach, w których przepisy te nie zabraniają takiej działalności, oraz w sposób i w rozmiarze dopuszczonym przez te przepisy.
§  4.
Podmiot gospodarczy jest obowiązany w miarę postępu eksploatacji likwidować wyrobiska odkrywkowe i prowadzić rekultywację gruntu stosownie do przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
§  5.
Zaniechanie eksploatacji złoża wymaga zgody wojewody właściwego ze względu na miejsce położenia złoża, który określa w decyzji warunki zaniechania eksploatacji.
§  6.
1.
Projekt zagospodarowania złoża kopaliny sporządza się na podstawie zatwierdzonej dokumentacji geologicznej, zawierającej ustalenie zasobów złoża z dokładnością umożliwiającą określenie sposobu prowadzenia racjonalnej gospodarki zasobami złoża, w tym kompleksowego wykorzystania kopaliny głównej, kopalin towarzyszących i odpadów, a także sposobu ochrony środowiska, a w szczególności wód podziemnych i powierzchni ziemi.
2.
Projekt zagospodarowania złoża powinien zawierać podstawowe dane dotyczące racjonalnej gospodarki zasobami złoża i ochrony środowiska, a w szczególności:
1)
granic złoża oraz obszaru projektowanej eksploatacji, określonych w koncesji,
2)
zasobów geologicznych i przemysłowych,
3)
przewidywanych strat zasobów, wraz z uzasadnieniem ich powstawania,
4)
wielkości planowanego wydobycia,
5)
sposobu prowadzenia eksploatacji, z określeniem:
a)
miejsca otwarcia złoża i kolejności eksploatacji zasobów,
b)
sposobu urabiania złoża oraz usuwania i zwałowania warstw nakładu i odpadów,
c)
sposobu ochrony wód podziemnych przed zanieczyszczeniem oraz postępowania z nadmiarem tych wód,
d)
sposobu przeciwdziałania obniżeniu poziomu wód podziemnych lub jego ograniczenia na gruntach sąsiednich oraz sposobu ochrony systemu melioracyjnego,
e)
sposobu ochrony sąsiednich złóż kopalin, w szczególności w przypadku, gdy koncesją objęte zostało wydobywanie kopaliny tylko z wydzielonej części złoża kopaliny,
f)
sposobu ochrony powierzchni ziemi,
g)
zagrożeń, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo życia i zdrowia ludzkiego, oraz sposobu przeciwdziałania tym zagrożeniom,
h)
sposobu likwidacji wyrobisk i rekultywacji terenu objętego eksploatacją,
6)
zamierzonego wykorzystania kopaliny głównej, kopalin towarzyszących i odpadów.
3.
Projekt zagospodarowania złoża sporządza się w dwóch egzemplarzach.
4.
Projekt zagospodarowania złoża zatwierdza w drodze decyzji wojewoda właściwy ze względu na położenie złoża kopaliny.
§  7.
1.
Podmiot gospodarczy realizuje projekt zagospodarowania złoża przez sporządzanie co pięć lat uproszczonego planu ruchu.
2.
Uproszczony plan ruchu określa szczegółowo sposób wykonania zamierzeń techniczno-organizacyjnych wynikających z zatwierdzonego projektu zagospodarowania złoża kopaliny i zadań produkcyjnych planowanych przez podmiot gospodarczy na okres pięcioletni.
3.
Uproszczony plan ruchu powinien określać szczegółowe dane, o których mowa w § 6 ust. 2, odnoszące się do tej części zasobów, która ma być eksploatowana w okresie objętym planem. Do planu załącza się mapę sytuacyjno-wysokościową powierzchni obszaru objętego planem z naniesionymi granicami udokumentowanego złoża, wyrobiskami eksploatacyjnymi, miejscami składowania nadkładu i odpadów oraz schematem ewentualnego odwodnienia złoża, a także przekroje złoża.
4.
Uproszczony plan ruchu zatwierdza w drodze decyzji wojewoda.
§  8.
Podmiot gospodarczy jest obowiązany zawiadomić wojewodę o terminie rozpoczęcia i zakończenia eksploatacji złoża kopaliny.
§  9.
1.
Eksploatacja złoża kopaliny odbywa się według zatwierdzonego, uproszczonego planu ruchu.
2.
Zmiana lub uzupełnienie uproszczonego planu ruchu może nastąpić tylko w razie zmiany naturalnych lub technicznych warunków wydobycia kopaliny i wymaga sporządzenia dodatku do tego planu i zatwierdzenia go w drodze odrębnej decyzji przez wojewodę.
§  10.
1.
Pominięcie w procesie eksploatacji części zasobów, określonych w projekcie zagospodarowania złoża kopaliny jako zasoby przemysłowe, może nastąpić wyłącznie za zgodą wojewody w przypadkach uzasadnionych względami bezpieczeństwa prowadzenia robót lub stwierdzenia, że ta część zasobów nie nadaje się do wykorzystania w procesie przeróbczym.
2.
Podmiot gospodarczy jest obowiązany prowadzić ewidencję strat zasobów przemysłowych w sposób określony odrębnymi przepisami.
§  11.
Podmiot gospodarczy jest obowiązany do:
1)
zaktualizowania projektu zagospodarowania złoża w razie zmiany dokumentacji geologicznej,
2)
posiadania mapy wyrobisk eksploatacyjnych i okresowego jej aktualizowania.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.77.391

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki gospodarki zasobami złóż kopalin, których wydobywanie nie podlega Prawu górniczemu, oraz sposób sporządzania i tryb zatwierdzania projektów zagospodarowania tych złóż.
Data aktu: 30/09/1992
Data ogłoszenia: 16/10/1992
Data wejścia w życie: 31/10/1992