Zasady współdziałania ministrów w zakresie kształcenia zawodowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 października 1992 r.
w sprawie zasad współdziałania ministrów w zakresie kształcenia zawodowego.

Na podstawie art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych, zwani dalej "właściwymi ministrami", na których wniosek Minister Edukacji Narodowej wprowadził zawody do klasyfikacji zawodów i specjalności szkolnictwa zawodowego, zwanej dalej "klasyfikacją", współdziałają w ustalaniu:
1)
ramowych planów nauczania,
2)
minimów programowych obowiązkowych specjalistycznych przedmiotów zawodowych, zwanych dalej "minimami programowymi",
3)
zestawów dopuszczonych do użytku szkolnego programów i podręczników szkolnych oraz zalecanych środków dydaktycznych w zakresie zawodów podstawowych dla reprezentowanych przez nich branż.
2.
Podstawę do realizacji zadań określonych w ust. 1 stanowią:
1)
przedstawiony przez właściwego ministra zgłaszającego zawód do klasyfikacji opis zawodu ze zbiorem umiejętności zawodowych, ustalany na podstawie odrębnych przepisów,
2)
ustalone odrębnie przez Ministra Edukacji Narodowej w ramowym planie nauczania dla określonego typu szkoły zawodowej wymiary godzin kształcenia ogólnego i zawodowego.
3.
Zakres współdziałania Ministrów: Kultury i Sztuki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Zdrowia i Opieki Społecznej z Ministrem Edukacji Narodowej w realizacji zadań, o których mowa w ust. 1, w odniesieniu odpowiednio do szkół artystycznych, rolniczych i gospodarki żywnościowej oraz medycznych określają przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254).
§  2.
1.
Właściwi ministrowie:
1)
zgłaszają specjalistów do komisji programowych, o których mowa w § 3, oraz opiniują przygotowane przez te komisje programowe:
a)
zestawy przedmiotów zawodowych w projektach ramowych planów nauczania,
b)
projekty minimów programowych z zestawami środków dydaktycznych, ustalone na podstawie zbioru umiejętności zawodowych,
2)
opiniują zestawy proponowanych do użytku szkolnego programów i podręczników szkolnych.
2.
Ramowe plany nauczania i minima programowe, o których mowa w ust. 1 pkt 1, łącznie ze zbiorami umiejętności zawodowych, stanowią dokumentacje programowe dla poszczególnych zawodów.
3.
Minister Edukacji Narodowej publikuje dokumentacje programowe, o których mowa w ust. 2, w formie odrębnych wydawnictw.
4.
Właściwi Ministrowie za zgodą Ministra Edukacji Narodowej mogą organizować prace nad projektowaniem ramowych planów nauczania i minimów programowych oraz publikować dokumentacje programowe.
§  3.
1.
Minister Edukacji Narodowej powołuje komisje programowe dla zawodów lub grup zawodów, określa ich skład oraz tryb i zakres pracy; w skład komisji wchodzą także specjaliści zgłoszeni zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1.
2.
Ministrowie prowadzący szkoły na podstawie odrębnych przepisów mogą w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej powołać komisje programowe dla zawodów lub grup zawodów reprezentowanych przez nich branż oraz publikować opracowane dla tych zawodów dokumentacje programowe.
3.
Minister Edukacji Narodowej oraz ministrowie, o których mowa w ust. 2, mogą wykonywać zadania związane z organizowaniem prac nad dokumentacjami programowymi i ich wydawaniem za pośrednictwem specjalistycznych jednostek organizacyjnych.
4.
Minister Edukacji Narodowej koordynuje całokształt prac związanych z opracowywaniem dokumentacji programowych oraz może w tym celu udzielać szczegółowych wskazań dotyczących realizacji tych zadań, a także trybu wdrażania i weryfikowania dokumentacji programowych.
§  4.
1.
Właściwi ministrowie, którzy prowadzą prace nad dokumentacjami programowymi na dotychczasowych zasadach, zakończą te prace i przekażą dokumentacje Ministrowi Edukacji Narodowej nie później niż do dnia 31 grudnia 1992 r.
2.
Wdrożenia próbne zatwierdzonych dokumentacji programowych mogą być kontynuowane na warunkach i w zakresie uzgodnionych z Ministrem Edukacji Narodowej.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024