Szczegółowe zasady ustalania wysokości i udzielania dotacji na działalność dydaktyczną i opiekuńczo-wychowawczą przedszkoli oraz szkół publicznych prowadzonych przez osoby prawne i fizyczne.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 września 1992 r.
w sprawie szczegółowych zasad ustalania wysokości i udzielania dotacji na działalność dydaktyczną i opiekuńczo-wychowawczą przedszkoli oraz szkół publicznych prowadzonych przez osoby prawne i fizyczne.

Na podstawie art. 80 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie dotyczy przedszkoli i szkół publicznych nie wymienionych w art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254), zwanej dalej "ustawą".
§  2.
1.
Dotacji na działalność dydaktyczną i opiekuńczo-wychowawczą przedszkoli i szkół publicznych, o których mowa w § 1, udzielają:
1)
przedszkolom, z wyjątkiem przedszkoli specjalnych - właściwe gminy,
2)
szkołom podstawowym, z wyjątkiem szkół podstawowych specjalnych i szkół artystycznych - właściwe gminy, a w okresie do dnia 31 grudnia 1993 r. - Minister Edukacji Narodowej za pośrednictwem kuratorów oświaty, jeżeli prowadzenie tych szkół nie zostało wcześniej przekazane gminom jako obowiązkowe zadanie własne,
3)
przedszkolom specjalnym i szkołom podstawowym specjalnym - Minister Edukacji Narodowej za pośrednictwem kuratorów oświaty,
4)
innym szkołom - właściwi ministrowie, a w szczególności:
a)
szkołom artystycznym - Minister Kultury i Sztuki,
b)
szkołom rolniczym i gospodarki żywnościowej - Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,
c)
szkołom medycznym - Minister Zdrowia i Opieki Społecznej,
d)
pozostałym szkołom - Minister Edukacji Narodowej za pośrednictwem kuratorów oświaty.
2.
Jeżeli prowadzenie szkół ponadpodstawowych danego typu należy do zadań własnych gminy, szkoła otrzymuje dotację z budżetu gminy.
§  3.
Dotacji udziela organ, o którym mowa w § 2, zwany dalej "organem dotującym", na wniosek osoby prawnej lub fizycznej prowadzącej przedszkole lub szkołę:
1)
przedstawiony organowi dotującemu, nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji - z zastrzeżeniem § 6 - wskazujący datę i numer zezwolenia udzielonego w trybie art. 58 ustawy lub decyzji stwierdzającej, że szkoła stała się szkołą publiczną na podstawie art. 106 ustawy albo została uznana za szkołę publiczną na podstawie art. 110 ust. 3 ustawy,
2)
określający liczbę wychowanków (uczniów) uczęszczających do przedszkola (szkoły), w tym także objętych określoną formą działalności opiekuńczo-wychowawczej,
3)
zawierający informację, że przedszkole lub szkoła nie pobiera opłat (czesnego) za działalność dydaktyczną i opiekuńczo-wychowawczą w zakresie co najmniej minimum programowego wychowania przedszkolnego lub minimum programowego przedmiotów obowiązkowych w szkole,
4)
zawierający zobowiązanie do informowania organu dotującego o zmianach zachodzących w liczbie wychowanków (uczniów),
5)
wskazujący numer rachunku bankowego, na który ma być przekazywana dotacja.
§  4.
1.
Dotacja jest przeznaczona na działalność dydaktyczną i opiekuńczo-wychowawczą, w tym na utrzymanie obiektów.
2.
Dotacja przysługuje w wysokości odpowiadającej wydatkom bieżącym, ponoszonym w przeliczeniu na jednego wychowanka (ucznia) w tego samego typu przedszkolach i szkołach publicznych prowadzonych na terenie:
1)
gminy - w odniesieniu do przedszkoli i szkół podstawowych, z wyjątkiem szkół specjalnych,
2)
województwa - w odniesieniu do szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych,
3)
kraju - w odniesieniu do szkół kształcących w kierunkach unikalnych, o zasięgu międzywojewódzkim lub krajowym.
3.
Kwotę dotacji określa właściwy organ dotujący.
§  5.
1.
Udzielenie dotacji powinno być poprzedzone sprawdzeniem przez organ dotujący danych określonych w § 3.
2.
Organ dotujący przekazuje dotacje z góry, w terminach miesięcznych.
§  6.
Szkołom, które stały się szkołami publicznymi na podstawie art. 106 ustawy, oraz szkołom uznanym za szkoły publiczne na podstawie art. 110 ust. 3 ustawy dotacji udziela się poczynając od dnia 1 września 1992 r.
§  7.
1.
Osoba prawna lub fizyczna, o której mowa w § 3, sporządza i przekazuje organowi dotującemu - nie później niż w ciągu 20 dni po upływie każdego miesiąca - rozliczenie otrzymanych dotacji za okres od początku roku kalendarzowego do końca minionego miesiąca sprawozdawczego.
2.
Organowi dotującemu przysługuje prawo kontroli wykorzystywania dotacji.
3.
Ostatecznego rozliczenia udzielonych dotacji za okres roczny dotujący dokonuje w terminie do dnia 31 stycznia roku następnego.
§  8.
Organ dotujący planuje dotacje, o których mowa w rozporządzeniu, w swoim budżecie, według poniższej klasyfikacji budżetowej:
1)
w dziale 79 "Oświata i wychowanie" w rozdziałach właściwych dla przedszkola lub danego typu szkoły w § 48 "Pozostałe dotacje" - w odniesieniu do przedszkoli i szkół publicznych prowadzonych przez osoby prawne nie będące przedsiębiorstwami państwowymi i osoby fizyczne,
2)
w dziale 79 "Oświata i wychowanie", w rozdziałach właściwych dla przedszkola lub danego typu szkoły § 53 "Różne dotacje dla przedsiębiorstw" - w odniesieniu do przedszkoli i szkół publicznych prowadzonych przez osoby prawne będące przedsiębiorstwami państwowymi.
§  9.
1.
Dotację cofa się w przypadku nałożenia przez przedszkole lub szkołę na rodziców (opiekunów) obowiązku uiszczania opłat (czesnego) za działalność dydaktyczną i opiekuńczo-wychowawczą w zakresie minimum programowego wychowania przedszkolnego lub minimum programowego przedmiotów obowiązkowych w szkole. O cofnięciu dotacji z wyżej wymienionej przyczyny organ dotujący powiadamia właściwy organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
2.
Dotacja nie podlega cofnięciu lub ograniczeniu w przypadku posiadania przez przedszkola i szkoły, o których mowa w § 1 i 6, pozabudżetowych źródeł dofinansowania działalności dydaktycznej i opiekuńczo-wychowawczej.
§  10.
Traci moc uchwała nr 394 Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 1962 r. w sprawie zasad finansowania szkół zawodowych przyzakładowych (Monitor Polski Nr 88, poz. 412 i Dz. U. z 1985 r. Nr 43, poz. 206).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 września 1992 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.71.354

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady ustalania wysokości i udzielania dotacji na działalność dydaktyczną i opiekuńczo-wychowawczą przedszkoli oraz szkół publicznych prowadzonych przez osoby prawne i fizyczne.
Data aktu: 18/09/1992
Data ogłoszenia: 24/09/1992
Data wejścia w życie: 24/09/1992, 01/09/1992