Zryczałtowanie podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 sierpnia 1992 r.
w sprawie zryczałtowania podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na podstawie art. 9 pkt 1 i 2 oraz art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268, z 1985 r. Nr 12, poz. 50, z 1988 r. Nr 41, poz. 325, z 1989 r. Nr 4, poz. 23, Nr 33, poz. 176, Nr 35, poz. 192 i Nr 74, poz. 443, z 1990 r. Nr 34, poz. 198, z 1991 r. Nr 100, poz. 442 i Nr 110, poz. 475 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 53, poz. 251) zarządza się, co następuje:
§  1.
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym w formie ryczałtu podlegają przychody:
1)
rolników prowadzących gospodarstwo rolne:
a)
ze sprzedaży piasku, żwiru, kamieni, gliny, glinki, torfu i innych minerałów wydobywanych z gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego,
b)
z usług świadczonych osobiście lub z udziałem członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym w zakresie przewozu mleka do punktów skupu, zrywki i wywozu z lasu drewna do punktów przeładunkowych oraz przewozu uczniów do szkół,
2)
osób fizycznych z tytułu usług hotelarskich, polegających na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych, jeżeli łączna liczba pokoi, w tym w domkach turystycznych, nie przekracza dziewięciu,
3)
osób fizycznych z działalności gospodarczej w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej, wykonywanej osobiście lub z udziałem członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, jeżeli:
a)
sprzedają wytwarzane przez siebie wyroby lub świadczą usługi w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej wyłącznie na rzecz osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej oraz osób fizycznych będących podmiotami gospodarczymi,
b) 1
ze sprzedaży wyrobów lub świadczenia usług osiągają przychody w kwocie nie przekraczającej 12.000 zł rocznie,
c)
założą książkę zamówień.
§  2.
1.
Wytwórczością ludową i artystyczną, o której mowa w § 1 pkt 3, jest działalność polegająca na wytwarzaniu w sposób rękodzielniczy, w tym również przy zastosowaniu wstępnej obróbki maszynowej surowca, wyrobów wymienionych w Systematycznym wykazie wyrobów Głównego Urzędu Statystycznego w podbranży SWW: 2882, zakwalifikowanych przez komisje etnograficzno-artystyczne Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Fundacji "Cepelia" - Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Fundacji Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej, których wykaz stanowi załącznik do rozporządzenia.
2.
Za usługi, o których mowa w § 1 pkt 3, uważa się wytwarzanie wyrobów o charakterze ludowym i artystycznym z materiałów powierzonych oraz naprawę tych wyrobów.
§  3.
Zryczałtowany podatek dochodowy wynosi:
1)
10% przychodów określonych w § 1 pkt 1 i 2,
2)
od przychodów określonych w § 1 pkt 3:
a)
7% przychodów ze sprzedaży wyrobów,
b)
10% przychodów ze świadczenia usług.
§  4.
1.
Osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące podmiotami gospodarczymi, zwane dalej "płatnikami", na których rzecz jest wykonywana działalność wymieniona w § 1, są zobowiązane do obliczania i poboru zryczałtowanego podatku przy każdorazowej wypłacie należności.
2.
Przy wypłacie należności płatnik powinien pobrać od podatnika pisemne oświadczenie, że podatnik spełnia warunki do opodatkowania w formie ryczałtu.
§  5.
1.
Pobrane kwoty podatku płatnicy są obowiązani przekazywać na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w terminie do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty należności.
2.
Płatnik jest obowiązany w terminie do dnia 31 marca następującego po roku podatkowym sporządzić w dwóch egzemplarzach według ustalonego wzoru informację wskazującą wysokość przychodów uzyskanych przez podatnika oraz należnego i pobranego podatku. Jeden egzemplarz informacji płatnik przekazuje w terminie do dnia 15 kwietnia urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.
§  6.
1.
W książce zamówień, o której mowa w § 1 pkt 3 lit. c), powinny być dokonane następujące zapisy: liczba porządkowa, nazwa i adres płatnika, data wystawienia rachunku, kwota należna za wykonane świadczenia, rodzaj świadczenia (sprzedaż wyrobów, usług), stawka i kwota ryczałtu, kwota wypłaty netto oraz rodzaj, numer i data dowodu wypłaty, podpis osoby upoważnionej przez płatnika.
2.
Zapisów w książce zamówień, o której mowa w ust. 1, dokonuje płatnik każdorazowo przy złożeniu rachunku przez podatnika i przy każdej wypłacie należności.
§  7.
1.
Jeżeli działalność, o której mowa w § 1 pkt 1 i 2, wykonywana jest na rzecz osób fizycznych nie będących podmiotami gospodarczymi, podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przychodu oraz obliczać i odprowadzać zryczałtowany podatek dochodowy w terminie do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik otrzymał należność. W tym samym terminie podatnik jest obowiązany złożyć urzędowi skarbowemu deklarację według ustalonego wzoru.
2.
Ewidencja, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać co najmniej: liczbę porządkową, datę i kwotę uzyskanego przychodu oraz kwotę odprowadzonego podatku.
§  8.
1.
Przed rozpoczęciem zapisów książka zamówień, o której mowa w § 1 pkt 3 lit. c), oraz ewidencja przychodu, o której mowa w § 7 ust. 1, powinny być przedstawione przez podatnika do poświadczenia urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach podatku dochodowego.
2.
W razie nieprowadzenia lub nierzetelnego prowadzenia ewidencji przychodu, podatnik traci prawo do zryczałtowanego opodatkowania od początku roku, w którym podatnik nie prowadził ewidencji lub którego dotyczy stwierdzona nierzetelność.
§  9.
1.
W razie utraty warunków do opodatkowania w formie ryczałtu, podatnicy, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2, są obowiązani płacić podatek dochodowy na ogólnych zasadach, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków. Za podstawę ustalenia podatku na ogólnych zasadach przyjmuje się dochód osiągnięty od dnia utraty warunków do ryczałtu.
2.
W razie utraty warunków do opodatkowania w formie ryczałtu przez podatników, o których mowa w § 1 pkt 3, obowiązek opłacania podatku na ogólnych zasadach następuje od dnia utraty warunków. Za podstawę ustalenia podatku na ogólnych zasadach przyjmuje się dochód od początku roku podatkowego, z tym że pobrana kwota ryczałtu jest zaliczana na poczet podatku dochodowego obliczonego na zasadach ogólnych.
3.
Podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 2, są obowiązani zaprowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów od dnia utraty warunków do opłacania ryczałtu.
§  10.
Dochodów opodatkowania na zasadach rozporządzenia, z zastrzeżeniem § 9 ust. 2, nie łączy się z innymi dochodami.
§  11.
Zaliczki na podatek dochodowy pobrane od przychodów, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2, oraz zryczałtowany podatek pobrany na zasadach określonych w rozporządzeniu, o którym mowa w § 12, do dnia wejścia w życie rozporządzenia stanowią należny podatek dochodowy od dochodów osiągniętych z tych źródeł przychodów.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 października 1989 r. w sprawie opłacania podatków obrotowego i dochodowego od przychodów osób prowadzących działalność w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 59, poz. 351 i z 1990 r. Nr 24, poz. 141).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem § 1 pkt 3 lit. b), który ma zastosowanie do przychodów osiągniętych od dnia 1 stycznia 1992 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ WYROBÓW RĘKODZIEŁA LUDOWEGO I ARTYSTYCZNEGO (ATESTOWANYCH PRZEZ KOMISJE ARTYSTYCZNE I ETNOGRAFICZNE) OBJĘTYCH ZRYCZAŁTOWANYM PODATKIEM DOCHODOWYM

Lp. Symbol Systematycznego wykazu wyrobów Nazwa wyrobu
1 2 3
1 2882-1 Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego z metalu
- wyroby jubilerskie
- wyroby złotnicze
- wyroby grawerskie i medalierskie
- wyroby brązownicze
- wyroby kowalstwa artystycznego
- wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego z metalu pozostałe
2 2882-2 Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego z ceramiki
- wyroby z gliny
- wyroby z porcelany
- wyroby z kamionki
- wyroby z fajansu
- wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego z ceramiki pozostałe
3 2882-3 Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego ze szkła
- wyroby ze szkła (bez kryształowego)
- wyroby ze szkła kryształowego nie oprawione
- wyroby ze szkła kryształowego oprawione
- wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego ze szkła pozostałe
4 2882-4 Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego z drewna, wikliny, słomy, rogożyny, trzciny, łuby oraz papieru
- meble regionalne i artystyczne z drewna, wikliny i pozostałych surowców
- wyroby bednarskie
- sprzęt gospodarstwa domowego drewniany
- galanteria z drewna
- wyroby ze słomy, rogożyny, trzciny, wikliny i łuby (bez mebli)
- galanteria papiernicza
- wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego z drewna, wikliny, słomy, rogożyny, trzciny, łubu oraz papieru osobno nie wymienione
5 2882-5 wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego włókiennicze
- tkaniny bawełniane i bawełnopodobne
- tkaniny wełniane i wełnopodobne
- tkaniny lniane i konopne oraz z pozostałych włókien łykowych
- tkaniny jedwabne i jedwabiopodobne
- wyroby odpasowane i chodniki
- wyroby ażurowe
- taśmy
- wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego włókiennicze pozostałe
6 2882-6 Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego odzieżowe
- okrycia i ubiory z dzianin i tkanin
- bielizna osobista z dzianin i tkanin
- nakrycia głowy z dzianin i tkanin
- galanteria z dzianin i tkanin
- wyroby pończosznicze
- bielizna pościelowa z tkanin
- bielizna stołowa z tkanin
- wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego odzieżowe pozostałe
7 2882-7 Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego skórzane
- obuwie skórzane
- obuwie tekstylne
- odzież skórzana
- odzież futrzana
- wyroby kaletnicze skórzane
- wyroby kaletnicze nieskórzane
- galanteria ze skóry
- wyroby rymarskie
- wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego skórzane pozostałe
8 2882-9 Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego osobno nie wymienione
- instrumenty muzyczne
- zabawki
- obrazy, grafiki, rzeźby, militaria, witraże
- wyroby osobno nie wymienione pozostałe
1 § 1 pkt 3 lit. b) zmieniona przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 listopada 1994 r. (Dz.U.94.126.621) zmieniającgo nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.63.318

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zryczałtowanie podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Data aktu: 10/08/1992
Data ogłoszenia: 24/08/1992
Data wejścia w życie: 24/08/1992, 01/01/1992