Udział Państwowej Straży Pożarnej w akcjach ratowniczych w zakresie ratownictwa chemicznego i technicznego oraz zasady szkolenia i wyposażenia Państwowej Straży Pożarnej w sprzęt i środki techniczne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 7 sierpnia 1992 r.
w sprawie udziału Państwowej Straży Pożarnej w akcjach ratowniczych w zakresie ratownictwa chemicznego i technicznego oraz zasad szkolenia i wyposażenia Państwowej Straży Pożarnej w sprzęt i środki techniczne.

Na podstawie art. 128 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 i z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Państwowa Straż Pożarna w akcjach ratowniczych w zakresie ratownictwa chemicznego i technicznego wykonuje zadania:
1)
rozpoznawania zagrożeń oraz oceny i prognozowania ich rozwoju i skutków,
2)
alarmowania jednostek ochrony przeciwpożarowej, z wyjątkiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, do działań ratowniczych oraz dysponowania tymi jednostkami,
3)
przyjmowania i przekazywania właściwym służbom meldunków o powstaniu miejscowych zagrożeń,
4)
kierowania akcjami ratowniczymi mającymi na celu likwidację miejscowych zagrożeń,
5)
analizy i dokumentowania przebiegu akcji ratowniczej.
2.
Zadania należące również do innych służb ratowniczych Państwowa Straż Pożarna wykonuje we współdziałaniu z tymi służbami.
§  2.
W toku realizacji zadań, o których mowa w § 1, Państwowa Straż Pożarna korzysta w szczególności z następujących uprawnień:
1)
alarmowania i żądania od osób fizycznych, prawnych, organizacji i instytucji włączenia się do akcji ratowniczej w celu udzielenia niezbędnej pomocy,
2)
uzyskania danych od właściciela, zarządcy lub użytkownika budynku, obiektu lub terenu w zakresie niezbędnym do oceny i prognozy skutków zaistniałego zdarzenia,
3)
organizowania oraz prowadzenia szkolenia i ćwiczeń w zakładach pracy.
§  3.
1.
Jednostki ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej wykonują czynności w ramach posiadanych przez ratowników kwalifikacji, możliwości sprzętowo-technicznych, ze szczególnym uwzględnieniem środków ochrony osobistej ratowników.
2.
Jednostki ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej prowadzą akcję ratowniczą do czasu zakończenia ewakuacji ludzi i mienia ze strefy bezpośredniego zagrożenia oraz zatrzymania emisji toksycznych środków przemysłowych (TSP).
§  4.
1.
Przygotowanie strażaków Państwowej Straży Pożarnej do wykonywania zadań określonych w § 1 realizuje się poprzez specjalistyczne szkolenia kwalifikacyjne i uzupełniające.
2.
Szkolenia, o których mowa w ust. 1, prowadzone są przez szkoły Państwowej Straży Pożarnej oraz ośrodki szkolenia wyznaczone przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
§  5.
1.
Wyposażenie Państwowej Straży Pożarnej w sprzęt i środki przeznaczone do wykonywania zadań ustala się przy uwzględnieniu następujących wskaźników:
1)
lekki samochód ratownictwa drogowego z normatywnym wyposażeniem - co najmniej jeden na 100 000 mieszkańców,
2)
ciężki samochód ratownictwa technicznego z normatywnym wyposażeniem - co najmniej jeden na 2 000 000 mieszkańców,
3)
lekki samochód rozpoznania chemiczno-ekologicznego i radiologicznego z normatywnym wyposażeniem - co najmniej jeden na 200 000 mieszkańców,
4)
ciężki samochód ratownictwa chemicznego z normatywnym wyposażeniem - co najmniej jeden na 2 000 000 mieszkańców,
5)
samochód ratownictwa wodnego z normatywnym wyposażeniem - co najmniej jeden na 2 000 000 mieszkańców,
6)
ciężki samochód dźwig ratowniczy z normatywnym wyposażeniem - co najmniej jeden na 4 000 000 mieszkańców,
7)
samochód dźwig do 20 t - co najmniej jeden na 500 000 mieszkańców,
8)
przyczepa do oddzielania olejów od wody z normatywnym wyposażeniem - co najmniej jedna na 500 000 mieszkańców.
2.
Wyposażenie Państwowej Straży Pożarnej w pożarnicze statki powietrzne, śródlądowe i morskie ustala się w porozumieniu z podmiotami, które utworzyły jednostki ochrony przeciwpożarowej włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
3.
Zaopatrzenie Państwowej Straży Pożarnej w chemiczne środki gaśnicze i środki neutralizacji następuje za pośrednictwem krajowych i wojewódzkich baz tych środków.
4.
Lokalizację sprzętu i baz, o których mowa w ust. 1, a także ich normatywne wyposażenie ustala Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.62.311

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udział Państwowej Straży Pożarnej w akcjach ratowniczych w zakresie ratownictwa chemicznego i technicznego oraz zasady szkolenia i wyposażenia Państwowej Straży Pożarnej w sprzęt i środki techniczne.
Data aktu: 07/08/1992
Data ogłoszenia: 20/08/1992
Data wejścia w życie: 04/09/1992