Strażacy Państwowej Straży Pożarnej wyznaczeni do służby w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW OBRONY NARODOWEJ I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 29 lipca 1992 r.
w sprawie strażaków Państwowej Straży Pożarnej wyznaczonych do służby w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej.

Na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa zasady mianowania, przenoszenia i zwalniania ze stanowisk służbowych oraz zawieszania w czynnościach służbowych strażaków Państwowej Straży Pożarnej, wyznaczonych za ich zgodą przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej do pełnienia służby w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej, zwanych dalej "strażakami", a także organy właściwe do wymierzania im kar dyscyplinarnych.
2.
W sprawach nie uregulowanych w rozporządzeniu do strażaków stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254), zwanej dalej "ustawą", oraz aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie.
§  2.
1. 1
Strażaków na stanowiska służbowe mianują:
1)
w Inspektoracie Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej - Szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej,
2)
w delegaturze Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej - szef delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej,
3)
w wojskowych strażach pożarnych - właściwy terytorialnie szef delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej po uzgodnieniu z dowódcą jednostki wojskowej, w której strażak ma być mianowany na stanowisko służbowe.
2.
Organy wymienione w ust. 1 są odpowiednio właściwe również do zwalniania strażaków z zajmowanych stanowisk służbowych.
§  3.
1.
Mianowanie strażaka na stanowisko służbowe w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej może nastąpić po uprzednim wystąpieniu Szefa Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z wnioskiem o wyznaczenie tego strażaka do pełnienia służby w jednostce organizacyjnej Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej oraz po odebraniu od niego oświadczenia o wyrażeniu zgody na pełnienie tej służby, a także po wyznaczeniu go przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej do pełnienia służby w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej.
2.
Przy mianowaniu strażaka na stanowisko służbowe w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej organ uprawniony do mianowania, określony w § 2 ust. 1, uwzględnia wymagania w zakresie wykształcenia i kwalifikacji zawodowych, jakim powinien odpowiadać strażak na równorzędnym stanowisku w Państwowej Straży Pożarnej.
3.
Strażakowi mianowanemu na stanowisko służbowe wydaje się akt mianowania, który określa w szczególności:
1)
stanowisko służbowe i miejsce pełnienia służby,
2)
termin rozpoczęcia służby na stanowisku służbowym,
3)
rodzaj mianowania,
4)
zaszeregowanie stanowiska służbowego do grupy uposażenia oraz stawkę miesięcznego uposażenia zasadniczego.
§  4.
1.
Strażak mianowany na stanowisko służbowe w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej otrzymuje świadczenia określone w rozdziałach 7-9 ustawy od właściwych organów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Właściwe organy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wypłacają również świadczenia przysługujące strażakowi zwolnionemu ze służby w Państwowej Straży Pożarnej, określone w art. 98 ust. 1 ustawy, jeżeli zwolnienie to nastąpiło bezpośrednio po skierowaniu go ze służby w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej do dyspozycji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
§  5.
Strażaka mianowanego na stanowisko służbowe w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej można przenieść na równorzędne lub wyższe stanowisko służbowe w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej na jego prośbę lub za jego zgodą.
§  6.
1.
W przypadkach określonych w art. 38 ust. 1-3 ustawy strażaka przenosi na niższe stanowisko służbowe organ uprawniony do mianowania go na stanowisko służbowe w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej, określony w § 2 ust. 1.
2.
Strażaka, który nie wyrazi zgody na przeniesienie go na niższe stanowisko z przyczyn określonych w art. 38 ustawy, Szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej może skierować do dyspozycji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
§  7.
1.
W przypadkach określonych w art. 39 ust. 1 i 2 ustawy strażaka zawiesza w czynnościach służbowych organ uprawniony do mianowania go na stanowisko służbowe w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej, określony w § 2 ust. 1.
2.
W przypadkach określonych w art. 39 ust. 3 ustawy decyzję o przedłużeniu okresu zawieszenia strażaka w czynnościach służbowych podejmuje organ uprawniony do mianowania go na stanowisko służbowe w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej, określony w § 2 ust. 1, za zgodą Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
§  8. 2
Kary dyscyplinarne wobec strażaków wymierzają właściwe komisje dyscyplinarne, wymienione w art. 121 ust. 1 ustawy.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministrów Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.101.847) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 czerwca 2005 r.
2 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministrów Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.101.847) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 czerwca 2005 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024