Równoważniki pieniężne przysługujące strażakom Państwowej Straży Pożarnej za brak lokalu mieszkalnego oraz za remont zajmowanego lokalu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 5 czerwca 1992 r.
w sprawie równoważników pieniężnych przysługujących strażakom Państwowej Straży Pożarnej za brak lokalu mieszkalnego oraz za remont zajmowanego lokalu.

Na podstawie art. 77 ust. 2 i art. 78 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 i z 1992 r. Nr 21, poz. 86) zarządza się, co następuje:
§  1.
Strażakom Państwowej Straży Pożarnej, zwanym dalej "strażakami", przysługują równoważniki pieniężne za:
1)
remont zajmowanego lokalu mieszkalnego,
2)
brak lokalu mieszkalnego, jeżeli sami lub członkowie ich rodzin nie posiadają lokalu mieszkalnego w miejscu pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej

w wysokości i według zasad określonych w rozporządzeniu.

§  2.
Decyzje w sprawach uregulowanych rozporządzeniem podejmują organy właściwe do wydawania decyzji w sprawach przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych będących w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych lub podległych mu organów, przeznaczonych dla strażaków.
§  3.
Równoważnik pieniężny, o którym mowa w § 1 pkt 1, ustala się przyjmując za podstawę normy zaludnienia określone w przepisach w sprawie szczegółowych zasad przydziału, opróżniania oraz norm zaludnienia lokali mieszkalnych przeznaczonych dla strażaków.
§  4.
Równoważnik pieniężny, o którym mowa w § 1 pkt 1, przysługuje strażakom:
1)
którym przydzielono lokal mieszkalny na podstawie decyzji administracyjnej, spółdzielczy lokal mieszkalny, tymczasową kwaterę na zasadzie odpłatności, posiadającym dom jednorodzinny albo lokal stanowiący odrębną nieruchomość,
2)
w przypadkach określonych w § 12 ust.1 pkt 4-6.
§  5.
1.
Równoważnik pieniężny za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego przysługuje według następujących stawek za metr kwadratowy należnej powierzchni mieszkalnej rocznie:
1) 1
w lokalach mieszkalnych wyposażonych w piec kąpielowy - 6 zł 70 gr ,
2) 2
w lokalach mieszkalnych nie wyposażonych w piec kąpielowy - 6 zł 50 gr.
2.
Kwotę równoważnika za remont oblicza się przez przemnożenie powierzchni mieszkalnej należnej strażakowi i członkom jego rodziny na podstawie odrębnych przepisów według górnej granicy norm zaludnienia, to jest 10 m2, przez stawkę równoważnika.
3.
Wypłaty równoważnika dokonuje się zaliczkowo według stanu na dzień 1 stycznia, z uwzględnieniem stawek określonych w ust.1.
4. 3
Wypłata równoważnika pieniężnego za remont lokalu mieszkalnego następuje w formie zaliczki w terminie do dnia 30 czerwca, a jej wyrównania dokonuje się najpóźniej przy wypłacie zaliczki w roku następnym.
§  6.
Równoważnik pieniężny za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego nie przysługuje w razie:
1)
pobierania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego,
2)
podnajmowanie lokalu mieszkalnego w całości lub w części.
§  7.
1.
Wypłatę równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego wstrzymuje się w razie stwierdzenia, że strażnik nie dokonuje przynajmniej raz na 5 lat remontu zajmowanego lokalu lub w razie uniemożliwienia ustalenia przez upoważnionego przedstawiciela organu, o którym mowa w § 2, czy remont został wykonany.
2.
Wznowienie wypłaty równoważnika następuje z dniem 1 stycznia następnego roku po stwierdzeniu wykonania remontu; wyrównanie należności za okres wstrzymania wypłaty równoważnika nie przysługuje.
§  8.
W przypadku gdy lokal mieszkalny znajduje się w obiekcie służbowym jednostki resortu spraw wewnętrznych i w ramach remontu obiektu został wyremontowany, równoważnik pieniężny za remont lokalu mieszkalnego wypłacany jest po upływie 5 lat od daty zakończenia remontu.
§  9.
W razie zbiegu uprawnień do równoważnika za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego, stosuje się następujący tryb postępowania:
1)
w przypadku zbiegu uprawnień małżonków będących strażakami - równoważnik wypłacany jest temu z małżonków, który jest najemcą (właścicielem) lokalu,
2)
w przypadku zbiegu uprawnień najemcy (właściciela) i innych osób uprawnionych do otrzymania równoważnika, wspólnie zamieszkałych z najemcą (właścicielem) - równoważnik wypłaca się każdemu uprawnionemu oddzielnie według przysługujących im norm zaludnienia.
§  10.
Strażakowi przeniesionemu do służby w innej miejscowości, otrzymującemu tymczasową kwaterę bez zwolnienia lokalu mieszkalnego lub domu, o których mowa w § 4, w poprzednim miejscu pełnienia służby, przysługuje równoważnik pieniężny tylko za remont jednego z zajmowanych lokali mieszkalnych, z uwzględnieniem należnych norm.
§  11. 4
Równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego przysługuje w wysokości:
1) 5
dla strażaka posiadającego rodzinę - 6 zł
2)
dla strażaka samotnego - 1/2 stawki określonej w pkt 1.
§  12.
1.
Równoważnik za brak lokalu mieszkalnego nie przysługuje strażakowi, jeżeli:
1)
otrzymał lokal mieszkalny na podstawie przepisów w sprawach przydziału i opróżniania lokali będących w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych lub podległych mu organów,
2)
w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej:
a)
zajmuje lokal mieszkalny, za który jest obowiązany płacić czynsz według stawek ustalonych na podstawie Prawa lokalowego i przepisów wykonawczych,
b)
jest właścicielem domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub przysługuje mu spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
c)
bezzasadnie odmówił przyjęcia proponowanego mu przez organ wymieniony w § 2 lokalu mieszkalnego odpowiadającego przysługującym normom z pełnym wyposażeniem technicznym,
d)
utracił prawo do zajmowanego dotychczas lokalu mieszkalnego lub domu, o którym mowa pod lit. a) i b),
3)
otrzymał pomoc finansową bezzwrotną z funduszu mieszkaniowego Ministra Spraw Wewnętrznych; nie dotyczy to strażaków przeniesionych służbowo,
4)
zamieszkuje z rodziną w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej w lokalu (domu) rodziców (teściów), o ile lokal ten lub dom odpowiada normom zaludnienia,
5)
w miejscu pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej zajmuje lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość lub dom jednorodzinny (część domu) albo spółdzielczy własnościowy lokal mieszkalny będące własnością osób bliskich w rozumieniu Prawa lokalowego nie zamieszkujących w tych lokalach (domach) albo będące przedmiotem spadku,
6)
jest osobą samotną i mieszka w lokalu (domu) rodziców (teściów) w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej,
7)
otrzymał tymczasową kwaterę,
8)
małżonek pobiera równoważnik za brak lokalu na podstawie rozporządzenia lub na podstawie innych przepisów.
2.
Przez lokal lub dom, o którym mowa w ust.1, należy rozumieć również lokal (dom), którego najemcą (właścicielem) jest małżonek strażaka.
§  13.
Ewidencję wypłacanych równoważników pieniężnych prowadzą jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej właściwe w sprawach mieszkaniowych strażaków.
§  14.
W razie zbiegu uprawnień małżonków do równoważnika za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego i do równoważnika za brak lokalu mieszkalnego na podstawie rozporządzenia lub na podstawie innych przepisów, wypłaca się jeden równoważnik - korzystniejszy.
§  15.
1.
Strażak jest obowiązany powiadomić jednostkę Państwowej Straży Pożarnej, w której pełni służbę, o każdej zmianie mającej wpływ na uprawnienia do równoważnika pieniężnego lub na jego wysokość.
2.
W razie niedopełnienia obowiązku określonego w ust. 1, nienależnie pobrane świadczenie podlega zwrotowi w trybie przepisów w sprawie szkód w majątku resortu spraw wewnętrznych.
§  16.
Równoważniki pieniężne, o których mowa w § 1, przysługują strażakom zwolnionym ze służby, mającym ustalone prawo do policyjnej emerytury lub renty z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą, w wysokości i według zasad określonych w rozporządzeniu.
§  17.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej sprawuje ogólny nadzór nad realizacją przepisów rozporządzenia i ustala wzory druków dotyczących równoważników pieniężnych określonych w rozporządzeniu.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 5 ust. 1 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 marca 1993 r. (Dz.U.93.24.110) zmieniającym nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 6 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.140.798) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 lipca 1995 r. (Dz.U.95.90.450) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 lipca 1996 r. (Dz.U.96.92.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 sierpnia 1996 r.

2 § 5 ust. 1 pkt 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 marca 1993 r. (Dz.U.93.24.110) zmieniającym nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 6 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.140.798) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 lipca 1995 r. (Dz.U.95.90.450) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 lipca 1996 r. (Dz.U.96.92.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 sierpnia 1996 r.

3 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 lipca 1995 r. (Dz.U.95.90.450) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 1995 r.
4§ 11:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 marca 1993 r. (Dz.U.93.24.110) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 6 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.140.798) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

5 § 11 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 lipca 1995 r. (Dz.U.95.90.450) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1995 r.

- zmieniony przez § 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 lipca 1996 r. (Dz.U.96.92.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 sierpnia 1996 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024