Zasady funkcjonowania oraz źródła zasilania Funduszu Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 czerwca 1992 r.
w sprawie zasad funkcjonowania oraz źródeł zasilania Funduszu Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa.

Na podstawie art. 31 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. Nr 4, poz. 22 i Nr 74, poz. 439 oraz z 1992 r. Nr 20, poz. 78 i Nr 49, poz. 221) zarządza się, co następuje:
§  1.
Fundusz Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa, o którym mowa w art. 31 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. Nr 4, poz. 22 i Nr 74, poz. 439 oraz z 1992 r. Nr 20, poz. 78 i Nr 49, poz. 221), funkcjonuje zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 stycznia 1991 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 4, poz. 18, Nr 34, poz. 150, Nr 94, poz. 421, Nr 107, poz. 464 i Nr 110, poz. 475 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 85 i Nr 33, poz. 143) z przepisami niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Dochodami Funduszu Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa, zwanego dalej "Funduszem", są:
1)
środki pochodzące z oprocentowania rezerw obowiązkowych odprowadzanych przez banki do Narodowego Banku Polskiego, zgodnie z art. 31 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o Narodowym Banku Polskim, wymienionej w § 1,
2)
środki przeznaczone na restrukturyzację i modernizację rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego, infrastruktury techniczno-produkcyjnej wsi, określone w ustawie budżetowej na dany rok,
3)
środki pochodzące ze spłaty pożyczek, wraz z odsetkami, udzielonych ze środków Funduszu,
4)
środki pochodzące ze zwrotu pomocy budżetowej udzielonej w latach ubiegłych na zakup nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, restrukturyzację i modernizację rolnictwa oraz jego otoczenia,
5)
odsetki od lokat kapitałowych Funduszu,
6)
środki uzyskane przez Fundusz w ramach pomocy zagranicznej dla rolnictwa na cele zgodne z jego zadaniami,
7)
darowizny pochodzące od osób fizycznych i osób prawnych,
8)
inne wpływy.
§  3.
1.
Środki Funduszu przeznacza się na:
1)
modernizację gospodarstw rolnych,
2)
rozwój infrastruktury techniczno-produkcyjnej wsi,
3)
rozwój, restrukturyzację i modernizację przetwórstwa rolno-spożywczego oraz usług w zakresie rolnictwa,
4)
pomoc w spłacie zadłużenia, polegającą na wydłużeniu okresu spłaty rat kapitału, wraz z odsetkami,
5)
inne cele związane z restrukturyzacją i modernizacją rolnictwa i jego otoczenia, określone przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
2.
Środki Funduszu przeznaczone na cele, o których mowa w ust. 1, na podstawie umów zawieranych przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z bankami mogą być wykorzystywane na:
1)
udzielanie za pośrednictwem banków kredytów, pożyczek i pomocy w spłacie odsetek od kredytów udzielonych ze środków bankowych,
2)
dofinansowanie szczególnie ważnych przedsięwzięć określonych w rocznych planach finansowych Funduszu,
3)
sfinansowanie skutków odroczeń spłaty rat kapitału i odsetek od kredytów, konwersji zadłużenia oraz zaniechania postępowania egzekucyjnego wobec kredytobiorców,
4)
lokaty terminowe w bankach.
§  4.
1.
Dysponentem Funduszu jest Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
2.
Środki Funduszu są gromadzone na wyodrębnionym rachunku w Narodowym Banku Polskim.
3.
Gospodarka finansowa Funduszu jest prowadzona na podstawie planów stanowiących część ustawy budżetowej, określających przychody i rozchody Funduszu.
4.
Projekty planów, o których mowa w ust. 3, są opiniowane przez Radę Funduszu.
§  5.
1.
Rada Funduszu jest powoływana przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
2.
W skład Rady Funduszu wchodzą, po jednej osobie, przedstawiciele: Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Ministra Finansów, Prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz rolniczych związków zawodowych.
3.
Pracami Rady Funduszu kieruje przewodniczący, powoływany przez Radę na pierwszym posiedzeniu.
4.
Zasady i tryb pracy Rady Funduszu określa regulamin uchwalony przez Radę.
§  5a. 1
 
1.
Środki Funduszu w latach 1992 i 1993 mogą być przeznaczone na pomoc w spłacie kredytów zaciągniętych przez rolnicze podmioty gospodarcze dotknięte suszą w 1992 r.
2.
Kredyty na cele, o których mowa w ust. 1, są objęte dopłatą ze środków Funduszu, jeżeli ich oprocentowanie w stosunku rocznym - dla kredytobiorców - wynosi 0,4 stopy oprocentowania kredytu refinansowego, jednak nie więcej niż 20 punktów procentowych.
3.
Pomoc z Funduszu, o której mowa w ust. 1, stanowi część oprocentowania należnego bankom, odpowiadającą różnicy między stopą oprocentowania kredytu refinansowego podwyższoną o 5 punktów procentowych a stopą oprocentowania, którą płaci kredytobiorca.
4.
Spłata części należnego bankom oprocentowania będzie następować ze środków Funduszu do wysokości oraz w terminach i na warunkach określonych w umowach zawartych między bankiem i Ministrem Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 września 1992 r. (Dz.U.92.76.379) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 października 1992 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.49.222

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady funkcjonowania oraz źródła zasilania Funduszu Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa.
Data aktu: 11/06/1992
Data ogłoszenia: 25/06/1992
Data wejścia w życie: 25/06/1992