Wykonanie niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 3 kwietnia 1992 r.
w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na podstawie art. 9 ust. 3, art. 17 ust. 2 i art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania (Dz. U. Nr 21, poz. 86) oraz art. 11 ust. 1 ustawy z 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268, z 1985 r. Nr 12, poz. 50, z 1988 r. Nr 41, poz. 325, z 1989 r. Nr 4, poz. 23, Nr 33, poz. 176, Nr 35, poz. 192 i Nr 74, poz. 443, z 1990 r. Nr 34, poz. 198, z 1991 r. Nr 100, poz. 442 i Nr 110, poz. 475 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 86) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Obowiązek sporządzania spisu z natury niektórych towarów

§  1.
Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o "towarach", należy przez to rozumieć wyroby gotowe nabyte lub skupione z przeznaczeniem do dalszej odprzedaży w stanie nie przetworzonym, w tym także sprowadzone lub nadesłane z zagranicy, i wyroby produkcji własnej przekazane do sklepów lub innych punktów sprzedaży prowadzonych przez ich producentów.
§  2.
1.
W razie zmiany cen towarów wymienionych w § 3, podatnicy prowadzący działalność handlową obejmującą sprzedaż tych towarów obowiązani są do dokonania ich spisu z natury.
2.
Spis z natury powinien zostać dokonany przed rozpoczęciem sprzedaży, według stanu posiadania zapasów tych towarów z dnia zmiany ceny.
§  3.
Obowiązek spisu z natury dotyczy następujących towarów:
1)
wyroby spirytusowe,
2)
tytoń i wyroby tytoniowe,
3)
paliwa silnikowe benzynowe i oleje napędowe do silników szybkoobrotowych,
4)
środki farmaceutyczne.
§  4.
1.
Spis z natury powinien zawierać ilościowe i wartościowe dane dotyczące zapasów towarów objętych zmianą cen. Wartość towarów ustala się uwzględniając ceny stosowane przed ich zmianą.
2.
Towary zafakturowane przez dostawcę po cenach obowiązujących przed ich zmianą, a znajdujące się w drodze do odbiorcy w dniu wprowadzenia zmiany cen, podlegają spisowi z natury przez odbiorcę w dniu przyjęcia dostawy.
3.
Towary nie zafakturowane przez dostawcę, które znajdują się w dniu wprowadzenia zmiany cen w posiadaniu odbiorcy lub zostały do niego skierowane, podlegają ilościowemu spisowi z natury przez odbiorcę. Wyceny towarów objętych spisem dokonuje się w dniu otrzymania faktury.

Rozdział  2

Wydatki na cele szkoły

§  5.
Za wydatki, które uznaje się za poniesione na cele szkoły w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania (Dz. U. Nr 21, poz. 86), uważa się wydatki poniesione przez podatnika prowadzącego szkołę na:
1)
zakup stanowiących środki trwałe pomocy dydaktycznych oraz innych urządzeń niezbędnych do prowadzenia szkoły,
2)
organizowanie wypoczynku wakacyjnego uczniów, w części stanowiącej wynagrodzenie personelu wychowawczego i obsługi, jeżeli nie zostało ono pokryte przez rodziców lub prawnych opiekunów uczniów.

Rozdział  3

Szacowanie dochodu

§  6.
Jeżeli podatnik uzyskuje przychody ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, oraz przychody z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, dochód do opodatkowania ustala się w drodze szacunkowej. W takim przypadku koszty uzyskania przychodów, których rozdzielenie na poszczególne źródła nie jest możliwe, ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.

Rozdział  4

Zwolnienie od podatku 1

§  7. 2
Zwalnia się od podatku:
1)
dochody osób prawnych nie mających siedziby lub zarządu w Rzeczypospolitej Polskiej, uzyskane z tytułu działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i finansowanej z funduszy pochodzących z międzypaństwowych instytucji finansowych oraz ze środków przyznanych przez państwa obce na podstawie umów zawartych przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej lub ministra za zgodą Rady Ministrów z tymi instytucjami i państwami.
2)
na zasadach wzajemności, dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez ośrodki kulturalne państw obcych,
3)
dochody podatników, w części stanowiącej różnicę między określonymi w odrębnych przepisach przychodami zwiększającymi zakładowe fundusze socjalny i mieszkaniowy, z wyjątkiem dobrowolnych wpłat, darowizn oraz zapisów osób fizycznych i prawnych, a wydatkami ponoszonymi ze środków tych funduszy,
4)
dochody podatników z tytułu nieodpłatnego otrzymania jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, przedsiębiorstw państwowych, przedsiębiorstw komunalnych lub zakładów budżetowych:
a)
środków trwałych służących:
-
działalności socjalnej w rozumieniu przepisów ustawy o zakładowych funduszach socjalnym i mieszkaniowym w jednostkach gospodarki uspołecznionej,
-
działalności kulturalnej prowadzonej na podstawie przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej,
-
kulturze fizycznej w rozumieniu przepisów ustawy o kulturze fizycznej,
-
prowadzeniu przez podatników przedszkoli, szkół bufetów i stołówek oraz zakładów opieki zdrowotnej (w tym żłobków) w rozumieniu ustawy o zakładach opieki zdrowotnej,
b)
zakładowych domów i lokali mieszkalnych oraz hoteli pracowniczych,
5)
dochody podatników z tytułu nieodpłatnie otrzymanych środków trwałych zaliczanych do infrastruktury technicznej w zakresie urządzeń, obiektów i sieci: energetycznych (elektrycznych i gazowych), wodnokanalizacyjnych, ciepłowniczych oraz telekomunikacyjnych,
6)
dochody:
a)
jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, przedsiębiorstw państwowych, przedsiębiorstw komunalnych i zakładów budżetowych, dokonujących nieodpłatnego przekazania środków trwałych, o których mowa w pkt 4,
b)
podatników dokonujących nieodpłatnego przekazania środków trwałych wymienionych w pkt 5

- w części stanowiącej równowartość tych środków przekazanych nieodpłatnie, zgodnie z odrębnymi przepisami,

7)
dochody własne gmin i ich związków.
§  8.
1. 3
Zwolnienie, o którym mowa w § 7 pkt 4-6, dotyczy tej części dochodów, która odpowiada wartości netto środków wynikających z prawidłowo prowadzonych ksiąg rachunkowych.
2.
Nabywcy wymienieni w § 7 pkt 4 i 5 tracą prawo do zwolnienia, o którym mowa w tych przepisach, jeżeli przed upływem pięciu lat od dnia nabycia przeniosą własność lub zmienią przeznaczenie nabytych środków trwałych.

Rozdział  5

Przepis końcowy

§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do opodatkowania dochodów osiąganych od dnia 1 stycznia 1992 r.
1 Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.93.106.482) zwolnienia określone w niniejszym akcie mogą być stosowane nie dłużej niż do końca 1992 r.
2 § 7 zmieniony przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 października 1992 r. (Dz.U.92.78.396) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1992 r.
3 § 8 zmieniony przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 października 1992 r. (Dz.U.92.78.396) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1992 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.32.139

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Data aktu: 03/04/1992
Data ogłoszenia: 13/04/1992
Data wejścia w życie: 13/04/1992, 01/01/1992